5 December 2021

Bayer Leverkusen 1-5 FC Bayern

Victorie categorică pentru bavarezi. ”Duble” reușite de Lewandowski și Gnabry.

Bayern München face legea în Bundesliga și în acest sezon, exact cum a obișnuit și în anii precedenți.

Venirea lui Julian Nagelsmann pe bancă în locul lui Hansi Flick nu a schimbat nimic pentru bavarezi, care sunt în continuare o mașinărie de fotbal.

Bavarezii au înfruntat una dintre cele mai bune echipe ale campionatului din acest sezon, Bayer Leverkusen.

Totuși, fotbaliștii pregătiți de Julian Nagelsmann nu au stat la discuții și au demolat-o pe adversară, 5-1, după ce la pauză aveau deja 5-0.

Lewandowski a deschis balul în minutul 4, pentru ca tot el să dubleze avantajul după o jumătate de oră de joc.

Thomas Müller a marcat și el, iar Bayern s-a dezlânțuit la propriu și a marcat două goluri în două minute prin Serge Gnabry.

Partea secundă a fost una în care Nagelsmann a părut că le-a cerut milă elevilor săi, iar Leverkusen nu a emis mari pretenții.

Gazdele au marcat golul de onoare prin Patrick Schick în minutul 55, iar meciul s-a încheiat așa, în ciuda altor câtorva ocazii uriașe ale lui Bayern.

După 8 etape, Bayern München este lider în Bundesliga cu 19 puncte, cu doar un punct peste rivala de la Borussia Dortmund.

sursa: digisport.ro