Bayern a pierdut al doilea meci consecutiv in Bundesliga si pierde prima pozitie din clasament. Golurile bavarezilor au fost inscrise de Van Buyten in minutele 56 si 79. Scorul putea sa fie egal insa Alaba si Van Buyten au ratat marile ocaziile de pe final de meci.

 

0 0 vote
Article Rating
43 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Sorin
Sorin
2 December 2011 13:52

În legătură cu ratările, e posibil să ai dreptate. Nu am văzut toate meciurile. Dar Muller a marcat destule goluri, atât pentru Bayern, cât și la națională, prin șuturi decente. Nu are un șut remarcabil și nici o biomecanică de lovire a mingii deosebită, dar de aici până la faptul că nu știe să lovească mingea e cale lungă, zic eu. Ceea ce îmi place mie la Muller este inteligența sa tactică. Știe să se demarcheze foarte bine și exploatează excelent culoarele din defensiva adversă, atunci când construiește. De asemenea, e foarte disciplinat tactic. E dispus la un efort susținut și participă cu regularitate la faza defensivă. E un jucător de echipă excelent. Trece printr-o pasă proastă, dar sunt sigur că își va reveni. Uite un video sugestiv: http://www.youtube.com/watch?v=gmyz-saIbwk De remarcat golurile de la 0:37, 1:18, respectiv 3:43, goluri venite în urma unor șuturi remarcabile care infirmă teoria ta, conform căreia Muller nu știe să lovească mingea. Știu că nimeni nu îți va schimba părerea despre Muller, nici măcar o discuție cu Joachim Low, pentru că ești prea încăpățânat și… Citeste mai mult

bavarezu13
bavarezu13
2 December 2011 12:08

@Sorin: scuze ca te-am confundat.Nu mi-am schimbat parerea fata de muller doar ca prefer sa nu mai spun cand atatia oameni ma apostrofeaza.Ai inteles foarte bine ca prefer jucatorii foarte tehnici in detrimentul celorlalti.Referitor la Inzaghi sa stii ca el marca foarte des din pozitie 1vs1 cu portarul advers,iar asta e lucrul cel mai rudimentar la muller(daca te gandesti bine vei ajunge la concluzia ca mai mult rateaza decat inscrie,iar cand inscrie o face cu poarta goala sau cu suturi foarte slabe insa pe greselile portarilor,cu suturi deviate etc).Sa vin si cu un argument ca vad ca toata lumea imi cere asta:sezonul asta Muller are cele mai mari 2ratari ale campionatului,ambele de la maxim 3m de poarta.Nu mai tin minte meciurile insa nimeni nu a luat ratarile in seama pentru ca am castigat.Daca imi amintesc bine una din ratari a venit in urma unui corner si din 2m muller a tras intr-un fundas advers,iar cealalta sigur a fost cu poarta goala si a dat peste.

Sorin
Sorin
2 December 2011 5:33


Nu vreau să te superi, dar cred că meriți să fi apostrofat. E învățătură de minte. Data viitoare vei avea grijă cum spui lucrurile și vei argumenta corespunzător. Și îmi cer scuze că te-am jignit în vreun fel, dar m-ai supărat. Aștept mai mult de la tine, pentru că nu ești prost. Adolescenți ca tine sunt puțini. Ești sincer, spui ceea ce simți, ceea ce e bine. Dar fi puțin mai atent. Dacă spuneai că nu îți place Muller, nu era nici o problemă. Dar când îl faci cel mai prost jucător sau afirmi că nu știe să lovească mingea, atunci e o problemă.

Sorin
Sorin
2 December 2011 5:10

@bavarezu13 Lasă flegma! Înțeleg că nu-ți place Muller. Am fost puțin cam dur, pentru că tu nu vrei să deschizi ochii. M-ai confundat. Nu am nici 15 ani, nici n-am să ajung la Austria Viena și nici nu am impresia că le știu pe toate. Referitor la Low, ai spus o treabă bună, că ești departe de nivelul lui de înțelegere. Prin spusele astea, tocmai ai recunoscut că ai greșit față de Muller.. indirect. Într-un fel, am impresia că ți-ai schimbat puțin opinia și ai devenit ceva, ceva mai blând la adresa lui Muller. Înțeleg foarte bine opinia ta. Îți plac doar jucătorii foarte tehnici și estetici. Muller nu e estetic, într-adevăr. Dar tu trebuie să faci o diferență. Una e să nu-ți placă, și alta e să dai cu acuze în stânga și în dreapta. Ești ca un copil ca se smiorcăie. Dacă mie nu îmi place, gata… e slab, nu e fotbalist, etc. Păi, asta e treabă? Fi mai temperat puțin. Sunt o căruță de fotbaliști care nu sunt deloc estetici, dar au scris istorie, iar valoarea lor… Citeste mai mult

gery76
2 December 2011 1:20

Sper sa nu ma insel dar cu Austria Viena era Serban,nu Sorin,din ce tin eu minte Sorin este un mare fan al jocului ofensiv si iarasi sper sa nu ma insel este acelasi Sorin care in ciuda parerilor divergente uneori fata de mine si chiar de Peter ,eram de acord ca fotbalul ofensiv al lui Guardiola este singura solutie de a nu cadea in plasa fotbalului obstructionist promovat anul trecut de Mourinho si singurul mod normal de a face fotbal al lui Bayern!

bavarezu13
bavarezu13
2 December 2011 0:32

@Sorin: imi trebuie prea mult timp sa-ti raspund la tot ce ai scris acolo.Doar referitor la Low iti spun ca omul asta e genial si daca el ii foloseste pe muller si pe badstuber inseamna ca are motivele lui(pe care eu nu le pot intelege,pentru ca eu n-o sa fiu vreodata la nivelul lui referitor la intelesul fotbalului).Citeste si vezi ca nu am avut niciodata impresia ca opinia mea e cea mai avizata si nu m-am suparat pe niciun alt user care nu a fost de acord intrun mod civilizat!Dar te inteleg ca u la 15ani,vei ajunge la austria viena…deja ai impresia ca le stii pe toate.

bavarezu13
bavarezu13
2 December 2011 0:17

@Sorin: hai las-o balta k nu intelegi nimic.
Nu zic ca esti prost,doar ca e peste puterea ta de intelegere.

Sorin
Sorin
1 December 2011 23:10

Unde e omulețul acela trebuia să fie un 8 și o paranteză închisă.
Nu prea mi-a ieșit grafica, din păcate, dar sper să înțelegeți care e dispunerea în teren a jucătorilor.

Sorin
Sorin
1 December 2011 23:07

@bavarezu13 M-au amuzat teribil comentariile tale. Ai probleme foarte grave, omule. Te ia valul. Vorbești fără să gândești, îți dai seama ulterior, dar orgoliul nu te lasă să-ți recunoști greșeala. Pe ce lume trăiești, copile. Termină cu impresiile tale de fin analist. Ești patetic. Tu nu-ți dai seama că enervezi pe toată lumea cu aberațiile tale? TU NU ADUCI ARGUMENTE. Oricine poate să emită idei, în felul ăsta. Vorbești aiurea, în neștire. Te comporți copilărește. Problema cea mai mare este că nu ești dispus să te îndrepți. Indiferent ce ți-ar spune oricine de pe planeta asta, oricâte argumente reale și logice ți-ar aduce, tu tot pe aceeași placă o ți. Ești caz patologic. Iar când îți dai seama că ești încolțit, încerci să schimbi subiectul, să nu mai vorbești pe tema care a agitat spiritele. Și mai mult, te contrazici singur fără să-ți dai seama. Spui că Muller nu e fotbalist, apoi că e fotbalist, dar mediocru. Păi, hotărăște-te, e fotbalist sau ba? Afirmi că Low e cel mai bun antrenor din lume, dar cică doi fotbaliști din primul unsprezece… Citeste mai mult

gery76
30 November 2011 15:45

Este o mare recunoastere a gradului de civilizatie,faptul ca 2 orase din Germania se afla in primele 5 ,in ceea ce priveste standardul de viata. -Daca Munchen-ul nu este surprinzator in top avand in vedere traditia,in ceea ce priveste orasul Dusseldorf desi stiam ca este un foarte important centru comercial si universitar cu vechi traditii,ma gandeam totusi ca fiind capitala landului Renania de Nord-Westfalia ar trebui sa aiba si o puternica componenta muncitoreasca,deci oarecum m-a surprins pozitionarea fruntasa. -Ma bucur de asemenea ca echipa Fortuna Dusseldorf,este foarte bine clasata in liga 2-a,cu sanse reale de promovare,dupa un calvar de cativa ani buni prin ligile inferioare. -Fortuna Dusseldorf este o echipa de mare traditie in Bundesliga,care a jucat chiar finala Cupei cupelor in ’79 daca nu ma insel impotriva Barcelonei,Fortuna avand in componenta jucatori exponentiali pentru fotbalul german precum Klaus si Thomas Allofs,Ruddi Bommer ,Gerd Zewe sau Ruddiger Wenzel dar si unul din cei mai mari fotbalisti din istoria Islandei ”uriasul ”de 1,94Atli Edvalsson-pe toti avandu-i in colectia de albume Fussbal Panini ‘83,84,85,86 de aceea mi-am adus aminte de ei si… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
30 November 2011 14:42

@Serban, cand ziceam de studiile baiatului meu ma refeream de la liceu “in sus”, poate chiar facultate. Eu sper sa invete cat mai bine la scoala pentru a ajunge la olimpiade internationale si de acolo totul este mai usor… Se stie ca tarile din Europa de Vest vor sa atraga “mintile luminate” din Romania sau alte tari din Europa de Est. Cunosc mai multe cazuri de elevi cooptati de Universitati din Olanda sau Anglia. Daca nu se poate asa voi incerca cu diversele burse de prin facultati….Stiu ca este infernal de greu, mai ales pentru un copil.
Oricum, felicitari inca o data pentru saltul pe care il vei face si care, cu siguranta, iti va schimba viata. In mult mai bine.
Viel Glück!

Serban
Serban
30 November 2011 14:00

@fcdm3:
Multumesc pentru incurajari. Si trebuie sa mentionez ca diferenta este enorma. Ei sunt profesionisti de la vreo 13 ani. La noi in Liga 1 sunt jucatori care habar n-au cum sa se comporte. Cat despre viitorul copilului tau, te sfatuiesc sa te gandesti bine. Eu m-am gandit foarte mult daca voi reusi sa ma adaptez, dar sper ca voi face fata. Prima data eu am incercat la Munchen, dar am fost foarte dezamagit cand am aflat ca ei nu accepta juniori, doar daca e adus de scouterii lor, iar acestia nu sunt prea interesati de Europa de Est. Dar trebuie sa stii ca daca esti roman, e foarte sa fi primit in Austria sau Germania. Pe mine cand m-au vazut au zis ca e ok, ca din vara vorbim de contract, dar au zis sa ma consider norocos, pentru ca risca foarte mult cu mine, eu fiind roman. Asa ca gandestete de 2 ori inainte sa iei o decizie asa de radicala.

fcdm3
fcdm3
30 November 2011 9:40

@Serban, in sprijinul afirmatiilor facute de mine vin cu un articol din DAILY MAIL care plaseaza capitala Austriei, Viena, pe primul loc in lume in ceea ce priveste standardul de viata!
Iata clasamentul:
1.Viena (Austria)
2.Zurich (Elvetia)
3.Auckland (Noua Zeelanda)
4.MUNCHEN (Germania)
5.Dusseldor (Germania)
6.Vancouver (Canada)
7.Geneva (Elvetia)
8.Berna (Elvetia)
9.Copenhaga (Danemarca)

30.Paris

38.Londra

47.New York

221.Bagdad.
Noi, ca suporteri ai lui Bayern, putem fi mandri ca orasul Munchen e pe locul 4!
Iata linkul: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2067363/Vienna-named-best-world.html

fcdm3
fcdm3
30 November 2011 9:06

Am si un mesaj pentru bavarezu13 si alti tineri care la infrangeri fac “inmormantare” iar la victorii fac “nunta”. Haideti sa fim mai echilibrati in declaratii. Nu pot sa spui ca un fotbalist e cel mai bun din lume iar celalalt e cel mai prost din lume, fara argumente, fara ceva concret…Viata nu este numai ALB si NEGRU. Are chiar foarte multe nuante de GRI, mai deschise, mai inchise… Asadar, incercati sa veniti cu fapte, intamplari concrete (reale) in sprijinul afirmatiei voastre, nu aruncati cu cuvintele si atat. Altfel nu mai deveniti credibili.
Si nu uitati, totul este relativ. Mai ales fotbalul.

fcdm3
fcdm3
30 November 2011 8:53

@Serban, daca intr-adevar ai avut realizarile pe care le-ai scris aici nu pot decat sa te felicit! Faptul ca ai fost acceptat sa joci la Austria Viena la 15 ani este ceva extraordinar! Viena este considerat unul din cele mai civilizate orase din Europa si, din punct de vedere fotbalistic, o rampa de lansare pt. fotbalul super-profesionist din Germania sau alte tari latine. Ai un super-viitor la orizont!
Eu am un baiat de 9 ani si voi face tot posibilul sa faca studiile intr-o tara civilizata (chiar daca nu e Germania) si, eventual, sa se stabileasca acolo. In aceasta tara imi e tot mai greu sa ma adaptez…

bavarezu13
bavarezu13
29 November 2011 19:47

@Serban: N
aici e vorba de analiza echipei si a jocurilor,nu are legatura cu faptul ca esti fotbalist sau nu.Sunt foarte multi mari fotbalisti care sunt 0 ca antrenori.Legat de faptul ca ti-am spus ca nu ai habar de fotbal a fost doar o supozitie spusa in urma afirmatiei tale anterioare.Niciodata nu am jignit niciun user dupa acest forum.Mi-am spus decat parerea despre jucatorii echipei,parere pe care puteai foarte bine s-o consideri gresita fara a-ti da cu parerea daca ma pricep sau nu eu la fotbal.Mult noroc sa ajungi unde vrei tu,sa fii o mare stea la Bayern si sa ma pot mandri ca am avut onoarea sa vorbesc cu tine!

gery76
29 November 2011 19:09

Ma bucur ca mai sunt si adolescenti ce nu-si imagineaza ca viata a inceput si se termina cu Real sau Barca si mai ales ca, C.Ronaldo sau Messi nu sunt unicii fotbalisti pentru care copiii se duc la fotbal! -Eu ,fcdm3,DarkMac,avem in medie dublul varstei voastre si tot mai descoperim elemete noi care fascineaza in lumea asta nebuna a fotbalului,diferenta cred ca este aceea ca odata cu varsta nu ne mai aprindem asa de repede,dar pasiunea este aceeasi indiferent de varsta,difera modul de manifestare si de exprimare a starilor sufletesti,precum si perceptia oarecum diferita asupra fenomenului. -Atunci cand ai prins jucand FOTBALISTI,precum Diego Maradona, Lothar Matthaus, Andy Brehme,Pierre Littbarski,Jurgen Klinsmann, Rudolf[Ruddi]Voller, Thomas [Icke]Haessler,Soren Lerby,Jean-Marie Pfaff,R.Baggio,Crhis Waddle,Enzo Scifo,Ruud Gullit,Marco van Basten,Michael Laudrup,Enzo Francescoli,Ronaldo[dintosul,adevaratul ]Dragan[Pixie] Stoikovic sau Dejan Savicevic-ca sa-i enumar pe cei care mi-au marcat copilaria ,adolescenta si pe care i-am simpatizat,caci de prins am prins jucand multi altii,deci dupa ce-i vezi pe toti acestia ,ti-este greu sa mai spui ca C.Ronaldo sau Messi sunt unici,iar eu sunt mandru c-am vazut perioada in care Bayern Munchen se juca pur si simplu… Citeste mai mult

Serban
Serban
29 November 2011 17:41

Si nu spun asta pt a ma lauda, ci pt a-ti demonstra ca stiu fotbal si ca tu nu ai dreptate deloc. Si nu-mi zice ca Badstuber si Van Buyten sunt fundasi slabi. Asta e o aberatie mai mare ca tine.

Serban
Serban
29 November 2011 17:33

@bavarezu13:
Tu n-ai nici o treaba cu fotbalul. Poti sa spui ca tu jucai miuta la 7 ani. Eu am 15 ani si evoluez pt juniorii B la FC Bihor. Am fost campion national de doua ori in 2008 la Targu Jiu si in 2009 la Mogosoaia finala jucata contra Farul Constanta. In vara aceasta am pierdut in semifinala contra Scoala de fotbal Gica Popescu. Acum 2 saptamani am dat o proba de joc la Austria Vienna si am fost acceptat, iar din vara o sa evoluez pt ei. Numa eu stiu diferenta de profesionalism intre cei din Austria si cei din Oradea. Asa ca nu veni tu cu un contraargument de genu ca tu nu stii fotbal sau ceva de genu. Stiu fotbal, practic fotbal si fac tot posibilul ca peste cativa ani sa ajung la aceasta echipa incredibila stiind ca din Austria echipele din Germania se aprovizioneaza destul de des.

fcdm3
fcdm3
29 November 2011 8:47

Acum, dupa ce am postat comentariul a reaparut si cel de aseara! Incurcate mai sunt caile … netului. Asadar, nu luati in considerare ultimele doua comentarii…

fcdm3
fcdm3
29 November 2011 8:45

Nu pot sa cred! Aseara, la ora 23.10 am postat un ditamai comentariu iar acum vad ca nu mai exista!!! Ce s-a intamplat? Poate sa-mi spuna cineva?

fcdm3
fcdm3
28 November 2011 23:06

@bavarezu13: nu am de ce sa arunc cu oua in tine dar, nu te supara, pur si simplu nu ai dreptate in ceea ce-l priveste pe Th.Muller. Acesta nu are cum sa fie un jucator mediocru sau un jucator care nu stie sa loveasca mingea atat timp cat a fost golgheterul CM din 2010 si are cifrele alea mentionate de DarkMac (cifre seci dar foarte sugestive) iar acum cateva zile antrenorul Spaniei, Del Bosque, spunea despre Muller ca l-a ales al 3-lea fotbalist din lume dupa Messi si C.Ronaldo! http://www.tz-online.de/sport/fc-bayern/bosque-mueller-drittbeste-spieler-welt-1503520.html Dar uite aici si un BEST OF 2010-2011 cu Th. Muller http://www.youtube.com/watch?v=evtN5jztxe0 Eu cred ca e vorba de o oboseala fizica si mentala (motiv pt. care i-ar trebui o pauza) dar si de pozitionarea lui in teren. Sa stii ca si eu sunt f. suparat pe jocul lui mai ales ca stiu de ce-i in stare! Si daca ar fi un fotbalist slab, la nationala de ce se descurca asa de bine? E valabil si pentru Kroos. Nu sunt de acord nici cu ce ai spus despre Olic (ce meciuri… Citeste mai mult

bavarezu13
bavarezu13
28 November 2011 21:45

@gery76: nu putem cadea de acord asupra lui muller si cu asta basta.Oricum de fiecare data ai incercat sa vii cu argumente in sprijinul opiniilor tale si asemenea oameni merita apreciati.Nu vreau sa mai intru in polemici legate de muller as putea sa raspund referitor la ceea ce ai scris tu mai sus insa nu are rost pentru ca fiecare vom ramane cu parerea noastra.Poate sunt asa critic deoarece intotdeauna mi-au placut jucatorii foarte tehnici,chiar daca lipsiti de viteza,fizic sau chiar devotament.
Nationala Germaniei este mult peste Bayern sau Real Madrid,mai ales datorita lui Joachim Low probabil cel mai bun antrenor din lume,alaturi de Guardiola.O sa vezi ca Muller va fi inlocuit de Gotze in viitorul foarte apropiat.

gery76
28 November 2011 21:13

@bavarezu13: Ma simt nevoit sa-ti raspund cu argumente,in ceea ce -l priveste pe Thomas Muller: -La mondiale,la 20 de ani,in calitate de semidebutant,avusese doar un meci amical cu Argentina,cand Maradona l-a luat la misto la o conferinta de presa facandu-se ca nu-l cunoaste in primavara lui 2010,a castigat gheata de aur,umilind ”dusmanul traditional”Anglia cu 2 goluri,dintre care cel de la 16 m,sut pe coltul de unde portarul pleca,a fost un gol”inteligent”,apoi in meciul cu Argentina in afara de gol ,a dat o pasa de maestru din cadere ,dupa o minge tot de el recuperata[ daca nu-ti mai aduci aminte cauta rezumatul si vei vedea]. -Ultimele meciuri ale Germaniei,daca le urmareai ,observai ca in meciul oficial cu Turcia 3-1 in deplasare ,Thomas Muller a fost cel mai bun de pe teren,a marcat un gol splendid,in coltul lung de la 16-17 m si a scos un penalty dupa o faza personala la scorul de 2-1,in amicalul cu Ucraina a fost introdus la scorul de 1-3,a schimbat fata jocului si a marcat golul egalizator de 3-3 dupa o faza individuala in care a… Citeste mai mult

bavarezu13
bavarezu13
28 November 2011 20:15

@DarkMac: citeste mai sus si ai sa vezi de cand iubesc eu echipa asta si cum o iubesc!si de cand ma stiu am fost inconjurat numai “extraterestrii”,”galactici” si “diavoli rosii” si mereu mi-am aparat echipa insa in acelasi timp am si pretentii de la ea.
Referitor la pescarul,tinichigiul sau ce-o fi el Thomas Muller sunt de acord cu voi ca este un jucator total devotat acestui club,un caracter cum gasesti foarte rar in fotbal.Are toate calitatile pe care le vrei in afara de una NU E FOTBALIST.Ce fotbalist e ala care nu stie sa dea in minge?sa se duca la atletism daca alearga repede(desi nu o face)!sa se duca la o casa de copii sa aiba grija de ei daca are un asa suflet mare.Ar fi laudabil sa faca un lucru la care se pricepe(si tinichigii si femeile de serviciu merita respectul nostru.insa un cofetar pe terenul de fotbal NU!)

bavarezu13
bavarezu13
28 November 2011 20:08

@gery76: trebuie sa recunosc ca sunt foarte patimas in ceea ce priveste aceasta echipa.Spre exemplu cand eram mai mic dupa fiecare rezultat negativ plangeam minute bune,dupa care cateva nopti visam acel meci,doar ca in vis bayern castiga!
-Schweini este si jucatorul meu preferat:D dupa plecarea lui ballack
-Muller…iar trebuie sa ma refer la el:(…nu am spus ce am spus doar din prisma ultimelor meciuri.De cand l-am vazut la echipa am zis”asta e ce-o vrea el numai fotbalist nu e”
Multumesc si tie foarte pentru intelegerea de care ai dat dovada!

bavarezu13
bavarezu13
28 November 2011 20:02

@Serban: So luam pe rand.Am mai multa treaba cu fotbalul decat iti poti imagina tu vreodata!Am 20ani.Tin cu bayern de la 7ani,a fost prima echipa cu care am tinut(mai tarziu am tinut vreo 4 5 ani cu rapid).La 5ani jucam miuta pe camp si strigam in gura mare ca eu sunt Mehmet Scholl!Nu stiu daca tu la 5ani stiai k mingea e rotunda(si nu o spun cu rautate,o spun doar pentru ca intradevar foarte multi nu au idee de fotbal pana pe la 7 8 ani cel putin) -Neuer E CEL MAI BUN PORTAR DIN LUME!!de asta am si spus ca nu m-as fi asteptat niciodata sa ia un asemenea gol!daca era butt as fi fost extrem de surprins sa apere asa ceva!! -Badstuber,Van Buyten nu are rost sa comentez!daca te uiti la meciurile lui bayern o sa vezi ca absolut toate meciurile pierdute sunt pe greseli flagrante in aparare!noi nu pierdem niciodata ca e adversarul e mai bun,noi ne batem singur.Sa nu mai vorbim de cat de penibili sunt cei 2 in orice duel 1vs1 chiar daca ulterior avem… Citeste mai mult

bavarezu13
bavarezu13
28 November 2011 19:48

@Omul: Nu sunt “comentator de fotbal” doar mi-am spus parerea.Si da pot sa am pretentii mai mari decat ceea ce realizeaza ei pe teren de la niste fotbalisti cotati la cateva zeci de milioane de euro.Muller e 0 barat,vid,Null cum vrei tu sa-i spui.Kroos e fotbalist doar ca ii lipseste ceva(sper eu sa fie doar vorba de incredere).Badstuber,Ghionea sa stii ca nu ma pot decide asa usor!Sa nu uitam ca mereu am pierdut in ucl din cauza unor nici nu stiu cum sa le spun!Adu-ti aminte de anul trecut cu inter!Ceea ce au facut Badstuber+Breno a ramas in istorie!!

bavarezu13
bavarezu13
28 November 2011 19:43

@fcdm3: Stiu ca sunt drastic si in viata sunt un perfectionist…S-o luam pe rand: -Boateng trebuie jucat in centru iar Rafinha pe dreapta.E un lucru clar pentru toata lumea numai pentru heynckes nu -Thomas Muller desi ma repet si iar o sa-mi sara toti in cap este un jucator mediocru!in ce sens…in sensul in care este cel mai inestetic sa nu folosesc un alt cuvant jucator din lume.Inteleg k toti il iubiti si respect asta asa cum si eu pot sa am propria opinie:are picioare de balerin nu de fotbalist,nu reuseste sa treaca de nimeni 1vs1,nu are cine stie ce viteza…insa toate astea palesc in comparatie cu atributul sau suprem:NU STIE SA LOVEASCA MINGEA(e genetic probabil…si eu cand jucam miuta in curtea scolii mai venea cate unu de nu stia unde se duce mingea credea ca o da in dreapta si se ducea in stanga) -Gomez este un atacant bun si nu prea daca imi este permisa expresia(si el cu o lipsa aproape totala de tehnica insa stie sa se pozitioneze si cel mai important MARCHEAZA).Cred ca am vazut la… Citeste mai mult

DarkMac
28 November 2011 18:54

gery76 poate pentru tine bavarezul13 reprezinta un fan a lui Bayern. Ei bine pentru mine nu reprezinta nici pe departe un fan in adevaratul sens al cuvantului. Sunt satul de “fani” care nu stiu altceva decat la fiecare meci pierdut sa huleasca echipa si jucatorii ei, doar pentru ca le-a dat vreun prieten peste nas pentru rezultatul echipei pe care el considera ca o iubeste. Uite asta inseamna sa fi fan, sa iubesti o echipa cu bune si cu rele, la bine si la rau. Daca ajungi sa dai cu pietre in Thomas Muller, care scurt spun A CASTIGAT GHEATA DE AUR, atunci dialogul devine monolog, monolog la care se adauga cateva citate utile dezvoltarii culturii fotbalistice a unor personaje ce ajung sa confunde plaiul mioritic cu cel bavarez. 1. Thomas Muller a refuzat Chelsea chiar dupa campionatul mondial 2. Thomas Muller a marcat 41 goluri in 117 meciuri in bundesliga si 8 in Mannschaft in 23 meciuri. 3. Acelasi Thomas Muller a declarat : “Dacă cineva mi-ar spune că voi juca la FC Bayern în următorii zece ani, aş… Citeste mai mult

gery76
28 November 2011 16:31

Mai am un mic comentariu referitor la Heynkes,eu cred ca ,chiar daca este opusul lui van Gaal,din punct de vedere al duritatii,am impresia ca in vestiarul lui Bayern nu este tocmai atmosfera deosebita pe care o tot clamau jucatorii,stilul mai”omenos”nu stiu daca este o metoda prea buna pentru jucatori ca Ribery,care si el mi se pare intr-o evidenta pierdere de turatie.

gery76
28 November 2011 16:23

Cea mai buna remarca,este de departe cea a lui Alex31,cheia jocului extrem de slab al lui Bayern la Mainz a fost prezenta in acelasi timp la mijlocul terenului a lui Alaba dar mai ales a lui Gustavo,omul care la fiecare 4-5 pase rapide ale bavarezilor,in loc sa accelereze jocul,invariabil intorcea mingea catre fundasii nostrii centrali,de aici si senzatia persistenta de joc lent in doua viteze. -Eu nu-l acuz vehement pe bavarezu 13,dar 2 lucruri tot trebuie sa-i spun: -1)Este una sa privesti cu patima si voluptate fotbalul ,mai ales al echipei favorite [in speta Bayern Munchen] -2)Este cu totul altceva sa intelegi acest minunat joc,dincolo de subiectivitate si sa ai puterea de a face o analiza obiectiva si dupa primele 5 minute de evidenta frustrare pe care o are orice suporter inflacarat! – Eu m-am exprimat transant ca jucatorii mei favoriti la Bayern sunt 1-Schweini,2-Robben si Muller,3-Lahm ,asta neinsemnand ca nu-i respect pe toti,insa ca orice fan [si am vreo 25-26 de ani de cand iubesc aceasta minunata echipa]am si eu 2-3 jucatori pe care nu prea-i simpatizez [ Gustavo… Citeste mai mult

Alex31
Alex31
28 November 2011 15:16

Dupa parerea mea o parte de vina au avuta si Alaba si Gustavo , care nu s-au inteles deloc , nu au facut nimic.Daca ei au jucat prost , ma intreb cu ar fi jucat Tymo .
In legatura cu fundasii , ideea era ca Rafinha sa joace pe dreapta , iar Boateng in centru cu Badstuber .
In atac , nu mai avem viteza si creatie in flancuri . Asta ne caracteriza pe noi , jocul pe flancuri . Kroos joaca mai bine la nationala decat la Bayern .
Cel mai bine e sa asteptam finalul turului , cred ca mai sunt 4 meciuri + cel din UCL cu City , chiar daca pierdem tot pe primul loc ramanem.

Serban
Serban
28 November 2011 15:13

@bavarezu13…tu cati ani ai??? Care e problema ca am pierdut la Mainz, probabil ca o sa mai pierdem cateva meciuri campionatu acesta. Se vede ca esti doar un suporter care tine cu echipa doar cand ii merge bine, parca vad ca meciul viitor nici nu te mai uiti. Sunt de acord cu tine ca echipa a jucat slab, dar atat, nu inseamna ca Muller e un jucator slab sau ca Badstuber e groaznic. Din pacate pt tine te anunt ca n-ai nici cea mai mica treaba despre fotbal. Neuer e cel mai bun portar din lume, asta ti-o garantez, nici eu nu ma asteptam sa ia golul asta dar se mai intampla. Badstuber la 22 de ani este mai experimentat ca un jucator de 30 de ani. Are o lovitura buna de cap, o intuitie buna, o lovire a mingii ireprosabila si o intuitie perfecta. Singurul defect este deficitul de alergare care il impiedica sa aiba o viteza mai mare. Van Buyten este un fundas foarte bun, el avand o lovitura de cap excelenta un plasament bun dar din pacate… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
28 November 2011 9:43

@bavarezu13: esti mult prea drastic! Si eu sunt foc si para pe echipa dar un pic de realism nu strica. De fapt, cel mai bine e sa pastram un pic de echilibru… Asadar, ne-a batut o echipa care, inaintea meciului cu Bayern avea 2 victorii si 5 infrangeri din 7 meciuri acasa! Exceptand posesia (63%-38%), Bayern a fost dominata la toate capitolele: ocazii de gol (17-14), cornere (3-2) sau faulturi(17-20). A fost cel mai slab meci din “era Heynckes”! Faptul ca Daniel van Buyten, fundas central, a fost jucatorul care a tras cele mai multe suturi (4) pe spatiul portii arata haosul la aceasta echipa. Haos, datorat in proportie f. mare antrenorului Jupp Heynckes (66 ani), care efectiv i-a zapacit pe unii jucatori cu schimbarea posturilor. E vorba despre: – Boateng, desi a declarat ca cel mai bine se simte in mijlocul apararii, el este trimis in mod constant in partea dreapta a apararii de Heynckes, exact ca la City! Asta desi a fost adus Rafinha, fundas dreapta de meserie! Ca sa nu mai zic de faptul ca de la… Citeste mai mult

bMw
bMw
27 November 2011 23:57

E doar o dezordine in echipa datorata unor accidentari.

Omul
Omul
27 November 2011 23:51

Acu de unde ati mai aparut voi, mari comentatori de fotbal? Se pierde un meci si gata: Muller e un descult, Kroos e amator, Badstuber mai slab ca Ghionea sau alt mioritic de pe la noi. Nu poti sa-i desfiintezi asa.

radu
radu
27 November 2011 21:56

sa-l bage pe danezuuu ala sa bage dracu un atacant sa forteze

dany
27 November 2011 21:47

Cred ca a vreu sa-l bage pe Robben,dar probabil a resimtit dureri si nu a mai putut intra,nici nu prea aveam pe banca alta solutie.

radu
radu
27 November 2011 21:36

Antrenoru e un bulangiu nu e vorba de nivel cum pana si Sorin Cartu daca era antrenor tot forta atacu la 3-1 sau 3-2 el a mai avut o schimbare si a pastrato

bavarezu13
bavarezu13