Basel a dat o nouă lovitură de imagine, de data aceasta împotriva lui Bayern Munchen (1-0). După ce a eliminat-o pe Manchester United în grupe, formaţia elveţiană a reuşit un alt rezultat mare, graţie golului marcat cu patru minute înainte de final de Valentin Stocker, intrat pe teren în repriza secundă. La cum începuse partida, cu două ratări ale lui Gomez şi Ribery, se părea că bavarezii vor defila în manşa tur, însă portarul Yann Sommer avea să facă un meci mare, iar insistenţele ofensive ale oaspeţilor n-au dat roade. Basel a avut prima ocazie abia după pauză şi a lovit decisiv după ce Zoua l-a găsit pe Stocker nemarcat în careu, iar elveţianul a avut timp să-şi pregătească şutul prin care l-a învins pe Neuer.

În ciuda înfrângerii, antrenorul lui Bayern, Jupp Heynckes, crede că echipa lui, considerată a treia favorită la trofeu după Barcelona şi Real, va ajunge în sferturi: “Sigur că este o situaţie nu tocmai confortabilă, dar am mai trăit astfel de momente. Din păcate, facem prea multe greşeli. Cu siguranţă putem câştiga returul cu 2-0”.

La rândul său, Heiko Vogel a apreciat că Basel şi-a depăşit de mult condiţia în Ligă şi va merge încrezătoare pe Allianz Arena: “Băieţii mei luptă cu o voinţă uluitoare. Suntem un grup armonios, muncim din greu şi ştim că putem obţine beneficii din asta. Victoria de acum reprezintă doar jumătate de drum. Ştim că putem marca în deplasare, iar dacă vom reuşi, Bayern va avea viaţă grea”.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
31 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
25 February 2012 1:11

-Cu toata prietenia ce-l leaga pe Heynkes de presedintele Hoennes,un eventual esec pe teren propriu in fata lui Schalke 04,nu poate avea o alta consecinta decat demiterea urgenta a antrenorului sau mai diplomatic fortarea acestuyia sa demisioneze,pentru ca eventualul esec in fata celor de la Schalke ar insemna iesirea lui Bayern Munchen din lupta pentru titlu.
-Infrangerea cu Basel este si normal sa involbureze apele in vestiar,daca in privinta lui Ribery ,nu este nici o mirare in gestul sau mitocanesc,in ceea ce priveste cearta[bataia]dintre Badstuber si Muller este cu totul ingrijoratoare,ambii avand in sange spiritul lui Bayern,iar acest conflict arata cel mai clar tensiunea ce domneste in vestiarul pe care batranul Jupp se pare ca l-a scapat dn haturi.

Florin
Florin
24 February 2012 23:02

@NEXTevolution: Van Bommel nu a fost lasat sa plece, a fost fortat sa o faca. Mark s-a certat cu Van Gaal in momentul in care a fost adus Gustavo. Se pare ca Van Gaal intentiona sa-l treaca pe banca. Bineinteles ca lui Van Bommel nu i-a convenit, doar era capitanul echipei de ani de zile, asa ca a ales sa plece.

NEXTevolution
24 February 2012 22:49

La noi nu e asa mare problema de lot.Sunt echipe care ajung mereu prin semifinale cu un lot mai slab, de exemplu Man. Utd. Trebuie sa se intample cam ce trebuia si pe vremea lui LVG la Bayern. Un soc major. Ori sa il vanda pe Ribery, ori pe Robben, sa se vada ca figurantii astia nu pot face ce vor la echipa.Mai intai e FC Bayern Munchen, iar apoi Ribery, Robben si altii. Eu unul nu prea inteleg chestia asta cu marile vedete ale clubulilor la conducere.Totusi au fost fotbalisti si stim cu totii cat creier au (majoritatea, nu chiar toti).Mie imi place de exemplu ce a facut cu Steaua cu Duckadam.Practic nu face nimic la club, dar e un om de imagine care e intotdeauna aproape de echipa.Chiar daca exemplul nu prea se potriveste, ideea ramane. Problemele nu vin din iarba, ci de sus de la Sfanta Treime.Trebuie adus un manager calumea care sa ii se dea oarecum mana libera de transferuri si aducere de antrenori.Nerlinger ala e dea dreptul penibil.In ultimii ani nu-mi amintesc vreun transfer bun,… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
24 February 2012 21:28

Alte stiri care arata tensiunea de la club:
– Cand a fost schimbat in min. 70, Ribery nu vrea sa bata palma cu Heynckes si asta isca un nou scandal!
– Muller si Badstuber au avut un conflict dur la vestiare (dupa unii – s-au batut)!
– Udo Lattek, fostul mare antrenor:”scaunul lui Heynckes se clatina!”
– Managerul lui Nils Petersen spune ca e posibil ca acesta sa plece de la Bayern din vara!
Se cauta in continuare un atacant pt. Gomez, cel care a marcat 80 de goluri in 122 meciuri de Bundesliga pentru Bayern!
Se vehiculeaza numele lui Oliver Giroud de la Montpellier care are 25 ani, 1,92 m si a marcat 16 goluri in 23 meciuri in Ligue 1.

Peter
Peter
24 February 2012 18:43

@bavarezul: Daca se va implementa fair playul financiar, fii fara grija ca intr-un viitor nu foarte indepartat Bayern va castiga trofeul suprem. Dar daca nu, va fi foarte greu, din cauza multor factori care dezechilibreaza competitia.

@fcdm: Se pare ca Heynckess a pus piciorul in prag si a renuntat sa fie diplomat cu jucatorii. Mie mi se pare un semn bun. Si daca cineva il va sabota, cum a facut-o Ribery cu LvG, atunci Hoeness va pedepsi jucatorul in acest caz, nicidecum pe prietenul lui de o viata. Nu uita ca si la inceputul turului ne tineam de cap, asa de rau a jucat Bayernul. Si sper din tot sufletul ca si cu implicarea lui Loew in moralul jucatorilor, Bayern va reveni in forta cel putin dupa meciul cu Franta. Iar eu sunt ferm convins ca urmeaza o perioada mai putin fasta pentru cele doua Borussia. Nu se poate sa nu aiba si ei sincope, mai ales ca vor veni meciuri grele si pentru ei.

fcdm3
fcdm3
24 February 2012 18:22

Peter are dreptate. Hoeness a facut din echipa asta ceea ce este ea acum, una din cele mai bogate si mai sanatoase echipe din punct de vedere financiar din lume! El practic se confunda cu aceasta echipa. Insa, o data cu avansarea in varsta, atat el cat si ceilalti membrii din conducerea clubului, se pare ca au probleme in alegera unui antrenor “adevarat” sau a unor jucatori pentru aceasta echipa. Pentru ca mie mi se pare ca politica lor in ceea ce priveste factorul uman este din ce in ce mai gresita. Nu poti sa tolerezi la nesfarsit capriciile unor jucatori ca Ribery, Robben sau altii. Ba mai mult, le prelungesti contractele si le maresti si salariile! Si aici ii dau dreptate si lui bavarezul13: cand vad cum joaca echipa in ultimul timp imi vine si mie sa schimb lotul din temelii! Daca ar fi dupa mine! Dar daca echipa va juca la fel de prost si cu alti jucatori? Pentru ca, in primul rand, trebuie schimbat Heynckes care nici el nu mai este cel din tinerete si da semne… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
24 February 2012 18:20

@Peter: ok sper sa ai dreptate si sa mai apucam sa vedem pe Bayern castigand macar 1data UCL.Mi-ar place sa fiu asa optimist ca tine.

Peter
Peter
24 February 2012 12:50

@bavarezul: Cu prima afirmatie sunt de acord, performantele ar trebui sa vina. Dar fara planurile din trecut ale lui Uli Hoeness, Bayern nu era acum ceea ce este astazi. El a facut din Bayern(sigur, cu ajutorul altora), o echipa cu datorii si cu un buget de 12 milioane de marci la o echipa fara datorii, cu lichiditati in banca de 64 de milioane de Euro si un buget de peste 300 de milioane. Deci eu zic sa mergem pe mana lui. Si crede-ma, daca legile ar fi la fel de stricte si in alte tari, Bayern ar fi cea mai buna echipa din lume. Poti spune, da, dar nu sunt. Totusi, Bayern trebuie sa se supuna legilor din Germania si Bavaria. Stiai ca pentru a da un salariu de 5 milioane, Bayern mai trebuie sa plateasca aproape la fel de mult si la stat? In conditiile astea, este foarte greu sa transferi un jucator cu 40 de milioane de Euro si sa ii mai si dai un salariu foarte mare. Pe termen lung ajungi sa dai faliment, pentru ca Fiscul… Citeste mai mult

Edy
Edy
24 February 2012 1:37

Am tot repetato in “n” posturi despre problemele pe care le are Heynckes el nu stie sa gestioneze un meci in momentul in care este condus el nu mai este capabil sa explice echipei ce trebuie sa faca ca sa intoarca meciul nu are nici o idee ramane “paralizat” pe banca si se inroseste tot ca “un rac la protap”. Deci cand ai reactile astea e clar ca nu poti fi antrenor de Bayern , el probabil a trait cu impresia ca sezonul asta o sa avem 3-0 la pauza in toate meciurile dar uite ca nu sta asa treaba , pe percursul unui sezon apar fel si fel de probleme. Meciul de aseara nu mi-a remarcat decat 3 jucatori Neuer , Boateng si Alaba restul aproape spre 0 barat

Florin
Florin
23 February 2012 23:25

Intr-adevar, a fost un meci slab, tactica a fost parca facut pentru o echipa de mijlocul clasamentului si in niciun caz pentru Bayern. Din nou aceasta posesie exasperanta, lipsita de verticalitate. Efectiv mijlocul este lipsit de idei. Insa pe mine ma dezamageste acest Ribery. De 5 ani de cand este la Munchen nu a reusit decat un sezonul la potentialul sau maxim, in rest nu a facut decat sa se certe cu staff-ul, cu coechipieri si mai nou are pretentii de antrenor. Cred ca cel care ar trebui cu adevarat vandut este francezul, nici Robben nu are vedetismele sale, si olandezul a jucat mult mai bine si si-a justificat investitia. Cu banii de pe francez am putea aduce jucatori ce pot face concurenta titularilor. Lipsa concurentei este un alt factor ce influenteaza negativ echipa. La un club de talia lui Bayern nu exista sa nu ai concurenta pe posturi. Din punctul meu de vedere primul 11 este foarte bun, de nivelul ateptarilor, doar aducerea lui Ozil ar putea sa imbunatateasca calitatea acestuia. Insa cand titularii raman fara idei, introduci rezerverle… Citeste mai mult

eu
eu
23 February 2012 20:51

pai eu nu am nimic cu echipa ma refeream la hoeness ce treaba are el, trebuia adus un manager care sa se priceapa e acelasi lucru care se intampla cu hagi sau maradona care pt k au fost jucatori mari se cred si antrenori.

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
23 February 2012 20:08

basel a avut 2 bare in prima repriza deci nu a avut prima ocazie dupa pauza.la cum s-a jucat era bun 0-0 asa o sa traim cu mari emotii returul

West
23 February 2012 18:25

Nu stiu ce sa mai zic dupa meciul de aseara sincer nu stiu ce urmeaza dar un lucru stiu sigur ca Heynckes ne duce la sapa de lemn cu jucatori ex Rafinha,Timosciuk,Gomez si alti pe care nu mai vreau sai mai amintesc ce urmeaza probabil sa fim eliminati si din cupa probabil ca dupa acea o sa plece si Heynckes in 25 de ani de cind tin cu Bayern nu mam putut gandi la asa ceva pur si simplu este trist TRIPLA ???

bavarezul13
bavarezul13
23 February 2012 17:57

@Peter: eu zic doar ca ar fi preferabil sa vedem si ceva performante,daca tot o ducem asa bine cu finantele.
Referitor la City si Chelsea nu le am cu datu-n boabe si nici tu nu cred ca stii ce se va intampla cu echipele astea 2 dupa ce nu vor mai avea patronii de acum.
In plus sunt satul de propaganda asta basista “vom face”,”vom construi”,”vom deveni cea mai bogata echipa de club in anul 2374″…chiar nu-mi pasa CE VOR FACE,important e CE FAC in momentul de fata.Toti ne putem acoperi esecurile promitand rezultate in viitor,insa e cea mai mare magarie!!Scuzele ce vorbesc despre viitor sunt cele mai mari tzepe!Important e ca in fiecare moment sa faci ceea ce e mai bine in momentul respectiv.
Noroc ca am apucat sa vad 1 UCL castigat de Bayern,va fi singurul cu siguranta,daca in continuare ne amagim “da dar peste 10ani vom fi cei mai buni”!

gery76
23 February 2012 16:33

Nu stiu de ce dar Ribery,in ciuda statutului sau de mare vedeta si al unui salariu urias,cu exceptia primului sezon si cateva meciuri razlete mai reusite,este marea dezamagire a lui Bayern.
-Practic de numele sau nu se leaga nimic maret realizat de Bayern Munchen,de cand a sosit cu mare tam-tam francezul,singura mare performanta pe plan extern finala 2010 ,nu se leaga aproape deloc de Ribery,atunci facand senzatie Robben si Olic,ambii cu evolutii magistrale,ba mai mult francezul era sa ne-o coaca in semifinala cu Lyon luand rosu si astfel cand ne era mai mare nevoie de o sclipire a lui ,in finala a fost suspendat.
-Van Gaal a fost un antrenor prea slab pentru Ribery,acum datorita lui ”marele barbat”Heynkes aseaza jucatorii in teren dupa cum se simte mai bine francezul,acesta declarand ca el vrea ca nr10 pe Kroos,antrenorul s-a conformat si rezultatele tot nu vin.
-Sa fi facut el nazurile acestea in fata lui Pep sau Mou,ca devenea imediat spectator de lux!

lordi211
lordi211
23 February 2012 15:25

NIci nu meritam sa castigam,sa fim seriosi am jucat ca o cizma avem noroc ca nu am pierdut la diferenta mai mare,ceva e putred in echipa…

DevilMayCry
Admin
23 February 2012 14:46

Asta a fost un meci de tot rahatul. Basel nu merita victoria, abia daca ar fi meritat egalul. In repriza a doua nu au avut nici macar un sut pe poarta pana la afza sutpida din care s-a inscris golul. Au avut doua ocazii imense dar si Bayern a avut mult mai multe ocazii imense (doua le-a avut Ribery, singur cu portarul in primele 7-8 minute).

Peter
Peter
23 February 2012 13:43

@eu: E usor sa aplauzi si sa tii cu o echipa la 4-0, dar daca dai in ei la infrangeri, atunci tu nu tii cu adevarat cu ei, tii la rezultate. Si daca nu-ti place ce vezi, poti schimba canalul, sunt multe alte echipe, nu este nimeni obligat sa tina cu Bayern. Dar daca zici ca esti suporter, atunci trebuie sa fii alaturi de ei si la bine, dar mai ales la rau.

eu
eu
23 February 2012 13:28

da asa e nu trebuie sa aiba rezultate echipa, trebuie sa-i vad mutra lu hoeness la fiecare meci de asta tin cu bayern e o placere

Peter
Peter
23 February 2012 13:23

@Bavarezu: Nu trebuie sa fii neaparat pe plus in fiecare exercitiu financiar, dar daca devin minusurile prea mari, se intampla ceea ce i s-a intamplat echipei Dynamo Dresden la inceputul anilor 90. Si mi se pare mai important sa fii o echipa corecta si stabila, decat una gen City, care si-a vandut traditia unui patron strain. Si investitiile unui patron sunt doar credite, ceea ce se trec in contabilitate ca si datorii, care candva vor trebui platite. Sa vezi ce se va intampla cu City si Chelsea cand patronii vor decide sa nu mai bage bani sau vor muri. Fara politica asta sanatoasa, Bayern nu ar fi devenit ceea ce este acum. Sunt perioade mai slabe, dar eu sunt mandru de echipa, si sunt ferm convins ca vor veni si performantele sportive. Problema nu este doar cu jucatorii, ci si cu faptul ca Heynckess este un antrenor fricos, caruia ii este frica sa faca schimbari curajoase. Dar sezonul este in plina desfasurare, Barcelona sezonul trecut cam in aceasta perioada a avut sincope, nu a jucat convingator, si totusi a castigat… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
23 February 2012 13:06

@Peter: daca tinem cu Bayern pentru rezultate nu mai tineam de mult cu ei,pentru ca ghici ce REZULTATELE LIPSESC CU DESAVARSIRE!!
Referitor la chestia cu legile nu cred ca toate echipele din Germania sunt pe +, si chiar daca ar fi,cred ca o fac din corectitudine,nu pentru k le-ar putea impiedica o lege(sincer mi se pare greu de crezut k poate exista o asemenea lege)
Referitor la partea cu patronul,nu trebuie sa vina un singur om sa bage bani,pot fi mai multi.De asemenea ar putea fi vandute actiuni cui doreste,cu conditita ca 50%+1 sa fie mereu detinute de oamenii de acolo.
Solutii pot fi gasite,e clar asta.Cred ca e doar vorba despre prea mult conservatorism!

bavarezul13
bavarezul13
23 February 2012 12:59

Daca ar fi dupa mine(bine ca nu e ar zice unii) as schimba echipa aparoape din temelii,in felul urmator: -Ribery si Robben au un stil de joc bazat pe accelerari,drept urmare trebuie vanduti(viteza e primul atribut care se duce in jos de la 27 28ani) Banii obtinuti pe cei 2 ar fi undeva la 60mil,cu care ar putea fi achizitionati gotze+hazard!! -Muller si Kroos vanduti(au o cota de piata ridicata,pentru mine e o enigma) Pe cei 2 ar putea fi obtinuti aproximativ 50mil (mai ales din cauza varstei),bani cu care am putea cumpara un adevarat numar 10 + Van Der Wiel(singurul fundas dreapta ce merita adus la Bayern-suma de 18mil euro mi se pare chilipir pentru valoarea sa certa) -Gomez are de asemenea o cota foarte buna de piata(din motive care iar imi scapa) Ar trebui vandut si cumparat in locul sau un atacant de clasa(un exemplu ar fi Dzeko care nu o duce tocmai bine la city,desi as prefera un atacant mai mobil,eventual un Higuain) Doar prin aceste schimbari echipa ar fi una fabuloasa gata oricand sa bata orice… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
23 February 2012 12:40

Dupa 30min de scris mi-a dat eroare la cod si s-a dus!:D.Drept urmare ca trebui sa ma credeti pe cuvant ca aveam argumente solide pentru urmatoarele:
-Neuer si Boateng ar trebui sa ramana de baza in urmatorii 10ani
-Lahm si Schweinsteger liderii echipe pentru urmatorii 3 4 ani
-Ribery si Robben vanduti
-Kroos si Muller chifle(trebuie vanduti)
-Gomez aproape chifla(vandut)
-Badstuber mediocru,Rafinha mai mult decat mediocru
-Tymo OUT,Gustavo bun pentru banca,Olic OUT,Petersen bun..pentru zweite!!
-Alaba cel mai mare talent,ar trebui folosit titular deja
-Pranjic OUT,Breno OUT,Van Buyten OUT!!,Contento bun pentru banca de rezerve
Sper ca nu am uitat pe nimeni.

Peter
Peter
23 February 2012 12:03

: Nu cred ca cei din Munchen isi doresc patron. Daca vine cineva ce baga bani, devenim jucaria unui singur om, si nu imi doresc deloc asa ceva. Bayern este al landului Bavaria, si asta trebuie sa ramana. Iar cea cu profitul, daca nu stiai in Germania exista niste legi ce trebuie respectate, nu ca in alte tari, gen Italia si Spania. Iar Bayern este o echipa de familie, unde fostii jucatori TREBUIE sa faca parte din conducere. Daca tu tii echipa doar pentru rezultate, atunci n-avem ce discuta. Bayern este o filosofie de viata, ceea ce inseamna mai mult de trofee si bani aruncati pe jucatori.

bavarezul13
bavarezul13
23 February 2012 11:29

O sa incerc sa prezint in ansamblu situatia noastra,desi faptul ca noi vorbim aici nu va conta cat de putin in politica clubului vreodata.Am observat ca nu s-a tinut cont niciodata nici de sugestiile de pe forumul oficial Bayern,dar ma rog vorbim si noi sa ne facem de lucru. -In primul rand sunt satul(probabil nu singurul) de atatea bilanturi economice pozitive.Multi abereaza ca va veni vremea cand cluburile vor fi obligate sa fie pe +,insa e o aberatie.Chiar daca ar fi asa,nu trebuie sa incepi sa faci asta cu 50ani inainte de aplicarea unei asemenea masuri. Ganditi-va la Bayern ca la un stat.Contribuabilii(suporterii) platesc taxe (bilete la meci,cumpara tricouri etc) avand pretentia ca statul sa le ofere servicii mai bune(rezultate,trofee).Tocmai faptul ca noi suntem mereu pe + inseamna ca o parte din banii acestia nu ajung unde am dori cu totii(in facilitati,jucatori etc) ci raman in vistieria clubului(dupa mine este vorba de un club foarte profitabil).Fiecare suporter are dreptul sa-si doreasca o echipa cu investitori care investesc pentru profit(gen Copos in Romania) sau investitori care vin si baga bani la… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
23 February 2012 11:04

Nici nu stiu cum visati ca va fi demis Jupp…cred ca doar 1an de umilinte nu va fi de ajuns…Cu LVG au asteptat foarte mult timp desi nici jucatorii,nici suporterii si nici macar conducatorii nu erau in conditii tocmai bune.Despre Jupp se stie ca este prieten foarte bun cu Hoeness,asa ca astia 2ani de contract stati linistiti ca nu pleaca.Pana la urma cred ca ar trebui schimbati si conducatorii nu numai antrenorul.De 5ani avem aceleasi probleme in defensiva totusi va veni unu aici pe site sa spuna povesti de acum 20ani cum era Hoeness fenomenal,cum dadea goluri Rummenige etc…nu cred ca-i pasa nimanui cum jucau aia,nu e relevant pentru functiile pe care le au acum in conducere.Si problema cu defensiva este doar cea mai evidenta,pentru ca avem probleme grave cu atacantii de cativa ani,nu avem un 10 in echipa,ce sa mai eu vad numai lipsuri in echipa asta,dar sigur va veni cineva sa spuna “ne lipseste banca”,de parca titulari am avea..

LeCCa
LeCCa
23 February 2012 10:51

Tin cu bayern de la 10 ani, iubesc echipa asta, dar la cum joaca acum (si in campionat cu freiburg si aseara) sincer nici nu vreau sa treaca mai departe. Daca sa zicem trecem cu chiu cu vai si dam de barca sau real luam 8 … Parerea mea e ca au 2 saptamani sa caute antrenor bun.

Catalin
23 February 2012 10:11

un meci dezastruos pot sa spun,Rafinha intradevar parka era in plus pe teren,cu Robben nu se intelegea,la golul marcat de Basel statea singur nu marka pe nimeni.
Nustiu ce e cu echipa noastra,dar parka sunt asa obositi si lenosi.sper din suflet sa ii batem in Munchen,dar daka nu …va fi un dezastru total.
in final Jupp Heynckes Demissia. ~!! m-am saturat sa vad asa un Bayern !!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x