Bavarezii au castigat la scor de tenis celebrul derby Nord-Sud

bayern

Bayern a inceput in forta meciul de Allianz Arena şi a lovit bara de trei ori pana la golul inscris de Robben in minutul 40.

Olandezul a inscris golul de 2-0 dintr-o lovitură liberă directa in minutul 47 iar peste 8 minute a completat hat-trickul, după ce Franck Ribery a driblat toata apararea celor de la Hamburg.

Francezul nu s-a lasat mai prejos si a inscris primul său gol din decembrie incoace, când a driblat din nou toata aparare lui Hamburg inscriind golul de 4-0 in minutul 64.
Thomas Muller a marcat al 5-lea gol al bavarezilor, cu 10 minute inainte de final după o pasă filtranta a lui Hamit Altintop.

Pentru a finaliza umilita, Ribery tachinat din nou apărarea oaspetilor şi a creat faza din care Heiko Westermann a inscris in proprie poarta în minutul 85.

0 0 vote
Article Rating
30 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
WuRTeK
WuRTeK
15 March 2011 12:28

Ar fi pacat sa plece Robben…mai ales acu` ca a inceput sa`si revina…mie unu` imi pare rau si ca pleaca van gaal…dar asta e…si diseara sper sa bata la scor pe inter…. :>

bavarezu13
bavarezu13
14 March 2011 17:24

@gery76: poate ai dreptate…si in legatura cu ronaldo si messi pare ceva putred k ei niciodata nu se accidenteaza…adik si dk au o accidentare mai mult de 1luna nu stau pe tusa

gery76
13 March 2011 15:59


Robben daca nu avea acel numar interminabil de accidentari care l-au facut ca o treime din cariera sa de pana acum sa o stea pe banca era mult peste cristiano ronaldo,iar cand asta o spun Beckenbauer,Cruujf sau van Basten cred ca nu mai e nimic de spus.

gery76
13 March 2011 15:45

@Claudia
Si eu m-am gandit un moment ca ambitia enorma aratata cu Hamburg de Robben sa fie un semn dar m-am calmat dupa meci cand reactia fanilor ca si cea a lui Robben a fost sincera,iar olandezul chiar parea descatusat.In orice caz luand-o si pe partea strict sportiva plecarea lui la Milan ar fi o mare eroare de strategie personala caci Milan nu este o echipa care in urmatorii trei-patru ani sa aiba vreo sansa de a ajunge macar in careul de asi al Ligii mai ales ca-i trebuie neaparat un schimb de generatii[cu van Bommel,Seedorf,Nesta sau Abiatti nu poti spera la finala Ligii pe termen scurt si mediu].

ionutz
ionutz
13 March 2011 13:02

@Casian Florin:
Cand ratezi cu poarta goala din cativa metri(asta pe langa alte numeroase ocazii clare), mai greu cu forma la Gomez.

Claudia
Claudia
13 March 2011 12:36

Dupa victoria de ieri a baietilor, prima intrebare care-mi vine in minte este daca exista, intr-adevar, o criza la Bayern ? Insa gandindu-ma ca venim, totusi, dupa 3 infrangeri consecutive, ma voi bucura mai retinut pentru victoria asta pentru ca doar ce s-a intamplat ieri nu ma poate convinge ca lucrurile “are again on the right track”.
Hamburg n-a jucat niciodata mai slab ca ieri si nu a pus deloc probleme apararii lui Bayern. Consider ca partida cu Inter va fi adevaratul test.
Robben a fost fenomenal ieri. Dar sa fie, oare,
un indiciu subtil ca isi doreste, realmente, sa plece la Milan ? Presimt ca jocul bun se va repeta si in meciul cu Inter.

bavarezu13
bavarezu13
13 March 2011 11:38

@gery76: app eu nu-l suport deloc pe cr7…insa asta nu inseamna k nu e fotbalist…e clar peste orice avem noi in lot fie ca vrem sa recunoastem sau nu…poate robben…dar nu e in niciun caz asa complet ca ronaldo

bavarezu13
bavarezu13
13 March 2011 11:36

@gery76: da…mie nu-mi place si gata…stiu k probabil sunt printre singurii suporteri bayern care l-ar vrea pe muller vandut mai ales k e mult supraevaluat parerea mea:D…intradevar merita respect pentru devotament si de ce sa nu recunosc si pentru unele reusite:)

bavarezu13
bavarezu13
13 March 2011 11:34

@lordi211: nu te antuziasma atat..o sa fie un cu totul alt meci…indiferent de rezultatul meciului de azi eram favoriti cu inter:)

lordi211
lordi211
13 March 2011 11:28

PS.da DVb trebuie sa fie titular parerea mea.Da acum cred ca v-om trece de inter fara prea multe probleme:)))))

lordi211
lordi211
13 March 2011 11:26

@bavarezu13:
de acord ribery este unul dintre cei mai buni:)impreuna cu robben,in sfarsit si-au revenit si si-au recapatat poft5a de viata.

lordi211
lordi211
13 March 2011 11:24

@Serban:
adevarat s-a trezitcam tarziu gaal,si-mi pare rau.DAR asa da in sfarsit se intoarce roata yeee.

Serban
Serban
12 March 2011 22:52

P.S. De adaugat este faptul ca n-am mai avut probleme la loviturile fixe, unde DVB s-a evidentiat prin statura

Serban
Serban
12 March 2011 22:51


Deci DVB este un fotbalist rudimentar care are de multe ori probleme la dribingurile adversarilor dar este un fundas central care pune suflet si asta conteaza. L-am vazut si la Hannover cum desi nu mai era nici o sansa isi indemna colegii sa urce. Stiu cum e sa gresesti mai ales in postura de fundas central pt ca fac fotbal de performanta. Fiecare are o perioada mai proasta in care nimic nu-ti iese, dar daca el a revenit acuma si a jucat bine inseamna ca este motivat si a reusit sa treaca peste dificultati. Din partea mea tot respectul pentru el. Si forza FCB!!!!

Casian Florin
Casian Florin
12 March 2011 21:55

Eu sper ca din vara sa mai vina un fundas de valoare,ca acolo stam prost!

Casian Florin
Casian Florin
12 March 2011 21:53

Sa vina Inter!!! Asa mai merge cu ROBBEN RYBERY MULLER GOMEZ in forma. Sper sa facem o figura frumoasa in liga. NUMERO 1 BAYERN MUNCHEN!

gery76
12 March 2011 20:18


Eu continui sa-ti respect opiniile dar am impresia ca avem alte gusturi in ceea ce priveste unii jucatori dar mai ales in ce inseamna tehnica individuala si mai ales in cazul lui Thomas Muller care are 9 goluri si 9 pase de gol fiind cel mai complet fotbalist din Bundesliga din acest punct de vedere,marcheaza si cu stangul si cu dreptul,iar in ceea ce priveste pasele de gol le-a oferit coechipierilor pase utile si cu calcaiul si cu exteriorul[la Bremen daca ti-aduci aminte]si are un control al mingii deosebit.Dar se pare ca pentru unii tehnica individuala inseamna tinutul mingii pe picior sau treizeci de biciclete fara sa driblezi pe nimeni asa cum face ”zeul frezei gelate”campionul meciurilor cu echipe de pe locul 12 in jos cristiano ronaldo.

bavarezu13
bavarezu13
12 March 2011 20:06

@gery76: ma bucur doar ca in sfarsit ii vedeti si meritele…nu inteleg de ce dati vina pe el cand nu are pur si simplu cu cine sa joace…mijlocasii centrali de pana akum nu aveau pic de creativitate(sa speram k kroos va skimba asta)…din muller si din gomez sare mingea ca din coltul mesei…cu cine voiati sa joace?

gery76
12 March 2011 20:01


Nu trebuie sa iei toate opiniile exprimate aici la nivel de vendeta personala,iar daca i-ai observat reactia lui Ribery dupa marcarea golului ti-ai putut da seama ca nici el nu a fost multumit de evolutia lui de pana acum ,tocmai de aceea reactia sa de descatusare si satisfactie pentru gol dar si pentru evolutia excelenta din acest meci.

gery76
12 March 2011 19:54

Sa le luam pe rand;Robben -cel mai bun meci din acest sezon,stralucitor,altruist,determinat si determinant,Ribery-excelent cel mai bun meci al sau din acest sezon,Muller -util si altruist ca intotdeauna,Schweini- in revenire de forma ca si Kroos de altfel,Lahm-capitanul si cu asta am spus totul,Gomez -o faza stralucitoare ,urmata de trei balbe incredibile pentru acest nivel[este clar ca la vara ne trebuie pe langa 2 fundasi neaparat si un varf de clasa],iar restul echipei satisfacatori.

vladt
vladt
12 March 2011 19:37

in sfarsit jucam aproape cum trebuie ( exeptand putinele greseli din defensiva). Mi-a placut furia cu care a dat Robben la primul gol iar Ribery a inceput sa joace ca acum 2 ani, la autogolul lui Westermann a fost magie :X . Cat despre Gomez, este un atacant sub mediocru joaca groaznic pt. o echipa de calibrul lui Bayern.
Dar in general am jucat foarte frumos.

Florin
Florin
12 March 2011 19:30

@DevilMayCry: doar sa nu se intample ca atunci cand a plecat Hitzfeld, cine stie ce bomba de antrenor aduce Hoeness, un Klinsmman 2 sau vreun nou Roy Hodgson

bavarezu13
bavarezu13
12 March 2011 19:30

@Serban: pacat ca unii gandesc asa…adica faptul ca noi am ajuns sa ne bazam pe asemenea fundasi e injositor:(

bavarezu13
bavarezu13
12 March 2011 19:29

@Florin: in legatura cu van gaal,plecarea lui este cel mai bun transfer al nostru din vara:))

Catalin
12 March 2011 19:28

Ati observat Robben din ce pozitii a marcat si a dat pase de gol ? este o ideie buna ca Robben s mai vina si spre centru sau kiar pe flangul sting….mie personal mia placut…uneori in dreapta se cam plictiseste si ii mai greu.

bavarezu13
bavarezu13
12 March 2011 19:27

in sfarsit il laudati pe ribery…toti ziceati de el in ultima luna..cu toate ca in absolut fiecare meci a fost cel mai bun om al nostru si a dat totul pentru echipa chiar daca fara realizari…de la meciul cu inter pana la acesta a fost mult mai bun decat robben si cu toate astea toti erati cu gura pe el si de robben nu ziceati nk desi dormea pe teren…bv ribery,bv robben si mai presus de toate bravo FCB!!:x

Florin
Florin
12 March 2011 19:13

Cred ca acum este clar ca Robben este cel mai bun jucator pe care il avem si nu ne permitem sa-l lasam sa plece la Milan, excelent a fost astazi si Ribery, chiar si Gomez desi nu a marcat a fost impresionant la dribbling-ul ala cand a ramas cu poarta goala, a aratat ca pe unde prin el mai este Gomez cel de la Stuttgart, totusi, desi Bayern a castigat meciul, cred ca mare majoritate din fanii bavarezi rad cu un ochi si plang cu altul datorita confirmarii lui Van Gaal ca nu va mai continua cu Bayern, totusi sper ca se razgandeste pana la sfarsitul sezonului, la fel si conducerea bavareza, nu stiu ce alt antrenor mai putem aduce pentru a ne realiza obiectivele, daca vine cineva trebuie sa vina pentru cel putin 2 ani deoarece cred ca viitorul antrenor va avea o misiunea foarte grea, inlocuirea cuplului Robery, ambii jucatori avand 27, daca vine Heynckes sper sa nu se intample ca in cazul Hodgson la Liverpool. Oricum eu trag sperante ca va ramane Van Gaal.

Serban
Serban
12 March 2011 18:46

Noah asa da. Ce dzo le-o luat asa mult sa se gandeasca ca Van Buyten trebuie sa fie titular

marian
marian