Pe 6 noiembrie am urmarit cel mai frustrant meci dupa multi ani. Bayern a dominat clar meciul din deplasare cu Borussia Moenchengladbach, dar s-a ales doar cu un egal, care nu o ajuta deloc. Un meci in care adversarii lui Bayern au avut mult noroc, ajutati si de gafele incredibile din apararea campionilor Germaniei. Mai intai Butt a fost pacalit de o centrare ciudata. Gladbach a condus inca din minutul 5, dar Mario Gomez si incredibilul Schweinsteiger au egalat. A urmat apoi penalty-ul ratat de acelasi Bastian si pana la pauza Bayern a dat senzatia ca va castiga clar. A venit insa repriza a doua, cand gazdele au profitat iarasi de niste greseli uriase. Van Buyten si Demichelis s-au umplut pe rand de penibil si Gladbach a intors scorul. Lahm a salvat ceva din acest meci pentru Bayern, cu primul sau gol din acest sezon pentru vicecampioana Europei. In prelungiri, Kroos n-a putut sa loveasca corect o minge care putea sa aduca fericirea pentru sute de mii de oameni. S-a terminat Gladbach – Bayern  3-3.

Acestia sunt eroii de astazi. Din pacate, unii au fost eroi pozitivi, iar altii eroi negativi. Cei rai au distrus tot ce au construit cei buni.

Aprecierile mele:

Eroi pozitivi: Lahm, Pranjic, Schweinsteiger, Altintop, Tymoschuk, Gomez, Muller

Eroi negativi: Butt, Van Buyten, Ottl, Kroos si cel mai rau – Demichelis. Un jucator care mi-a placut mult, dar astazi si-a batut joc de Bayern. A gafat cu zambetul pe buze. Si Van Gaal greseste ca foloseste un jucator de care a spus ca nu mai are nevoie.

10 Comments
rappeter13
rappeter13
9 November 2010 15:33

Eu cred ca problemele lui Bayern sunt accidentarile, e foarte rar ca atatia jucatori sa fie accidentati deodata. Totusi, au mai fost cazuri cand numele mari erau toti accidentati, in frunte cu Effenberg si Scholl, si totusi Bayern a jucat bine si a castigat campionatul. Si contrar multora, nu cred ca absenta lui Robben si Ribery atarna cel mai greu, ci absentele lui Badstuber si Contento, poate si a lui Olic. Daca Holger si Diego se reintorc, nu se va mai gafa asa de mult, si meciurile vor fi castigate de Bayern. Demichelis nu se mai poate concentra, si ii strica jocul si lui van Buyten. E adevarat, Ribery si Robben sunt jucatori cu calitati individuale remarcabile, si viteza deosebita, dar mai ales Robben strica jocul colectiv. Marcheaza mult, dar daca i-ar servi pe atacanti, Bayern ar marca mult mai mult. El incearca sa marcheze de 9-10 ori pe meci si inscrie o data, maxim de doua ori, dar daca in loc sa suteze ar pasa, atunci Bayern ar marca 4-5 goluri pe meci. Ca are calitati sa dea pase… Citeste mai mult

gery76
7 November 2010 5:16

nu mi-ati afisat comentariul,desi era pertinent si nu folosea cuvinte obscene

gery76
7 November 2010 5:03

Daca Bastian este asemanator lui Matthaus din perioada ’85-’92[minus viteza]excelent jucator,inteligent,control foarte bun al mingii,viziune ,daruire ,Kroos dupa cum v-am mai scris este cea mai mare dezamagire pana acum din ultimul deceniu,lipsa de combativitate si blocajul psihic fiind evidente .Lahm ramane sufletul echipei,van Buyten este sufletist dar gafeur,iar Demichelis un simplu turist pe teren.Paradoxal acest meci cred ca a fost cel mai bun pe faza ofensiva din campionat,dar Gomez nu creaza spatii pentru colegi[la acest capitol Klose este as],iar lipsa lui Robben din pacate se simte cel mai mult.Totusi jocul in ansamblu cu Gladbach trebuie sa ne dea sperante.

Rava
Rava
7 November 2010 1:13

Daca Dortmund bate la Hannover in proportie de 90% titlul este pierdut in acest an….Borussia joaca bine….iar daca mentine ritmul si-n retur e greu ca Bayern sa-i mai prinda(chiar si cu toti jucatorii valizi)…sper sa ma insel..dar momentan cu niste fundasi ca van Buyten si Demichelis sa zicem ms daca prindem Liga Campionilor….

mariusdu
mariusdu
6 November 2010 22:12

Parca a revenit in actualitate si problema portarului dupa meciul de astazi. De fundasii centrali numai zic… daca in ucl prin sferturi (acceptand faptul ca prin optimi vom da de un loc 2 nu foarte puternic, exceptand o echipa venit din grupa realului si poate cea a interului,zic eu) vom nimeri o echipa ofensiva gen barca, mi-e tare frica sa nu se intample ce s-a intamplat acum vreo 2 ani.