Franck Ribery a adus linistea în tabăra bavareză, după ce a reusit o dublă în meciul cu Schalke.

Bayern München se afla la patru puncte în spatele liderului Borussia Dortmund înainte de duelul cu Schalke din etapa a 23-a din Bundesliga. De partea cealaltă, trupa lui Huub Stevens îsi juca ultima sansă pentru a mai spera la titlu. Nu a fost cazul pentru oaspetii de pe Allianz Arena, pentru că Franck Ribery a prins o zi bună si a înscris în două rânduri, fiind singurul marcator al partidei. Bayern a dominat meciul de la un capăt la altul, ratând încă trei, patru ocazii mari de a-si mări avantajul pe tabelă, Arjen Robben si Holger Bastuber fiind cei care nu au găsit tinta din pozitii ideale. Meciul a mai reprezentat un duel între principalii marcatori ai Bundesligii, Mario Gomez si Klaas-Jan Huntelaar (18 goluri fiecare), dar cele două vârfuri nu au avut nicio sansă de a trece în avantaj.

Golgeterul olandez a recunoscut la finalul partidei că Bayern i-a fost superioară lui Schalke la toate capitolele: “Ne-am propus să ne apărăm organizat, dar golul primit i-a făcut pe cei de la Bayern să zburde pe teren. De câte ori am atacat cu mai multi oameni, am lăsat spatii mari în defensivă. Bayern ne-a dominat si a meritat victoria. Vom lupta în continuare pentru un loc de Liga Campionilor. Trebuie să fim realisti si să recunoaștem că acesta este obiectivul nostru pentru acest sezon”, a recunoscut Huntelaar.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
neamtmischu
neamtmischu
1 March 2012 11:42

FLO,inclusiv la fifa 10 joc numai cu bayern :))

NEXTevolution
27 February 2012 21:15

Nu stiu daca stiti sau macar pentru cei care nu stiu: Azi e ziua lui Bayern ca sa zic asa:)) Se implinesc 112 ani de la infiintarea clubului Fc Bayern Munchen !

bavarezul13
bavarezul13
27 February 2012 20:39

@Florin: golul lui Ribery nu cred ca poate fi numit gol din lovitura libera.La fel si cel al lui Van Buyten cum a spus cineva mai sus…ma refeream la executii tehnice peste zid.A mai spus cineva de golul lui Robben cu Werder,daca imi amintesc bine a fost sezonul trecut dintr-o pozitie laterala si de acolo nu poate fi vorba decat de noroc.

lesas
lesas
27 February 2012 17:53

ma bucur ca au jucat bine , totusi am ajuns sa-l regret pe Lucio, sa scapat de el prea usor

flo
flo
27 February 2012 17:35

@bay.mischu BA NU! Eu sunt cel mai tare fan =]]]]]]]

neamtmischu
neamtmischu
27 February 2012 14:37

bai fratilor eu sant cel mai tare fan al lui bayern,trebuie sa ii batem pe aia de la basel la naiba,nu a fost schweini de aia am luat 1-0!!!si sa luam si cupa germaniei si campionatul….

astacist
astacist
27 February 2012 14:20

macar atat sa facem cu basel sa le aratam fotbal….

fcdm3
fcdm3
27 February 2012 10:56

RIBERY a fost ONE MAN SHOW! Cine a zis ca Ribery trebuie vandut cred ca si-a schimbat parerea dupa acest meci! Francezul a facut unul din cele mai bune meciuri ale sale la Bayern, fiind decisiv si a adus, ajutat si de colegi, victoria echipei in unul din derby-urile campionatului. Pentru ca daca nu marca Ribery, nu stiu daca mai castigam meciul, bavarezii ratand exasperant… Cea mai mare fiind a lui Badstuber (excelent in centrul apararii alaturi de Boateng) care a lovit defectuos mingea din fata portii ratand cam de la 1 metru! Ribery a luat galben pentru ca s-a dus la o parte a fanilor si s-a lasat imbratisat de acestia! De neinteles decizia arbitrului, in situatia in care multe faulturi dure raman nepedepsite cu galben… O risipa de efort extraordinara am vazut si la Lahm, Alaba, Gustavo dar si la Muller (super-pasa la primul gol). Oricum, demult nu i-am mai vazut pe Ribery si Robben (mai altruist ca niciodata!) facand si faza de aparare si jucand cu atatea ardoare! Gomez s-a impiedicat iarasi la cele 2-3 ocazii pe… Citeste mai mult

gery76
27 February 2012 3:49

@flo:
-Maradona-1,67,-Hagi-1,74,Matthaus-1,74,Uwe Seeler-1,70,-toti capitani de echipa,iar Matthaus si Maradona printre cei mai mari fotbalisti din istorie,de aceea este foarte buna observatia ta ,eu cred ca nu la inaltime este baiul,ci la modul de a te impune in vestiar si la modul in care coechipierii se raporteaza la tine ca la un adevarat sef de grup-cel mai bun exemplu de lider innascut in vestiar,a fost la noi romanii Gica Popescu,pe unde a fost a fost respectat in orice vestiar si de orice jucator indiferent ca-l chema Figo,Stoickov,Blanc,Baia sau Ronaldo.
-Asa era si la nationala Germaniei, Matthaus,care chiar daca nu era foarte inalt degaja o putere de convingere fantastica,iar Beckenbauer mereu l-a dat exemplu de atitudine,valoare si personalitate,nu degeaba a fost capitanul si sfatuitorul lui Kaiser Franz in campania minunata din 1990.
-Eu am mai zis ,cand am vazut lotul Germaniei acum pentru amicalul cu Franta ,impanat cu mari valori tot n-am putut fi bucuros fiindca lipsea accidentat cel mai important om al nostru si liderul de facto al nationalei Germaniei, Bastian Schweinsteiger!

flo
flo
27 February 2012 0:52

Si Roberto Carlos a fost capitan si avea 1,70. Nu e relevanta intaltimea jucatorului.

NEXTevolution
27 February 2012 0:30

Adevarul e ca la faze fixe si pentru si contra noastra suntem un mare 0. Nici eu nu-mi amintesc mai mult de 2-3 goluri din lovitura libera.Penaltiurile obtinute cred ca am ratat mai mult de jumate in ultimii 2 ani. Goluri in urma executarii unui corner, in afara de vreo 3-4 ale lui Van Buyten nu-mi amintesc. Poate in Bundesliga nu conteaza asa mult, dar in cupele europene sunt foarte importante.Eu unul nici nu prea inteleg lucrul asta pt. ca jucatori de valoare, care sa poata marca din astfel de faze avem. Eu unul m-am cam saturat de Kroos.E mult prea laudat pentru ce face in teren.A batut o gramada de lovituri libere: Cate goluri a dat? Din suturi de la distanta, cate goluri a dat? Are potential, dar isi cam bate joc de el. Cred ca Schweisteigner e cel mai in masura sa bata lovituri libere si penaltyuri. Cum ziceau si comentatorii chestia asta cu Lahm capitan nu prea merge.Ca fundas lateral nu prea poti sa dirijezi jocul.Poate ca banderola nu e la Schweisteigner ca sa nu se puna… Citeste mai mult

marian
marian
26 February 2012 23:11

Bravo baieti!A fost un meci bun al lui Bayern. Felicitari!

flo
flo
26 February 2012 22:57

Bine ca ne-am mentinut la 4 puncte de Dortmund…

Florin
Florin
26 February 2012 22:45

@bavarezul13: Golul lui Robben din sezonul trecut cu Hamburg, golul lui Badstuber din UCL cu Roma, meciu tur, golul lui Ribery cu Manchester United.

VelbuoD
VelbuoD
26 February 2012 22:10

@ Bavarezul:

Golul lui Ribery cu Anderlecht, golurile lui Robben cu Werder, un gol a lui DvB din startul sezonului. Poate să mai fie, oricum însă îs puține

bavarezul13
bavarezul13