25 June 2022

Villarreal CF 1-0 FC Bayern

”Submarinul Galben”, surpriză mare cu bavarezii.

Meci demn de sferturile de finală ale UEFA Champions League. Villarreal s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la FC Bayern München, iar cea de-a doua manșă a duelului se anunță unul incendiar.

”Submarinul Galben” a deschis scorul din primele minute ale partidei, în minutul 8, când Dani Parejo i-a pasat în interiorul careului lui Danjuma care nu i-a dat nicio șansă lui Manuel Neuer.

Bavarezii au avut o ocazie bună în minutul 23, când Kimmich a șutat din afara careului, însă pe lângă poartă.

Spaniolii au reușit să trimită din nou balonul în poarta lui Neuer în minutul 41, când Coquelin a avut o execuție splendidă la o centrare, iar mingea a aterizat în plasă. Reușita a fost însă anulată pe motiv de ofsaid.

După pauză, bavarezii au fost mai periculoși la poarta lui Rulli. Gnabry a șutat spre poarta argentinianului, iar Müller a încercat să devieze balonul, însă acesta a trecut pe lângă poartă.

Gerard Moreno putea înscrie în minutul 53, când Gerard Moreno a șutat superb de la distanță direct în stâlpul lateral al porții lui Neuer.

Tot Villarreal a avut o șansă importantă în minutul 62. Același Gerard Moreno l-a surprins pe Neuer ieșit mult din poartă și a șutat din propria jumătate, însă pe lângă poartă.

Spaniolii își puteau dubla avantajul pe finalul partidei, în minutul 87, când Lo Celso l-a driblat în fața porții pe Upamecano și i-a pasat în lateral lui Pedraza care a șutat mult pe lângă poartă.

În minutul 90+3, Leon Goretzka a fost umplut de sânge în careul echipei din Spania. În ciuda acestui lucru, arbitrul englez a decis să nu acorde lovitură de la 11m pentru Bayern.

Bavarezii au șansa să întoarcă rezultatul și să se califice în partida retur de la München.

sursa: digisport.ro