22 January 2022

Borussia Dortmund 2-3 FC Bayern

Lewandowski, din nou decisiv împotriva fostei echipe.

FC Bayern München a câștigat meciul din deplasare cu Borussia Dortmund, scor 3-2, în etapa a 14-a din Bundesliga.

Lewandowski a câștigat duelul marcatorilor cu Haaland.

Prima repriză a fost extrem de spectaculoasă, cu multe ocazii de gol, dar și multe erori în cele două defensive.

Julian Brandt a deschis scorul în minutul 5, după ce s-a distrat cu apărarea bavarezilor. Robert Lewandowski a egalat rapid, în minutul 9, după eroarea imensă a lui Mats Hummels.

Oaspeții au preluat conducerea în minutul 44, după reușita lui Kingsley Coman, care a profitat de o altă greșeală în apărarea lui Dortmund.

Erling Haaland și-a trecut numele pe lista marcatorilor în “Der Klassiker” în minutul 48, cu o execuție remarcabilă. Atacantul norvegian a șutat cu dreptul, din careu, către colțul lung.

Brandt și Lucas Hernandez s-au accidentat.

În minutul 66, Julian Brandt a suferit o lovitură în zona capului, după un duel aerian cu Dayot Upamecano. Mijlocașul german a părăsit terenul pe targă, în aplauzele spectatorilor, și a fost transportat la spital, pentru investigații suplimentare.

Și în tabăra oaspeților s-a înregistrat o accidentare serioasă. În minutul 71, Lucas Hernandez a fost lovit de minge și a părăsit terenul, având o problemă la gleznă.

Hummels, veriga slabă din apărarea lui Dortmund.

În minutul 76, Bayern a primit un penalty, după ce arbitrul Felix Zwayer a primit un semnal din partea sistemului VAR și a revăzut faza. În urma unui corner, Mats Hummels a comis henț în careu.

Robert Lewandowski a transformat lovitura de la 11 metri și a bifat golul cu numărul 16 în Bundesliga, în 14 meciuri jucate.

După această reușită, antrenorul lui Dortmund, Marco Rose, a fost eliminat de către arbitrul Felix Zwayer, pentru proteste.

Au fost acordate zece minute de prelungire, iar Corentin Tolisso a fost protagonistul unei ratări imense, cu poarta goală, în minutul 90+9.

După victoria din derby, Bayern are un avans de patru puncte față de Dortmund, în fruntea clasamentului din Bundesliga.

Bayern München a câștigat ultimele șapte derby-uri cu Borussia Dortmund, în toate competițiile.

sursa: digisport.ro