15 May 2024

FC Bayern 3-0 VfL Bochum

FC Bayern München și VfL Bochum s-au întâlnit în etapa cu numărul 20 din Bundesliga. Galeriile lui Bayern și Bochum sunt înfrățite, iar la începutul partidei, bavarezii au făcut o coregrafie pe care scria că s-au împlinit 50 de ani de la prietenia cu Bochum.

În minutul 34, Leroy Sane și Serge Gnabry au încercat poarta, însă fără succes.

În minutul 41, fundașul Janko a încercat să-i trimită o minge portarului, dar pasa a fost cam moale. Thomas Müller a reușit să-i dribleze pe fundaș și pe portar, iar acesta a înscris cu poarta goală.

Kingsley Coman a înscris în minutul 64 din pasa lui Jamal Musiala. Jucătorul francez a tras cu piciorul drept un șut care a fost deviat de Riemann direct în poartă.

Serge Gnabry a obținut o lovitură de la 11 metri în minutul 74 și tot el a fost cel care a transformat penalty-ul reușind să facă 3-0 pentru campioana Germaniei.

FC Bayern München se află pe prima poziție în campionat, însă Union Berlin îi suflă în ceafă având doar cu un puct mai puțin.