Bayern Munchen s-a calificat in finala Cupei Germaniei dupa un meci decis la penaltyuri impotriva Borussiei M’Gladbach.

Bayern va juca in finala de pe Olympiastadion din Berlin pe 12 mai impotriva Borussiei Dortmund.

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
fcdm3
23 March 2012 18:56

http://www.gsp.ro/international/campionate/nebunie-mare-328-000-de-cereri-de-bilete-pentru-finala-cupei-317992.html

Incredibil! Pana acum sunt 328.000 de cereri de bilete pentru finala Cupei!

fcdm3
fcdm3
23 March 2012 11:06

– Joachim Low, antrenorul Germaniei:”Neuer a aratat cu M’gladbach ce portar mare este!”
A fost unul din cele mai bune meciuri ale lui Manuel la Bayern!
BILD:”Va fi iubit acum de toti fanii lui Bayern?”

– Si fara nici o legatura cu Bayern, vreau sa va dau o stire despre “dusmanii” nostri. Lucas Barrios (27 ani, contract pana in 2015) va fi vandut de Dortmund la “celebra” echipa chineza Guang Zhou Evergrande pe “colosala” suma de 2,5 mil. euro! Acolo, Barrios va castiga circa 6,7 mil. euro/an, mult mai mult decat castiga la Dortmund! Uite asa isi vinde Borussia vedetele una dupa alta… Macar de le-ar vinde pe toate 🙂

gery76
23 March 2012 2:02

@DarkMac:
-Si ca sa glumesc putin cu DarkMac,pot spune si eu ca si bavarezii, care sunt tot sudici ca si oltenii mei ,cantecul preferat al galeriei Stiintei Craiova,echipa din pacate ”asasinata” si din exterior si din interior[mititelu si nu numai]-”Suntem cei mai buni dintre romani suntem olteni”,iar noi cei din TG-Jiu,ca o dovada a supremei mandrii oltenesti,spunem ”Suntem cei mai buni dintre olteni ,suntem gorjeni”!!!

DarkMac
22 March 2012 23:16

“We are who we are.” este o fraza tipica bavareza.
In germana ca sa spui Noi Suntem cine Suntem spui: Wir sind wir
In dialectele sudice germane, svaba sau bavareza, “wir” devine “mir”. Strict in bavareza “r”-ul aproape dispare si device “a”, de unde rezulta MIA
Totodata in bavareza “sind” (suntem) devine “san”.
Deci in loc de WIR SIND WIR translatam MIR SIND MIR iar la final totul devine defapt MIA SAN MIA. Traducerea exacta ar fi Noi suntem Noi dar asta e un fel de zicala care s-ar traduce NOI SUNTEM CINE SUNTEM, o expresie a mandriei ca sunt bavarezi.

Catalin
22 March 2012 22:57

@Schweinsteiger_31:
Multumesc 🙂

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 March 2012 21:19

“NOI SUNTEM CINE SUNTEM”

Mia san mia. It’s a Bavarian phrase, used by Bayern, that translates as, “We are who we are”.

sursa : http://blogs.soccernet.com/bayern/archives/2010/04/mia_san_mia.php

Omul
Omul
22 March 2012 20:27

suntem cine suntem

Catalin
22 March 2012 19:10

ce inseamna Mia San Mia ?

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 March 2012 19:02

O informatie pt fan clubul FC BAYERN ..am gasit un site prin care se pot cumpara bilete pentru cei interesati sa vada meciurile FCB de acasa si deplasare.Pentru mai multe informatii accesati adresa postata mai jos.Am vazut ca si fan clubul AC MILAN Romania dau trimitere catre acest site pt cuparare bilete meciuri ale echipei favorite.

http://www.worldticketshop.com/tickets/bayern_munich_tickets

MIA SAN MIA – FCB 1900!!!

AlexFCBM
AlexFCBM
22 March 2012 16:04

Un meci nu tocmai bun practicat de Bayern.. ne-am creat multe ocazi dar nu am profitat de ele.. Felicitari lui Manuel ! Mia San Mia !

flo
flo
22 March 2012 12:17

MIA SAN MIA!

Florin
Florin
22 March 2012 10:32

A fost revansa perfecta in fata lui Gladbach. Meciul de aseara i-a aratat impertintului Reus ca cine rade la urma rade mai bine. Desi au reusit in campionat pierderea unei finale in de cupa este mai mare decat perderea noastra de 6 pucte in fata lor si sa nu mai pun ca a fost si la ei acasa.

West
22 March 2012 10:23

In sfirsit leam dat peste nas celor de la MGladbach finala sigur o cistigam BRAVO Hai Bayern Urmeaza un meci greu cu Hannover 96 sa ne asteptam la o victorie de proporti ?

fcdm3
fcdm3
22 March 2012 9:14

Bayern in finala Cupei! Dupa cele doua greseli din ambele meciuri cu M’gladbach (atat in tut cat si in retur), Neuer a aparat impecabil, inclusiv un penalty la loviturile de departajare si o duce pe Bayern in finala! Ar fi multe de spus dupa un astfel de meci obositor dar ma rezum doar la a spune ca scorul de 0-0 dupa 120 minute se datoreaza alor nostri (8-3 pentru Bayern la ocazii uriase) sau erorilor de arbitraj (s-a fluierat airea ofsaid in vreo 3 randuri sau faulturi aiurea in atac). Un alt lucru vreau sa mai precizez. Nu am mai vazut pana acum ca la penalty-uri unul din portari, in speta ter Stegen, sa primneasca biletele de la copii de mingi cu, probabil, locul unde executa adversari penalty-urile! Semn ca cei din M’gladbach au facut tot posibilul pentru a trece de Bayern. Dar nu le-a mers! BAYERN ESTE BAYERN! Notele din BILD: Neuer 1, Lahm 3, Boateng 3, Badstuber 2, Alaba 3, Robben 3, Kroos 3, Gustavo 4, Muller 3, Ribery 4, Gomez 4. Au mai jucat Olic si Petersen.… Citeste mai mult

neamtmischu
neamtmischu
22 March 2012 6:38

arbitraju prost,robben a fost trantit de 2 ori la rand pe jos si nu a fost nimic,au dat offside la ribery si nu era,macar de 1-0 tot faceau,bine ca au castigat cei mai buni adica noi 🙂 ,o sa fie greu si cu dortmund dar daca prinde o zi buna bayern iar fac….. CAT VOR EI – 0 ,cand au ratat ei la 11 m am crezut ca iar are noroc bayern dear am castigat pe bune cand a aparat neuer,mancel mama,per total sper sa avem bayern-dortmund 4-0,exagerez?sau e prea putin 🙂

gery76
22 March 2012 1:42

-Finala o vom castiga cu siguranta,fiindca prea muncita si in conditii mult prea vitrege a fost obtinuta ca sa nu fim biruitori pe Olymic-ul din Berlin. -Penalty-urile m-au imbatranit,mai ales ca le-am prins si pe cele ale Germaniei in ’86 cu Mexic si pe cele cu Anglia din ’90 si ’96,pe cele cu Valencia din 2001,pe cele cu Argentina din 2006. -Desi le-am trecut pe toate cu brio,spre marea mea bucurie ,Germania la aceste dueluri este nr 1 in lume,tot am avut emotii ,deoarece erau 2 echipe nemtesti,insa l-am vazut pe Neuer de la prima executie a Borussiei foarte aproape de a apara la Daems parca si pana la urma Manuel a fost decisiv ,aparand la Nortveid daca nu ma inesl din cadere asemanator lui Illgner cu Anglia in semifinalele worldcup’90 , de aceea zic eu ca nu putem pierde finala cu Dortmnud ,sete mult prea multa dorinta de a-i bate in lupta dreapta ,desi si in Bundesliga ,pastram sansa noastra. -Sper sa vad la sfarsitul finalei cu Dortmnud ,aceleasi imagini cu suporterii si suporterele lui Dortmund in aceeasi situatie… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 March 2012 0:51

Meci frumos facut de FCB,pacat ca nu a arbitrat cine trebuie,a stricat tot meciul si a arbitrat pro Borussia M’Gladbach.Si cum se spune ca cine incearca sa pacaleasca spectacolul risca sa fie rasplatit cu aceeasi moneda.Felicitari baietilor si asteptam noi puncte in campionat si “Borussia cea galbejita” sa mai piarda niste puncte.

MIA SAN MIA —- FC BAYERN FOREVER NUMBER ONE!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x