9 December 2021

FC Bayern – Borussia M’gladbach 6-0

Bayern Munchen s-a impus la scor, 6-0 contra celor de la Borussia Monchengladbach, astăzi a fost ziua în care bavarezii au cucerit titlul cu numărul 31 ( acesta fiind al 9-lea titlu la rând), performanță unică în Campionatul Germaniei.

Ar putea fi o imagine cu text

Sărbătoarea bavarezilor a fost deschisă de cine altul decât Robert Lewandowski, aflat în urmărirea recordului lui Gerd Müller, cel care marcase 40 de goluri într-un sezon.

Iar polonezul a reușit un hattrick spectaculos și s-a apropiat la un singur gol de legendarul “der Bomber”.

Thomas Muller, cel care a ajuns la 11 goluri în acest sezon, Kingsley Coman, cel care la 24 de ani se laudă cu 9 titluri de campion, și Leroy Sane au completat setul la zero, chiar dacă echipa lui Hansi Flick a jucat cu un om în minus în ultimul sfert de oră.

sursa: digisport.ro