Sezonul de toamna a inceput frumos, a continuat mediocru (uneori si mai rau de atat in Bundesliga), dar s-a incheiat spectaculos pentru Bayern. Campioana Germaniei a oferit o lectie de fotbal la Stuttgart, ajutata si de imaturiatatea gazdelor, care la unele faze au parut desprinsi din desenele animate nereusite. Fost jucator la Stuttgart, Mario Gomez si-a incununat cu un hat-trick turul de campionat semi-reusit (pentru ca a marcat mult, dar in special cu echipe mici).

Frank Ribery a fost si el din nou in forma maxima. Golul de 3-0 al lui Bayern poate reprezenta impulsul de care avem nevoie la echipa. De cand a revenit dupa accidentare, Ribery a dat 4 goluri si a contribuit la multe alte faze decisive.

Un alt castig este si golul lui Thomas Muller, care s-a lipit la gol in acest sezon mai rar decat ne-am fi asteptat. Trecand peste lejeritatile din aparare, putem spune ca victoria cu 5-3 in fata Stuttgart-ului (care azi n-a fost al lui Marica, romanul fiind suspendat) e una multumitoare. Am vazut 8 goluri si ne-am bucurat de fotbal!

Voua cum vi s-a parut meciul?  In Cupa Germaniei (miercuri, ora 21:30) credeti ca va arata altfel Stuttgart-ul lui Bruno Labbadia?

Butt – Lahm, Tymoshchuk, Breno, Contento – Van Bommel, Ottl – Hamit Altintop, T. Müller, Ribery – Gomez
REZERVE:
46′ Pranjic für Hamit Altintop
67′ Klose für Gomez
77′ Alaba für T. Müller
0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DANBAYERN
22 December 2010 18:04

Parerea mea despre luiz gustavo ar fi foarte buna deoarece acopera locul lui van bommel care e cam pe sfarsite cu bayern ,neuer e mana cereasca la club ar fi un transfer reusit iar cred ca si Hummels ar fi un implant bun la bayern.daca scapa de van buyten,breno,demichelis otil ar face un buget macar sa cumpere 2 din jucatorii de mai sus

gery76
22 December 2010 0:22

Raman la parerea ca aducerea unui fotbalist sud-american ,in speta Luiz Gustavo implica anumite riscuri fiind jucatori problematici si de multe ori chiar strica atmosfera din loturile unde sosesc,iar vanGaal se stie este un tip care nu tolereaza actele de indisciplina.Gustavo este intr-adevar un jucator polivalent dar la Bayern pe langa talent si fizic care il ajuta ii mai trebuie si multa determinare precum si o mentalitate de invingator.

lordi211
lordi211
21 December 2010 18:05

Da Neuer e un portar valoros sper sa joace la fel de bine ca si la fost aechipa…

Peter
Peter
20 December 2010 23:33

@Gery: Clar, aducerea lui Neuer si Hummels ar fi mana cereasca, chiar daca imi place Butt enorm si Kraft are stofa de mare portar. Neuer este certitudine si imi este si simpatic. Revenind la Robben: Daca ai fi atacant cu el in echipa si nu ar veni centrarile si nici pasele filtrante, cum te-ai simti? Clar, este foarte talentat si este si foarte iute, dar daca ar pasa dupa ce depaseste 1-2 adversari, Bayern ar castiga meciurile la pas. In finala cu Inter, i-a rupt coloana lui Chivu, dar n-a rezolvat nimic cu asta, pentru ca incerca sa-i dribleze pe toti. Dupa ce scapa de Chivu, trebuia sa dea mingea. Poate azi noi am fi Europas Konige, nu erau broscarii Campioni d’Europa.

gery76
20 December 2010 22:33


Solutia cea mai eficienta si cred ca si tu esti de acord[eu asa tin minte]este aducerea in tandem a cuplului Neuer -Hummels si astfel aceasta problema ar fi in mare parte rezolvata si ca sa te supar un pic eu astept si refacerea lui Robben pe care stiu ca tu nu il simpatizezi prea mult dar este deosebit de talentat.

Peter
Peter
20 December 2010 22:20

Gery, trebuie sa te contrazic un pic. Aceste delasari s-au intamplat si atunci cand Schweinsteiger era pe teren, vezi Dortmund, Gladbach, CFR. Eu cred ca apararea este de vina, nu arata ca “aici nu se trece”, cum facea Lucio. In rest, clar, Schweinsteiger este cel mai bun de la Bayern, sper sa joace in Cupa miercuri.

gery76
20 December 2010 21:40

Dupa meciul de aseara mai putem trage o concluzie elementara pentru Bayern in ciuda scorului favorabil de aseara si anume lipsa din teren a adevaratului ”JUPAN” al echipei noastre favorite Bastian Schweinsteiger.In momentele de mica panica de la mijlocul reprizei secunde a lipsit creierul limpede care sa tempereze prin pasele sale maiastre elanul gazdelor si asta s-a vazut in rapiditatea cu care pierdeam mingea si degajarea balonului direct pe varfuri tot din cuza lipsei strategului de la mijloc Sweini.Deci in ciuda victoriei facile ne-am dat seama cat de importanta a fost vestea ca Sweini si-a prelungit contractul cu Bayern.

Peter
Peter
20 December 2010 17:51

In schimb, trebuie sa fiu de acord cu gery76, Muller este un jucator exemplar, se vede scoala de tineret a lui Bayern si pe jocul lui, la fel cum se vede pe Schweinsteiger, Lahm si multi altii. Nu pot sa-l consider un idol, pentru ca sunt cu doua zile mai batran decat el, dar il apreciez foarte mult. Are un simt al golului incredibil si o viziune foarte buna. Pasele sale pentru linia a doua sunt magistrale.

Peter
Peter
20 December 2010 17:48

Eu cred ca meciul asta ne-a aratat din nou ca avem nevoie de fundasi centrali ca de aer. Atacul arata foarte bine, inca odata remarc ca Bayern joaca mai elaborat fara individualistul Robben. Stiu ca multora le place, dar eu prefer pasatorii, nu mingicarii.

gery76
20 December 2010 17:10

Vad ca multi trec neremarcata prestatia lui Muller si cu riscul de a deranja pe unii continui sa remarc si azi prestatia lui Thomas si sa spun ca sunt putini fotbalisti in lume la varsta lui care se pot bucura de asemenea palmares in C.V.Insasi performanta de acum cateva zile privind decernarea ghetei de aur a mondialului cred ca i-a marit increderea in propriile forte.si pot sa mai spun ca are tot timpul in fata pentru a-si demonstra intregul potential.In final trebuie sa remarc ca Muller odata ce a intrat ca titular in echipa lui Bayern si la nationala nici nu a mai parasit primul unsprezece ceea ce denota putere psihica si viata sportiva exemplara in contradictie cu ”pasarile de noapte”din Romania care se autointituleaza pompos drept”fotbalisti”.

Serban
Serban
20 December 2010 14:23

Pe mine ma bucura prestatia lui Ribery. Prima dupa accidentare care a fost la nivelul lui.

lordi211
lordi211
20 December 2010 11:01

Sincer nu mi-a placut meciu adica goluriile luate de Bayern au fost mult prea usor …

gery76
19 December 2010 23:17

Revenind la meciul din aceasta seara trebuie sa remarcam atitudinea tuturor jucatorilor dar in mod special pe favoritul meu dintre cei tineri Tommy Muller care in seara asta a fost magistral si s-a apropiat de prestatiile excelente din meciurile cu Anglia si Argentina de la mondiale.Muller a recuperat si a pasat fantastic la primul gol ,s-a demarcar ca un varf autentic la golul inscris,a insistat foarte bine la golul de 4-1 si a hartuit in permanenta ”obositii”fundasi swabi.Pentru Gomez jos palaria dar il astept si in marile meciuri[unde a ramas dator] cu Inter in liga sau cu Dortmund in retur.Ribery dornic de revansa dupa sezonul cvasi-ratat de anul trecut a contribuit decisiv ,deci in concluzie putem spune ca Bayern ne-a oferit o seara de fotbal adevarat.

gery76
19 December 2010 23:05

O prestatie excelenta in prima repriza ,iar o a doua in pierdere de turatie cum de altfel s-a intamplat in majoritatea sezonului[la Gelserckinhen,la ‘Gladbach,la Dortmund]si toate acestea au o explicatie logica .Foarte multi din suporterii lui Bayern inclusiv eu i-am criticat pe jucatori dar la rece analizand vom vedea ca Bayern a avut cei mai multi jucatori la world cup titulari la echipele nationale[Lahm,Sweini,,Muller,Klose vanBommel,Ribery,Robben+rezerve Badstuber,Kroos,],iar acestia in marea majoritate au pierdut pregatirea de vara[fiind invoiti de catre cluburi]sau au revenit la echipa cu accidentari mai mult sau mai putin grave .De aceea eu zic sa incercam sa fim mai putin exigenti pentru ca premisele viitoare ale lui Bayern sunt optimiste.

bavarezuta
bavarezuta
19 December 2010 22:51

Batem si in cupa.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x