22 January 2022

Declarații și statistici la finele anului 2021

FC Bayern a jucat aseară, ultimul meci al acestui an, împotriva lui VfL Wolfsburg, reușind să se impună în stil caracteristic cu o victorie cu 4-0. În urma acestui meci, dacă tragem linie, putem observa că băieții lui Julian Nagelsmann au avut parte de un an foarte bun, în care au doborât multe recorduri, perfomanțele lor făcându-și loc cu siguranță în istoria clubului nostru.

• Victoria împotriva lui Wolfsburg a fost cel de-al 29-lea succes al lui Bayern în Bundesliga în 2021. În istoria primei ligi germane, doar FC Bayern a câștigat mai des într-un an calendaristic: în 2013, a obținut 30 de victorii.

• Bayern a înregistrat cel mai bun tur de campionat din sezonul 2015/16 încoace, atunci când au reușit să acumuleze 46 de puncte sub comanda lui Pep Guardiola. În acest sezon, bavarezii au acumulat 43 de puncte, iar în istoria Bundesligii, nicio echipă care a avut 43 de puncte în tur nu a pierdut campionatul.

• Bayern a reușit să marcheze pentru al 64-lea meci consecutiv din Bundesliga, iar dacă vor marca și pe 7 ianuarie 2022, atunci când vor juca împotriva Borussiei Monchengladbach, bavarezii au șansa să-și egaleze propriul record: ei au reușit să înscrie în 65 de partide consecutive din 2012 până în 2014.

• FCB a rămas neînvinsă în cel de-al 25-lea meci din Bundesliga de acasă împotriva lui Wolfsburg de vineri seară (23 de victorii, două remize) – nicio altă echipă din istoria Bundesligii nu a găzduit atât de des un singur adversar fără să piardă. De la egalul 0-0 din mai 2008, Bayern a marcat în fiecare dintre cele 27 de meciuri din Bundesliga împotriva lui VfL Wolfsburg (75 de goluri în total) – doar împotriva lui MSV Duisburg bavarezii au avut o serie de goluri la fel de lungă, în 27 de meciuri din 1973 până la 1997.

• După golul său de 3-0, Leroy Sané a fost deja implicat direct în 21 de goluri în 26 de meciuri în acest sezon (11 goluri, 10 pase decisive). Tânărul de 25 de ani a avut astfel mai mult succes până acum în acest sezon decât în întregul sezon trecut, când a fost implicat în 20 de goluri în 44 de meciuri.

• În partida sa cu numărul 400 din Bundesliga, veteranul Thomas Müller a fost unul din cei mai importanți oameni ai lui Bayern, reușind să înscrie primul gol al partidei și să ofere un asist în victoria cu 4-0. Pentru Müller, a fost al 11-lea gol împotriva lui Wolfsburg (a mai marcat 11 împotriva lui Schalke). De asemenea, cel de-al 13-lea asist al sezonului a extins recordul acestuia de pase decisive pentru turul de campionat. Legendar!

• Prin reușita sa de aseară, Robert Lewandowski a ajuns la 43 de goluri marcate în 2021, reușind să doboare recordul de goluri înscrise în Bundesliga pe parcursul unui an calendaristic, deținut de legendarul Gerd Müller, care a marcat 42 de goluri în 1972. De asemenea, Robert Lewandowski a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo de 69 de goluri într-un singur an calendaristic.

• Benjamin Pavard a ajuns la 100 de meciuri jucate pentru Bayern.

Declarații în urma partidei cu VfL Wolfsburg

Julian Nagelsmann: Se simte foarte bine, deoarece prima jumătate a sezonului a fost foarte satisfăcătoare. Astăzi a trebuit să înscriem goluri împotriva unor adversari compacți care și-au păstrat forma foarte bine. După gol am fost puțin norocoși în două cazuri. Dar întotdeauna am avut un control foarte bun asupra jocului, mai ales în repriza secundă, când am presat foarte bine și nu ne-am lăsat adversarii să plece pe contraatac, asta a fost impresionant. Până la urmă, am meritat să câștigăm și am marcat și niște goluri frumoase pe parcurs.

Au fost multe meciuri recent în care prima repriză a fost ceva mai dificilă. Faza de început a fost bună, dar apoi ne-am blocat. Apoi am avut noroc – sau un portar bun – poate o combinație a ambelor. În a doua repriză am jucat puternic, fazele golurilor fiind jucate jucate frumos.

Manuel Neuer: A fost un sfârșit de an perfect. Ne-am propus să păstrăm din nou poarta intactă și să dominăm jocul, și tocmai asta am făcut în seara asta, de aceea putem fi mândri de noi înșine. În prima repriză nu a fost atât de ușor, dar în repriza secundă am avut câteva ocazii de a marca, deși am ratat câteva. În general, am evoluat întotdeauna bine împotriva echipelor de top în prima jumătate a campionatului, iar împotriva lui Benfica, Dortmund și Barcelona am fost mereu echipa dominantă și doar asta contează. De aceea, putem aștepta cu nerăbdare sfârșitul anului.

Leroy Sané: Atmosfera este foarte bună, pentru că intrăm în vacanța de iarnă cu o victorie clară. Putem fi mulțumiți de performanța de astăzi și de toată prima repriză, este distractiv să te joci cu băieții, tuturor le place să joace fotbal. A fost relativ greu pentru noi în prima repriză, Wolfsburg se apăra bine, dar am încercat să punem presiune și să păstrăm posesia mingii. A fost bine pentru noi să înscriem primul gol devreme. În a doua repriză, am avut mai mult control. Știm că în astfel de meciuri trebuie să avem răbdare și să jucăm inteligent.

Florian Kohfeld (antrenorul lui Wolfsburg): Înfrângerea aceasta doare, mai ales că în prima repriză am jucat destul de bine, pentru că nu am cedat foarte mult și am avut două ocazii bune, pe care ar fi trebuit sa le fructificăm. Apoi au fost lucruri care nu ar fi trebuit să se întâmple atunci când joci împotriva unei echipe ca Bayern. Desigur, am meritat să pierdem până la urmă.