FC Bayern e cu un pas in grupele Champions League dupa ce a castigat cu 2-0 meciul tur al play-off-ului cu FC Zurich. Elvetienii n-au avut nicio sansa pe Allianz in fata bavarezilor, care s-au miscat mult mai bine decat in primele doua meciuri din acest sezon de Bundesliga. Bastian Schweinsteiger si Arjen Robben au marcat golurile victoriei pentru FC Bayern.

Scorul putea fi mult mai mare, insa golgheterul din sezonul trecut din Germania, Mario Gomez, a irosit cateva ocazii uriase. Ribery a tras si el in bara din lovitura libera.

Mai e suficient timp insa pentru goluri. Returul se joaca marti, pe 23 august, la Zurich.

Cum vi s-a parut meciul? E Gomez atacantul potrivit pentru Bayern sau l-ati prefera pe muncitorul Olic. Petersen chiar nu merita nicio sansa? Dar Robben v-a convins in acest start de sezon?

0 0 vote
Article Rating
23 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DevilMayCry
Admin
19 August 2011 17:48

@gery76: Asta ne-am dori toti dar nu mereu se intampla asa. Si cu Gladbach in prima etapa a fost mana moarta, nu a reusit nimic.

gery76
19 August 2011 16:55

@Devil
”Robben in afara de centrarea de gol si de gol a fost mana moarta”-am citat aproximativ din ce ai spus tu. Pai mi-as dori ca Robben sa fie mereu mana moarta dar sa incrie un gol in fiecare meci si sa dea si o pasa de gol decisiva si castiga ”balonul de aur”,iar Bayern cucereste Liga!!!!

Peter
Peter
19 August 2011 16:36

@dan: Daca tu consideri ca un jucator face asa ceva, atunci ai tot dreptul sa o faci. Eu nu ma voi contra cu nimeni de acum incolo pentru un jucator, antrenorul va decide cine joaca, si asta conteaza. Fiecare cu viziunea lui, cu preferintele lui.

dan
dan
19 August 2011 16:14

@Peter: Cand vezi ca un jucator isi bate joc de munca celorlati, pai atunci vorbesti despre acel jucator, scuza-ma.

Peter
Peter
19 August 2011 12:28

: Si eu asta spun, dar e mai bine sa o lasam balta. Eu ma bucur sa il avem pe Gomez in echipa, multi nu, asta este.
Cat priveste diferenta intre Bild si kicker, este clar ca Bild este un ziar de cancan, iar kicker ziar de specialitate. Nu contest ca Gomez a fost foarte slab cu Zurich, si nota de 5 este una meritata, dar kicker este etalonul in Germania, ea fiind si cea care acorda premiile individuale pentru jucatorii din Bundesliga.
Sper sa putem discuta de acum incolo de performantele en-bloc ale echipei si sa nu discutam despre un anume jucator, pentru ca e clar ca fotbalul este un sport de echipa, unde unul traieste si din munca altuia si invers.

Florin
Florin
19 August 2011 12:08

@DarkMac: Banuiesc a ai auzit ce spunea in timpul meciului comentatorul referitor la pregatirea pe care o facea Gomez inainte de meciul cu CFR. El este pregatit de antrenorul de atacanti pentru a devia mingea in poarta si de a se pozitiona cat mai oportun in fata portii. 2, asta este tactica lui Bayern, asa gandeste Heynckes la fel cum au facut-o si Veh, Van Gaal si Low. El este atacant de careu, asta trebuie sa faca, daca Don Jupp ar fi dorit un atacant creativ probabil ca ar fi solicitat unul, dar ce-ti trebuie un astfel de atacant cand ii ai pe Robben, Ribery, Muller si Schweinsteiger in spatele lui. Cat despre notele date de Bild, in ceea ce l-a privit pe Gomez sunt corecte dar ei nu cunosc tactica lui Heynckes, de unde stiu ei ca Don Jupp nu le-a cerut sa joace doar la posesie, deoarece mi-e greu sa cred ca o echipa poate pasa atat fara patrunderi violente in careu fara sa le spuna antrenorul sa faca asta.

Peter
Peter
19 August 2011 10:14

: Cum am zis, eu il agreez pe Gomez, si stiu bine care ii este rolul in echipa, chiar nu imi pasa din cati metri da golurile si cum le da, atata timp cat le da. Ca mai rateaza incredibil, asta este alta treaba, dar care atacant nu o face? Este un atacant care se demarca foarte foarte bine, si de aceea poate inscrie din pozitii usoare. Daca multora nu le place, foarte bine, mie imi place, si se pare ca le place si antrenorilor. Daca va juca Petersen si va marca mai mult, sa joace el, foarte bine, n-am nimic impotriva, caci ma intereseaza interesul echipei.
@dan: Ca sa poata marca cu echipele din topul Europei,(care sunt acolo datorita legilor extrem de permisive din tara lor), trebuie ca Bayern sa si joace cu acele echipe. Anul trecut Bayern a jucat cu doua echipe mai valoroase, impotriva carora Mario a marcat 4 goluri. Dar eu zic sa terminam odata cu evidentierea unor jucatori anume, si sa analizam jocul echipei.

DevilMayCry
Admin
18 August 2011 22:15

@DarkMac: Gomez a avut oferte oficiale de la Liverpool, Chelsea si Man CIty dar toate ofertele au fost refuzate. Ar trebui incercat Petersen, poate el nu s-ar face de ras ca Gomez.

DarkMac
DarkMac
18 August 2011 22:13

Peter, faptul că a fost gomes goalgetter se datorează în proporţie de 90% echipei care a muncit doar pt. el. Mai citiţi şi presă germană poate observaţi acolo calificativele altor “publicişti” decât kicker. Kicker e ca şi realitatea tv pt. Voiculescu. Gomez e păstrat pt. că Hones vrea obligatoriu sa îşi justifice lui însuşi investiţia enormă dar neproductivă în acest Gomez. Răspundeţi la întrebarea mea: cum se face că nici o mare echipa nu la ofertat nici măcar speculativ pe super Mario Gomez. Şi 2…. Ba pe mine mă interesează CUM dă golurile… În nici un caz eu unul nu îmi doresc un astfel de caraghios. Încă odată… Citiţi şi altă presa poate vă interesează cum văd adversarii noştri pe “super-dooper” Mario Gomez. Eu unu înainte mă mândream când se speria lumea de atacul nostru, nu ca acum când discuta doar de mijlocul puternic a lui Bayern, iar de atac, citez: “nu atacul e motiv de îngrijorare, ci mijlocul….”; lucru de altfel şi văzut în ultimele meciuri

dan
dan
18 August 2011 21:36

Cred ca nu m-ai inteles…nu ma intereseaza ca el sa marcheze hat-trick cu Augsburg sau echipe de talia aia…pe mine ma intereseaza sa inscrie in fata unor echipe de valoare, gen Man.U, Real, Barcelona, adica ACOLO UNDE CONTEAZA si unde poate ai 2-3 ocazii pe meci iar omul asta …ei bine s-a vazut ieri de ce e in stare.

Peter
Peter
18 August 2011 16:48

@dan: Putin imi pasa cum o face, atata timp cat o face. Cand n-o va mai face, va veni altul in locul lui. Prefer unul ca el, care sa marcheze mult, de cele mai multe ori finalizand, decat unul care isi face ocazii dar marcheaza mai rar. Dar ma bucur ca exista alti oameni care decid, si nu noi.
Un atacant care are 10 hat-trickuri in Bundesliga la doar 26 de ani nu poate fi un atacant slab. Daca Petersen va fi mai bun, atunci sa joace el. Dar pana este golgheterul echipei, marcand cele mai multe goluri intr-un sezon in ultimii 13 ani, n-am nimic impotriva lui. Dar m-am saturat sa il tot apar, ca vad ca nu se intelege diferenta intre un atacant de careu si unul creativ. Gomez este acelasi gen ca si van Nistelrooy, ca si Inzaghi, ca si alti mari atacanti care doar finalizeaza. El nu este genul Aguero sau Forlan, care joaca mai retras. El este unul tip Jancker sau Toni, numai ca are miscari mai atipice.

dan
dan
18 August 2011 16:15

@Peter: Frate ala nu e ghinion, atat poate sarmanu. Si afirmatia asta :”dar treaba lui este sa dea goluri, si el o face”, las-o moarta ca am vazut cum o face. Uita-te si tu ce atacanti au marile echipe din europa, si noi venim si ne afisam cu penibilul asta.

Peter
Peter
18 August 2011 13:56

E interesant cum van Gaal, Low, Heynckes, Veh si toti antrenorii pe care i-a avut Gomez l-au pus titular, si el se face de ras, si este un bufon. Cum se poate spune asa ceva despre un atacant care a marcat 39 de goluri intr-un sezon, nejucand titular de la inceput? Clar, face si greseli exasperante, dar treaba lui este sa dea goluri, si el o face, chiar daca aseara a avut ghinion. Nu trebuie sa ne lamentam atat, sa asteptam sfarsitul de sezon si dupa aceea sa ne dam cu parerea despre toti. Sigur, si eu l-as vrea pe Olic in echipa, dar nu ca atacant, ci pe postul lui Ribery sau Kroos.

fcdm3
fcdm3
18 August 2011 13:27

, am mai specificat la meciul cu Wolfsbug legenda notelor date de ziarele nemtesti. Daca e nevoie, specific de fiecare data. Apropos, si la scolile din Germania se dau tot note de la 6 – catastrofal la 1 – excelent!
In alta ordine de idei, sa nu aruncam cu pietre in Robben si Ribery care au venit dupa niste accidentari. Ribery, care s-a zbatut extraordinar de mult aseara, avea saptamana trecuta piciorul in ghips! In ceea ce-l priveste pe Gomez, revin la ceea ce ziceam si la sfarsitul sezonului trecut: se face de ras si face si marele Bayern de ras! Ar fi trebuit vandut in aceasta vara (mai ales dupa ce a iesit golgheterul Germaniei) si luat cam pe aceeasi bani, de exemplu, Falcao de la Porto. Atunci am fi avut un super atac!

Alex31
Alex31
18 August 2011 11:09

Problema cea mare va fi in meciurile grele , cand vom fi condusi si va trebui sa revenim . Gomez nu este un jucator care sa se poata lupta cu apararea adversa . Olic ar putea fi o alternativa dar el revine dupa o accidentare care la tinut pe tusa aproape un an . Ar trebui sa ii oferim o sansa si lui Peterson . Eu sincer la-si fi preferat pe Klose , problema a fost ca nu era in forma la Bayern . I s-au oferit niste ocazii , dar nu le-a fructificat si astfel a plecat . Intr-un cuvant meciul a fost unul bun , pacat ca nu a fost un scor mai mare . Ribery a jucat bine , spre deosebire de Robben care a cam scartait , inafara de gol de si de pasa nu a mai facut nimic.

Rhadhoo27
18 August 2011 10:09

@fcdm3:

Notele din BILD sunt date conform acestei explicatii:

6 – dezastruos
5 – slab
4 – mediocru
3 – bun
2 – foarte bun
1 – excelent

Nici eu nu-l suport pe Gomez. As da orice ca Olic sa redevina titular si sa joace cum a facut-o in sezonul 2009 – 2010 cand el si Robben ne-au dus in finala Ligii.

DevilMayCry
Admin
18 August 2011 8:39

Muller a fost tinut pe banca nu pt ca Heynckes a vrut sa joace cu Kroos ci pt ca Muller a jucat lamentabil in primele 2 etape din acest sezon. Robben inafara centrarii de la primul gol si inscrierea golului 2 a fost mana moarta, la fel si Gomez care a ratat din toate pozitiile. Ribery pare ca isi revine, a jucat f bine aseara.

dan
dan
18 August 2011 8:03

Oameni buni, fratilor…mai crede cineva ca nu avem nevoie de atacant, m-am saturat pana peste cap de acest atacant de “clasa mondiala” SUPER Mario Gomez, imposibil ca Petersen sa nu fie mai bun ca acest bufon care e in stare sa rateze din 2m, nu se poate ca o echipa ca Bayern sa se bazeze pe un astfel de atacant mai mult decat mediocru. A ratat singur cu portaru, a dat la distanta uriasa de poarta din 7m, pase gresite in 2-3m, isi bate joc de munca unei intregi echipe, si sa nu incepeti cu fraze de genul: e la inceput, isi va reveni, va drege si va face…NU…atat poate, daca mingea nu se loveste de el involuntar si nu intra in poarta, asta nu da gol si sincer ma gandesc cu teama la meciurile importante din primvara, dar pana atunci sa speram ca se vor schimba multe(incepand cu schimbarea lui SUPER Mario).

fcdm3
fcdm3
18 August 2011 7:40

Meciul s-a jucat intr-o singura directie, spre poarta portarului elvetian. Desi a fost cel mai bun joc sub comanda lui “don Jupp”, s-a dovedit inca o data ca desfacem greu apararile echipelor care vin pe Allianz sa stea “cu fundu’ in poarta”. Raportul suturilor este elocvent: 21-3(pe poarta 10-0). Mi-a placut ambitia majoritatii bavarezilor. In ciuda a ce zice gery76, eu l-am vazut pe “distrugatorul” Gustavo unul din cei mai buni de pe teren. Faptul ca elvetienii nu prea au trecut mijlcul terenului i se datoreaza in mare masura! Si Ribery a jucat cu mare ambitie dara fara prea multe realizari, decat o “bara”. O bila alba si pentru aparare care nu a avut nici o problema, elevtienii neavand nici o ocazie. Gomez a demonstrat inca o data ca ramane “trompeta” echipei cu niste executii care probabil ca au starnit rasul in tribuna. Asta cand nu a stricat mingile coechipierilor. As vrea sa-l vad la lucru si pe “muncitorul” Olic. Ii acord o bila neagra arbitrului care a “inchis ochii” la un fault clar in careu asupra lui Muller si… Citeste mai mult

Florin
Florin
18 August 2011 7:19

In ceea ce priveste meciul, s-a vazut clar diferenta dintre cele doua echipe. Faptul ca Bayern nu a accelerat este datorita tacticii pragmatice a lui Heynckes, care a preferat sa tina posesia dupa primul gol pentru a fi sigur de victoria echipei. Cat despre Gomez, ma rugam sa fie schimbat cu Olic, macar pentru ultimele 10 minute. Si pe mine m-a surprins netitularizarea lui Muller in dauna lui Kroos. Cred ca Heynckes incearca aceeasi schema cu Toni ca si atunci cand l-a avut la Leverkusen. Iar despre Robben numai este nimic de spus. Batavul numai are ce sa demonstreze, s-a vazut si astazi ca in fiecare meci ca este unul dintre cei mai buni fotbalisti din Europa si ca este principalul nostru tun impotriva oricarei alte echipe.

gery76
18 August 2011 1:35

Rhadhoo27
Niciodata nu mi-am ascuns antipatia profunda fata de Mario Gomez,in ciuda adversitatii pe care mi-am atras-o astfel din partea unor simpatizanti ai marii noastre atractii comune ce se numeste uriasul brand Bayern Munchen.Mai am un jucator pe care nu-l simpatizez de nici un fel si anume Gustavo,care mi se pare o mare teapa luata de Bayern la pretul urias platit pentru el ,in ciuda golului mai mult decat norocos marcat de el la Wolfsburg,el fiind o mare frana in jocul lui Bayern ,iar tinerea pe tusa a lui Muller sper sa fi fost pur conjucturala,altfel o vad ca o mare gafa a lui Heynkess.
Robben in ciuda unor mici nesincronizari a dovedit ca este marea noastra piesa de rezistenta!!!

robben
robben
18 August 2011 0:15

frumos golul lui robben

robben
robben