Antrenorul lui Bayern crede că portarul său nu merita să fie primit cu ostilitate în cadrul derbiului etapei a șasea din Bundesliga.

Transferul lui Manuel Neuer de la Schalke la Bayern München a reprezentat una dintre cele mai asteptate mutări ale acestei veri, alături de mutarea lui Cesc Fabregas de la Arsenal la Barcelona. Portarul în vârstă de 25 de ani a ajuns după tratative intense în curtea bavarezilor pentru suma de 18 milioane de euro, “minerii” fiind nevoiti să se despartă de portarul lor numărul unu pentru a nu îl pierde gratis în vara lui 2012. Până la urmă, toată lumea a fost fericită: Schalke a câstigat o sumă frumusică de bani, Bayern a rezolvat problema portarilor, una prezentă în cadrul clubului de la retragerea lui Oliver Kahn, iar Neuer are sansa de a se dezvolta si de a câstiga trofee, lucru pe care l-ar fi reusit mai greu pe Veltins Arena.

Totusi, fanii lui Schalke nu l-au iertat pe goalkeeper si, dacă în meciul din calificările pentru Euro 2012 disputat de Germania împotriva Austriei, Neuer a fost privit ca un international, în derbiul disputat duminică, a fost considerat dusmanul numărul unu. Cu acest lucru nu a fost de acord Jupp Heynckes, care nu poate decât să se bucure de faptul că Neuer a luat un singur gol în cele zece meciuri ale acestui sezon: “Neuer nu merita un asemenea tratament. Multe dintre acele proteste au fost dure si au venit sub centură. Nu poate nimeni să spună că Manuel nu are caracter. El este o persoană minunată”, a recunoscut tehnicianul bavarezilor.

Portarul a încercat să facă abstractie de reactia suporterilor fostei sale echipe, de la care se astepta să nu îl primească cu bratele deschise: “Stiam că nu voi avea parte de un bun venit pe Veltins Arena. Fanii lui Schalke sunt foarte emoționali. Stiam asta. M-am pregătit pentru asta. Faptul că am câstigat meciul a fost lucrul cel mai important pentru mine. Nu mă interesează dacă anumite persoane se vor simti ofensate din acest punct de vedere”, a admis Manuel Neuer, care îsi petrecuse întreaga carieră la trupa din Gelsenkirchen, înainte de a se muta la München.

sursa: tv.eurosport.ro

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
23 September 2011 22:40



V-ati aprins putin ,dar asta-i frumusetea fotbalului,n-am intrat de doua zile pe site si am vazut discutia voastra acum si chiar m-a uns pe suflet!

Peter
Peter
23 September 2011 13:23

@fcdm: Eu te cred si stiu ca este o alta mentalitate in Germania. Ei poate nu folosesc atatea “cuvinte frumoase”, dar tot jignesc. In fine, treaba lor, pe mine nu ma deranjeaza, eu nu prea folosesc cuvinte licentioase in viata de zi cu zi, si nici pe stadion, cand ma duc, doar cand sunt foarte, foarte nervos. Este adevarat tot ceea ce scrii despre Romania, dar pe mine chiar nu ma intereseaza, eu incerc sa traiesc dupa propriile mele crezuri si valori, daca cineva ma injura, treaba lui, chiar ma lasa rece, mai ales daca acel individ nu ma cunoaste. Cat despre coruptie, este stiut faptul ca oriunde in lume exista, mai ales in locurile unde exista bani multi. Presedintele FIFA este un neamt(chiar daca s-a nascut in Elvetia) si tot este corupt. Sa nu ma intelegi gresit, de mic copil am simpatizat Germania si poporul german, dar si acolo exista tot ceea ce exista si la noi, si in orice alta tara, numai intr-un procent mai scazut. In fine, eu zic sa lasam acest subiect balta si sa ne… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
23 September 2011 12:28

@Peter, am o cunostiinta, roman, care traieste de multi ani la Wolfsburg si mi-a spus ca in Germania nu exista injuratura! Este fan Bayern si incearca de cativa ani sa prinda si el un bilet la meci cand vine Bayern in Wolfsburg dar nu reuseste! Are circa 60 de ani si este o persoana respecatbila asa ca, da-mi voie sa-l cred. Deci, daca tu prin “nemernicule”, “rahatule” sau “porcule” (mi-a spus ca asta e cea mai mare jignire in Germania) intelegi injuratura, nu mai comentez nimic! Pe langa puzderia de injuraturi existente in Romania (cred ca suntem pe primul loc in lume la acest capitol), nemtii sunt niste sfinti. Nu mai vorbesc de civilizatia din trafic sau altele…Tu, care traiesti in Romania, a ajuns sa ti se para normal (ca marea majoritate, dealtfel) sa auzi numai injuraturi de mama, de sfinti sau amenintari de tot felul peste tot iar unele forumuri sunt scarboase de-a dreptul… In Romania agresivitatea si violenta a ajuns la niste cote incredibile, s-a ajuns sa se omoare in trafic ca nu s-a acordat prioritate. Traim in… Citeste mai mult

Peter
Peter
22 September 2011 21:50

@fcdm: Stiu despre ce vorbesti, dar se aud si lucruri de genul:Schiri, du Arschloch, sau Hurensohne BVB, sau Scheisse O4, ca sa amintesc numai ce se scandeaza pe Allianz Arena, care este un stadion unde publicul isi huiduie proprii jucatori pentru prestatiile mai modeste. Se arata degetul mijlociu la greu, se injura ca-n codru si acolo, si se mai fac si alte lucruri. Crede-ma, nici jucatorii lui Bayern nu sunt usa de biserica, dovada fiind si scandalurile in care multi dintre jucatori au fost implicati(Effenberg, Lell, Pizarro, Ribery, Rafinha). Si cand Bayern a fost la Cluj, stiu ce au facut unii jucatori importanti de la echipa dupa meci(n-am sa dau nume). Fotbalul a fost intotdeauna un sport unde pe stadion s-a creat atmosfera, unde jucatorii se injura reciproc, se imbrancesc, incita spectatorii si alte lucruri mult mai grave. Si bataile sunt si acolo, nu uita ce au facut fanii lui Frankfurt anul trecut, ce faceau suporterii germani la campionate mondiale sau europene, mai ales cand se intalneau cu Anglia. Fotbalul naste pasiuni, emotii, si omul cand are emotii puternice se… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
22 September 2011 18:30

@Peter: Fotbalul este jucat de huligani in tarile cu o civilizatie precara (de exemplu – Romania), nu in Germania. Si cred ca nu ii faci pe fotbalistii lui Bayern huligani, nu? Daca nu stiai, pe stadioanele germane are loc un dialog intre crainicul stadionului si suporterii echipei gazda, dialog care este rodul civilizatiei si al mentalitatii sanatoase germane. De exemplu, pe Allianz dupa ce Ribery inscrie un gol: Crainicul: Gooool, inscrie Fraaanck… Publicul: Riberyyyyy!!! Crainicul: Multumesc!!! Publicul: Cu placere!!! Inclusiv Claudiu Niculescu, cand a jucat la Duisburg, a ramas interzis cand a vazut asa ceva. Nu cred ca mai exista vreo tara in lume in care sa aiba loc un astfel de dialog civilizat. In Germania, civilizatia se vede peste tot: prin locuri publice, pe strazi, pe net (foarte multi useri isi scriu cu “liebe Bayern fans”). In Romania, din pacate, civilizatie nu prea exista. Am cunostiinte care au fost batute la stadion (jandarmi sau suporterii echipei adverse) fara sa aiba vreo vina. In Romania nu prea mai exista respect sau bun simt incepand de la presedintele statului pana la… Citeste mai mult

Peter
Peter
22 September 2011 15:39

@fcdm: Fotbalul este jucat in mare parte de huligani, de oameni care injura si care se si bat pe teren. Daca nu exista emotie, pentru mine fotbalul nu inseamna nimic. Van Bommel a zis ca injuratura si emotiile merg mana in mana cu fotbalul, eu nu sunt de acord ca fotbalul sa devina un fel de teatru. De cand ma uit la fotbal, n-am vazut nici un campionat din lume in care sa nu se injure, sa nu se gesticuleze, sa nu se fluiere adversarul. Chiar si in Germania se injura pe stadioane, se arata fel si fel de gesturi. Asta se intampla cand ai emotii cand te uiti la meci, cand vrei ca echipa ta sa castige. Iar injuraturile le auzi vrand-nevrand pe strada, la scoala, oriunde, nu trebuie sa te duci la stadion pentru asa ceva. Iar ceea ce au facut fanii lui Schalke, bannerele si mesajele afisate, nu contravin legilor, caci toate au fost controlate. Singurul lucru pe care politia il va amenda, din ceea ce am citit, este faptul ca papusa care il infatisa pe Neuer… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
22 September 2011 9:38

, da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine! Cum sa ti se para acceptabile injuraturile pe stadion? Cum sa fi de acord cu violentele verbale? Pai de la violente verbale la cele fizice nu mai este decat un pas! Si nu cred ca tu inciti la violenta (legile din orice tara pedepseste acest lucru). Chiar sunt curios cu cat va fi amendat clubul din Gelsenkirchen. In Germania, in cele mai multe cazuri, oamenii vin la stadion ca la teatru, ca la spectacol. Italianul Oddo (care a fost imprumutat de Milan la Bayern acum 3 ani) a ramas impresionat de atmosfera civilizata de pe stadioanele din Germania. Zicea ca in Italia femeilor sau copiilor le e frica sa vina la stadion din cauza violentei verbale si fizice. Pana la urma e vorba de diferenta de civilizatie dintre Germania si alte tari. Si sper sa nu mai vad asemenea atmosfera pe nici un stadion de fotbal, nu numai in Germania. Ordinea si civilizatia trebuie sa triumfe!

Peter
Peter
21 September 2011 17:10

@gery: Pana Neuer nu va incita, fanii au promis ca vor inceta cu injuriile la adresa lui. Si el a fost ultras, stie ce are de facut, va fi o relatie pur profesionala intre el si ultrasii lui Bayern. Nici eu nu-l voi admira niciodata cum l-am admirat pe Kahn, pe Effenberg sau pe Jancker sau Elber, vreau doar ca el sa justifice suma de transfer, faptul ca Bayern a trecut peste vointa suporterilor care umbla peste tot dupa ei si vreau ca Bayern sa fie de succes.
Cand am scris randurile de mai devreme, am vrut sa arat faptul ca fotbalul nu este teatru, este ceva ce naste pasiuni si ca acolo omul poate sa se manifeste mai violent verbal si sa faca atmosfera. Cu ceea ce nu sunt de acord este violenta fizica si distrugerea de stadion. Dar bannerele si injuratura, mai ales pentru cineva care iti repugna, mi se par acceptabile pe un stadion de fotbal.

gery76
21 September 2011 14:33

Peter,stiam ca tu esti unul dintre contestatarii lui Neuer si vazand consecventa ta de-a lungul timpului[ admirabila de cele mai multe ori], nici nu ma asteptam sa-ti schimbi radical punctul de vedere,dar ma bucur pentru faptul ca Bayern are rezultate bune si foarte bune,iar astfel animozitatile la adresa lui Neuer incet,incet pot fi uitate,e adevarat si printr-o prestatie f.buna a lui Manu!

Peter
Peter
21 September 2011 13:21

Ultrasii lui Schalke sunt fostii lui prieteni, si el facea parte din gruparea aceea, asa ca stia ce-l asteapta. Nu m-am mirat deloc de ceea cea vazut, si, sincer, daca Neuer zice ca este profesionist acum,(ceea ce nu a fost cazul pana in 2010), trebuie sa accepte orice. Sa nu uitam ca fotbalul naste pasiuni, emotii, ura si alte trairi, si eu sunt de acord cu ele, pana nu se transforma in violenta fizica.
Pentru mine Neuer nu este decat un jucator condamnat sa apere perfect, si care niciodata nu poate deveni emblematic pentru Bayern.

fcdm3
fcdm3
21 September 2011 10:51

@gery76, Bayern isi face meciurile usoare prin tactica si aranjarea in teren a jucatorilor. Ai vazut cum se dubleaza jucatorii si ce presing fac? Ai vazut cum se apara echipa astfel incat Neuer sa fie pus in pericol cat mai putin? I-ai vazut facand lucrul acesta sub comanda lui van Gaal? Nu cred. Din acest punct de vedere am numai cuvinte de lauda pt. Heynckes. Daca si Schalke 04 este echipa slaba in Bundesliga, nu mai am ce discuta…Pai fundasii si mijlocasii lui Bayern au facut din Raul un anonim iar pe Huntelaar l-au scapat doar de doua ori (singurele ocazii ale gazdelor) dupa care l-au tinut de nu a mai miscat. Se stia de rivalitatea celor doua echipe si, mai ales, de ura fanilor gazda pt. Neuer. Dar cred ca au sarit “calul” iar legile nemtesti ar putea sa-i amendeze pt. jignirile de tot felul. Oricum, nu cred ca am mai vazut atata ura stransa la un meci de Bundesliga. Gazdele au inceput f. tare meciul cu niste intrari dure la jucatorii nostri, crezand ca asa pun stapanire pe… Citeste mai mult

gery76
20 September 2011 23:21

Neuer cred ca a avut un comportament si o prestatie mai mult decat onorabile,dovedind in ciuda meciului sa recunoastem destul de usor dar extrem de tensionat,ca ramane acelasi portar pe care-l admir intr-un mod in care numai pe Toni Schumacher si Olli Kahn i-am admirat,adica pentru mine este detasat nr.1 in lume si sper din tot sufletul ca eventualii contestatari sa nu aiba motive de satisfasctie!
BAYERN UBER ALLES!!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x