A venit si “sfarsitul” recordului exceptional reusit de Bayern Munchen in acest start de sezon. Au fost 12 meciuri consecutive fara gol primit. 11 dintre ele au fost victorii. Exact 1147 de minute a rezistat apararea lui Bayern fara sa ia gol. Ultima data s-a intamplat la meciul cu Monchengladbach, pe 7 august.  Cel mai trist e ca Bayern si-a stricat singura acest record. S-a intamplat in meciul de la Napoli din grupele Ligii. Italienii au aratat ca o echipa debusolata. Au dat multe semne de slabiciune, insa la singura incercare de patrundere, Badstuber l-a executat pe Neuer din neatentie. “Nu stai niciodata cu fata la poarta ta”, zicea un prieten. Nu l-a ascultat si fundasul central al bavarezilor. Dar avem o consolare. Nu ne-a mai dat niciun adversar gol de 13 meciuri 🙂

Meciul de la Napoli aduce un rezultat multumitor, dar jocul a fost total necaracteristic pentru Bayern, care s-a multumit cu egalul din deplasare.Vrem sa castigam grupa din Liga, dar suntem GEGEN DIE MODERNEN FUSSBALL!

Voi ce parere aveti? Cum vi s-au parut schimbarile facute in ultimele 4 minute? Putem sa-i criticam pe oamenii astia dupa atatea meciuri bune? Mai vrem finala Ligii?

 

0 0 vote
Article Rating
14 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 October 2011 18:15

Gerd Müller l-a provocat pe Gómez Golgeterul din toate timpurile al Germaniei este de părere că mai tânărul său compatriot este capabil să-i depășească recordul de goluri stagionale în Bundesliga Gerd Müller (65 de ani), fosta legendă a lui Bayern München și a echipei naționale a Germaniei, l-a instigat pe Mario Gómez (26) să-i bată recordul de 40 de goluri într-un singur sezon de Bundesliga. “Îl provoc pe Mario să-mi depășească recordul. De fapt, m-am întrebat ani de zile din ce cauză nu a fost atinsă limita de 40 de goluri. În cazul în care recordul meu ar fi bătut de către un jucător al lui Bayern, acest lucru m-ar mulțumi în mod deosebit” , a declarat Gerd Müller pentru Bild. Müller a petrecut 15 ani sub culorile echipei port-drapel a Bavariei, câștigând o sumedenie de trofee, printre care și titlul național din sezonul 1971-72, în care a marcat 40 dintre cele 101 goluri ale lui Bayern – o performanță care nu a fost egalată în Germania. Deși recordul său ține de domeniul mitic în Bundesliga, fotbalistul care a câștigat… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
20 October 2011 8:18

Napoli nu e prima si ultima echipa care joaca murdar impotriva lui Bayern. Echipele latine fac frecvent asta, chiar si Barcelona (vezi simularile lui Messi sau colegii lui). La fel cum arbitrul Benquerenca nu e primul si ultimul care o defavorizeaza clar pe Bayern. Ideea e ca noi trebuie sa jucam asa de bine astfel incat sa trecem peste mizeriile acestora si sa-i batem! Eu sper ca jucatorii mai tineri sa se maturizeze si sa fie mai curajosi iar cei mai experimentati sa se comporte ca niste lideri in teren iar echipa sa “moara” pe teren! O echipa ca BAYERN nu trebuie sa se multumeasca cu un rezultat de egalitate (indiferent de adversar) si sa faca pase la infinit, parca pentru trecerea timpului. Eu zic sa ne uitam mai intai in curtea nostra si dupa aia in curtea altora. Daca Gomez executa bine penalty-ul (a declarat ca nu l-au deranjat luminile de laser de pe fata) acum vorbeam de inca o victorie a lui Bayern… Eu astept mai mult de fiecare jucator in parte, pentru ca e loc si de… Citeste mai mult

DevilMayCry
Admin
19 October 2011 20:42

@pupp3tmast3r: Nu va intreba nimeni peste cativa ani ce a facut Bayern la Napoli pt ca Napoli nu e o echipa mare, nu e o echipa ce conteaza. In istorie raman meciurile contra altor echipe mari si rezultatele din finale de cupa, campionat, Liga Campionilor. In ciuda acestui egal, Bayern joaca f bine si are sanse mari sa castige toate trofeele puse in joc in acest sezon inclusiv Liga Campionilor.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
19 October 2011 20:13

@DevilMayCry:
joc murdar,antijoc,bulan…tipic macaronarilor
asa e trebuia sa castigam clar,dar degeaba domini si-ti creezi ocazii daca nu concretizezi…pana al urma peste cativa ani cand cineva va intreba ce a facut bayern la napoli raspunsul va fi “egal” nu “ar fi trebuit sa castige la 3-4 goluri”…golurile si rezultatele conteaza nu aspectul “artistic”

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
19 October 2011 19:46

Ar fi super sa ramana acasa Napoli,mai bine zis pe dinafara cupelor europene la ce antijoc face,tipic de “cizme” cu le si zice,tot pe jos mereu + arbitrul acela portughez,la care arbitrajul in unele momente este asemenea unei fumigene in mintea sa.Sper sa le aratam la Munchen cum se joaca un fotbal corect si demn de laudat pana in ultima secunda de joc si cum se mai spune despre germani ca joaca profesionist si dupa incetarea partidei.Sper ca dupa partida la Munchen sa plece cu macaroanele in cisme stricate si “umplute cu goluri din magnifica desaga bavareza”.FCB FOREVER NUMBER ONE 1900!!!!

West
19 October 2011 18:34

Bulan ,Bulan cand li se gata la Italieni Bulanul Normal trebuia sa cistigam cu 2-0,3-0 Forza Bayern Acasa trebuie sa ii calcam in picioare pe Macaronari

gorjanu
gorjanu
19 October 2011 18:15

Bayern nu a facut un meci slab dar macaronarii au facut anti-joc jucand scarbos la fel ca fanii lor care au injunghiat doi suporteri bavaveri pe la spate ! Sper ca la Munchen sa-i umilim …. Bayern 4-ever anti Italia !!!!

DevilMayCry
Admin
19 October 2011 17:38

@pupp3tmast3r: Dar atunci cand au jucat cu Barcelona, cei de la Napoli nu se tavaleau pe jos dupa fiecare duel aerian sau 1 la 1. Acum era oficial si au procedat asa cum stiu macaronarii, simulari si joc murdar. Bayern trebuia sa castige aseara la 3-4 goluri diferenta (asta a fost diferenta dintre Bayern si Napoli). Din pacate si arbitrul fluiera la toate simularile gazdelor si cand trebuia sa vada un fault la Ribery cand scapase singur cu portarul s-a facut ca nu vede (la faza asta jucatorul lui Napoli trebuia eliminat direct).

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
19 October 2011 17:07

poate ca Bayern este cam a 3-a dupa barca si real..dar nu asta e problema,problema este ca e diferenta mare intre barcelona si restul lumii,inclusiv bayern…barca e mult peste toti,asta e,poate om avea noroc de un parcurs mai usor in play-off sa evitam barca…si ajungem iar in finala si sa speram ca barca va fi eliminata pana acolo..altfel nu prea sunt sanse f mari la castigarea UCL cat despre meci,un rezultat ok,dar sa nu ne amagim napoli nu e tocmai un colos si nu cu mult timp in urma imi amintesc ca barca i-a demolat (chiar daca un amical..totusi clara diferenta si poate un punct de reper intre bayern si barcelona) campionatu e ca si castigat,e dif prea mare de valoare intre bayern si restul echipelor(mereu a fost dar acum se si concretizeaza,heynkees e cel mai potrivit antrenor ptr bayern si stie exact cum sa puna in valoare calitatile echipei)in mod normal si cupa dar acolo daca pierzi un meci s-a terminat,sa speram ca nu vor fi surprize sper din tot sufletul sa luam champions league,asta e cea mai buna… Citeste mai mult

alex
alex
19 October 2011 15:32

gery76 sunt de aceasi parere cu tine

gery76
19 October 2011 14:15

Oricum Bayern cu jocul sau de pase la 1-1[rezultat bun avand in vedere ca Napoli este principala contracandidata]a fost cinci clase peste Manchester United care pare o echipa ce joaca anul acesta doar cu numele.
Bayern, eu consider ca in momentul de fata dupa felul cum joaca este dupa Barca si Real a treia favorita la cucerirea CH.League,conteaza foarte mult continuitatea in joc si rezultate!

fcdm3
fcdm3
19 October 2011 9:04

Bayern a inceput tare meciul si Kroos a dat gol dupa numai 98 secunde. Poate golul a venit prea devreme si Bayern a stat la adapostul acestui avantaj caldut pana la autogolul lui Badstuber, dupa care s-a multumit si cu egal. Desi bavarezii au controlat meciul, pe alocuri cu autoritate, mai trebuie lucrat la mentalitatea baietilor care trebuie sa atace nu sa se multumeasca cu un egal. Poate si tineretea e “cauza”, poate si indicatiile antrenorului. Ieri au parut cam tematori. Oricum, vor mai veni momente din acestea. Pustiul Badstuber este “necopt” suficient fata de alti fundasi de circa 30 de ani si cu experienta in C.L.. De asemenea, ma astept si la gafe ale lui van Buyten (nu se poate schimba peste noapte!) sau la alte ratari incredibile ale lui Gomez. Apropos de Gomez: inainte de a executa penalty-ul, lui Gomez i s-au pus niste fascicule laser pe fata fara ca el sa protesteze la arbitru iar apoi a tras telefonat exact in bratele lui De Sanctis! Penalty prost executat! Nu stiu de ce nu este lasat Ribery sa… Citeste mai mult

dan
dan
19 October 2011 8:18

Jocul prestat de Bayern nu a fost slab, probabil meritam sa castigam, ce nu inteleg eu de ce intr-o echipa cu atatia posibili executanti de penalty-uri este lasat Gomez, inteleg ca se vrea sa se faca din el un atacant de clasa, dar totusi, el este eficient la nu mai mult de 6m de poarta, si daca se poate aceasta sa fie si goala, de la 11m si cu cineva pe linia portii, deja lucrurile se complica. Sper sa nu il mai vad executand curand penalty-uri, mai ales ca este la cel de-al doilea ratat sezonul asta din 3(posibil 4) executate, in conditiile in care si in meciul cu Hertha a executat la fel de prost doar ca atunci a avut noroc.

gery76
19 October 2011 1:05

Radu, mie nu mi s-a parut un joc foarte slab al lui Bayern ,iar la scorul de 1-1 ocaziile clare au fost tot in dreptul lui Bayern,eu nu pot insa sa inteleg de ce se insista cu Gomez la penalty-uri,mai ales ca toate de pana acum au fost executate slab ,aproape pe centrul portii,ba mai mult daca bine mi-aduc aminte a si ratat unul chiar anul acesta.
Paradoxal cel mai frumos gol al lui Gomez de anul acesta l-a inscris cu stangul in meciul cu Turcia din deplasare.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x