Bayern Munchen este cu un picior in semifinala Champions League dupa ce a reusit sa se impuna cu scorul de 2-0 in fata celor de la Marseille.

Bayern nu avea deloc o misiune facila la Marseille acasa, acolo unde marele Inter a pierdut o calificare celebra in minutul 91, chiar in optimile aceluiasi sezon curent. Munchenezii insa erau pe val si aveau o mare ambitie sa joace finala UEFA Champions League pe propriul teren, asa ca orice pas mic era important pentru realizarea acestui vis.

Prima parte a fost una mai mult terna si echilibrata, nici Bayern nu s-a descoperit, iar francezii au stat mai mult la cutie, preferand atacurile pe contre. Golul a venit tarziu, in minutul 44, cand “Super” Mario Gomez a scapat in fine de marcajul strans al stoperilor francezi si a marcat in poarta ex-rapidistului Elinton Andrade.

La 1-0 nu era nimic jucat, dar era deja un mare avantaj pentru oaspeti, care puteau sa se gandeasca linistite la returul de pe Allianz Arena. Dar Arjen Robben s-a gandit ca avantajul trebuie si mai bine securizat, asa ca 2-0 s-a facut in minutul 69, dupa un sut bine gandit al decarului olandez.

Un scor final care avantajeaza clar Bayern, trupa germana putandu-se deja aproape gandi la marele meci cu Real din semifinale.

Va invitam sa discutati despre acest meci pe FORUM.

sursa: sport365.ro

0 0 vote
Article Rating
23 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Catalin
31 March 2012 8:07

uhuu in sfirsit,de cind asteptam Dortmund sa faca un esec. Acum suntem si mai motivati. Hai Bayern gogo asta e anul nostru !

Pupp3tMast3r
Pupp3tMast3r
31 March 2012 0:42

meci superb,m-am speriat cand am vazut in ce hal i-a dominat dortmund in prima repriza si inceputul celei de-a doua,ma gandeam ca le-o dau ca lu koln,dar stuttgartul a revenit incredibil si ne-a ajutat enorm,in ultimii ani imi aduc aminte ca mai urmaream cate-un meci de-al lui stuttgart,mai ales cand jucau impotriva unei contracanditade de-a lui bayern(bremen, schalke etc),si mereu au fost meciuri spectaculoase incheiate cu rezultate favorabile noua,deci stuttgart ramene o echipa speciala ptr mine din acest pct de vederea,nu m-au dezamagit niicodata cand mi-am pus sperantele in ei,talsimanul meu norocos,nu mai zic ca nu prea ne-au pus probleme in ultimii ani in meciuri directe 🙂
<3 stuttgart

gery76
30 March 2012 23:54

-La meciul ”galbejitilor”am am avut trairi paradoxale,de la blazare dupa prima repriza si si apoi 2-0,mai ales ca l-aveam la pariuri gg3+,iar dupa cum curgea meciul ,pierdeam si la pariuri si se ducea si speranta unui punct scos de svabi pentru Bayern,apoi la 2-2 si 2-3,desi nu l-am avut niciodata la inima pe Labbadia,inca de cand juca varf la Bayern la inceputul anilor ’90,brusc m-auzeam vorbind prin camera ce mare antrenor este Labbadia de se mirau si prietenii mei ce m-apucase asa de mult simpatia fata de Labbadia,dupa egalarea gazdelor iarasi gesticulam,mai ales dupa schimbarea defensiva si golul marcat de Perisic ,le spuneam ca nu exista antrenor mai penbil si fricos in lume ca Labbadia,pentru ca apogeul sa vina la egalarea lui Gebhardt de 4-4,cand am cautat intr-un sertar special si am scos un sticker cu Labbadia din lotul Germaniei pentru worldcup’94,aratandu-l mandru acelorasi prieteni si spunandu-le ca eu tot timpul am tinut in sinea mea la Labbadia,lucru pe care nici eu nu-l credeam,ei nici atat, dupa ce-l ”spurcasem”3 sferturi de meci. -Fotbalul de aceea este frumos, ca te face… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
30 March 2012 23:17

Meci nebun de-a dreptu….frumos, sper la anul ca toate echipele din Bundesliga sa iasa din grupele UCL pt ca trebui sa aratam la spanioli,englezi,italieni si restul…ca putem fi si noi “tatici” la fotbal…si bineinteles si europa league sa duca cat mai sus echipele din bundesliga.

Maine asteptam o victorie la 2-0 sau 3-0 sa ne fie de moral bun pt meciul de marti cu OM.Asa ca berile la rece pt maine si marti…..:D.

FC BAYERN 1900 —- MIA SAN MIA.

Dany
30 March 2012 22:29

oooo da>!!!!Dortmund se incurca,maine venim la 3 puncte 😀

gabi
gabi
30 March 2012 22:23

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ce bine imi pare gta venim la 3 puncte

gery76
30 March 2012 18:35

@fcdm3:
-Cred ca Devil se referea la diversitatea subiectelor abordate,acolo pe forum o perioada destul de lunga ,s-au abordat discutii despre transferuri,chiar despre meciurile nationalei,simpatii sau antipatii fata de jucatori sau echipe,povestioare si chiar divertisment.

fcdm3
fcdm3
30 March 2012 17:42

: ce inseamna “se pot discuta mult mai multe lucruri decat pe site”? Catalin (asta e si numele meu) are dreptate. Daca tot comentam si discutam aici, de ce sa o mai facem pe forum acela? Sau ne mutam acolo si nu mai comentam nimic aici. Si totul sa fie cat mai comod, chiar fara user si parola, cum e aici. Pentru ca nu vad rostul sa ne impartim in prea multe forumuri si site-uri pentru ca esenta acestora, iubirea pentru echipa favorita, incepe sa se piarda. Adica e bine sa vii si cu niste explicatii…

Catalin
29 March 2012 17:58

Pentru ce Forumul cela ?daca toata lumea sta aici pe site.si e destul de comod

Catalin
29 March 2012 17:54

Da felicitaru pentru Bayern pentru un meci foarte bun.Arbitrul ma enervat la culme cu cartonasele Galbene,sa speram sa nu mai primim. Shweini a faultat special pentru a lipsi in retur,ca sa fie prezent in meciul cu Real si bine a facut 🙂
In rest Felicitari si asteptam semifinala 🙂

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
29 March 2012 17:17

e bine sa vina pizza avem nevoie de rezerva ptr gomez,in caz ca se accidenteaza sau isi iese din forma,chiar daca e batranel tot inscrie destul de multe goluri ca sa fie o varianta buna ca rezerva mai ales ca vine gratis si ca bayern nu avea rezerva dupa ce olic(care oricum nu mai e jucatorul care a fost) pleaca

adriano joaca fundas lateral parca?nush dak avem nevoie avem lahm,alaba titulari buni pe benzi si rafinha contento rezerve decente ptr mecirile mai usoare

oricum era un zvon ca vine dzeko la bayern,asta ar fi senzational,dak nu macar sa nu-l pierdem pe robben cum se zvoneste si io zic ca echipa e buna asa cum e plus venirile deja sigure ale lui dante si shaqiri

fcdm3
fcdm3
29 March 2012 16:59

– A fost o frumoasa victorie bavareza in fata unei echipe franceze de un calibru inferior! – Francezii au jucat destul de murdar cu provocari de tot felul, simulari si multe duritati. Arbitrul a fost impresionat de ei si le-a dat doar 2 cartonase galbene in timp ce ai nostri au luat 5! Se pare ca Schweini a provocat luarea celui de-al doilea cartonas pentru a lipsi in retur si a fi prezent in ambele masne cu Real! – Ribery a fost provocat, huiduit copios si chiar aplaudat cand era faultat de suporterii fostei sale echipe. In tribuna au aparut si pancarte cu “scheisse Ribery”! Mai e nevoie sa traduc? – Neuer a fost incomodat de mai multe ori de niste lasere verzi venite de la suporterii francezi dar acestea nu l-au impiedicat pe portarul nostru sa apere excelent. Notele conform publicatiei locale TZ: Neuer 2, Alaba 2, Badstuber 2, Boateng 4, Lahm 3, Gustavo 3, Kroos 4, Eibery 4, Muller 3, Robben 2, Gomez 2. Au mai jucat Schweini, Tymo si Pranjic, toti fara nota. Bayern le-a aratat celor… Citeste mai mult

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
29 March 2012 16:26

@flo:

e bun cu adversarii mediocrii,cand joaca contra atacantilor rapizi si tehnici e jalon,si da e adevarat da si goluri,e bun la faze fixe ca e inalt..dar la un fundas mai mult iti trebe sa se apere bine decat sa inscrie din cornere 😀

nici boateng nu prea imi place,e cam lent,nu are viteza de reactie,e des depasit…ma bucur ca vine dante,ala se vede ca stie cu mingea macar

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
29 March 2012 15:29

Daniel van Buyten va reveni pe gazon in 2 zile.S-ar putea sa fie rezerva la meciul de sambata din deplasare cu Nürnberg programat la 16:30 (ora Romaniei).

Informatii suplimentare despre DvB puteti afla aici : http://www.transfermarkt.co.uk/en/daniel-van-buyten/profil/spieler_4740.html

Sper ca Real Madrid sa mai aibe niste sincope si sa ii prindem intr-o pasa mai putin buna si deasemenea sa ne facilitam calificare de acasa din meciul tur.
FELICITARI MAXIME BAIETILOR PT MECIUL DE ASEARA.Daca facem un retur bun(cu OM) fara sa primim gol ar fi genial si ar da si mai multa incredere intregului grup mai ales in aparare si bineinteles in toate compartimentele de joc.

FC BAYERN FOREVER NUMBER ONE —- FCB 1900.

MIA SAN MIA.

flo
flo
29 March 2012 15:02

Totusi… e un fundas bun, cu toate ca nu-l simpatizati. A mai dat si goluri…

Cristian
Cristian
29 March 2012 14:14

Cui ii pasa?:))

Yo Bayern fans
Yo Bayern fans
29 March 2012 9:52

Cind revine Van Buyten?

gery76
29 March 2012 0:50

-Victorie foarte importanta,insa nu lipsita de cateva probleme in aparare ,Boateng a avut vreo 3 interventii total gresite,insa l-am avut in poarta pe Neuer ,care a scos 2 goluri clare,prima oara la un corner ,cap din 5 metri si Manuel a scos fantastic,desi era incomodat si de Robben ce se afla pe linia portii,iar a doua la o gafa uriasa a lui Boateng ,a scos cu piciorul.
-A dat siguranta echipei si in restul meciului,de asemenea Robben a jucat bine si a marcat un gol extrem de important,Gomez a marcat si s-a zbatut ,Muller a pasat decisiv la golul lui Robben si a mai dat 2 centrari excelente la una din ele lasandu-l pe Gomez singur in mijlocul careului dar a scos Andrade,in principiu echipa in general si-a facut datoria si suntem cu ambele picioare in semifinalele CH.League,unde vom avea ”turnir”-ul cu Real-ul lui Bourinho!

Yo Bayern fans
Yo Bayern fans
28 March 2012 23:25

Joc bun facut de Bayern suntem deja calificati MIA SAN MIA

neamtmischu
neamtmischu