4 December 2021

FC Bayern Romania

Fan Club FC Bayern Munchen

Avancronica meciului FC Bayern – RB Leipzig

Astazi avem un meci cu o miza destul de mare pentru echipa noastra, deoarece vom juca impotriva ocupantei locului 2 din Bundesliga si anume RB Leipzig.

     Dupa un egal obtinut in deplasare impotriva celor de la Atletico Madrid la mijlocul saptamanii, unde am jucat fara majoritatea titularilor, Hansi Flick spera la un rezultat pozitiv in aceasta etapa, avand in vedere ca pilonii principali sunt odihniti. Asadar, din punct de vedere fizic plecam cu un mic avantaj, avand in vedere ca cei de la Leipzig au avut un meci complicat in UCL, impotriva turcilor de la Basaksehir. Doar doua puncte ne despart de ei momentan, deci o victorie este absolut necesara pentru a reusi sa ne pastram pozitia in clasament. In orice caz, bavarezii au reusit sa impresioneze in acest sezon si sa demonstreze ca se pot descurca in fata rivalilor puternici. De amintit meciul castigat impotriva Borussiei Dortmund cu scorul de 3-2 in luna noiembrie, acestia din urma aflandu-se in acel moment pe locul al doilea, iar de atunci Bayern a continuat seria de 9 meciuri fara infrangere (7 victorii si doua egaluri). Ultima data cand Bayern a pierdut in fata unei echipe aflate pe locul al doilea in clasament a fost in luna ianuarie 2015 (4-1 pentru Wolfsburg).

     Bayern München a inscris 31 de goluri in primele 9 meciuri de Bundesliga, egaland recordul detinut de Eintracht Frankfurt din sezonul 1974-75. Deci si astazi bavarezii trebuie sa demonstreze ca sunt puternici in atac, avand in vedere ca vor avea de infruntat cea mai buna aparare din Germania, Leipzig primind doar 6 goluri pana acum. Alaturi de David Alaba, cel mai probabil o sa il vedem pe Jerome Boateng in inima apararii, deoarece acesta a avut o performanta remarcabila impotriva celor de la Stuttgart, reusind sa isi asigure locul de titular in fata compatriotului Niklas Sule. Sa nu uitam nici de Kingsley Coman, care in ultimul timp trece prin cea mai buna forma de cand a ajuns la Bayern. Pentru prima data de cand se afla in Bavaria, francezul a reusit sa inscrie in trei partide consecutive (RB Salzburg, Werder Bremen si Vfb Stuttgart).

     FC Bayern München si RB Leipzig se vor intalni pentru a noua oara. Primele 3 partide au fost castigate de echipa noastra, iar in ultimele 5 meciuri s-a pastrat un echilibru, existand o victorie de partea fiecarei echipe si 3 remize. De amintit victoria clara in finala Cupei Germaniei de la finalul lunii Mai 2019, scor 3-0. In plus, istoricul meciurilor jucate de Bayern acasa este de partea sa: 3-0, 2-0, 1-0 si un egal (0-0). Robert Levandowski a marcat de 7 ori in 11 meciuri (toate competitiile) impotriva RB Leipzig, mai des decat oricare alt jucator din campionatul german.

     Hansi Flick va participa astazi pentru a 34-a oara in Bundesliga, drept urmare am putea spune ca este meciul care ar ”incheia” un sezon intreg la conducerea echipei. Pana in acest moment, a acumulat 86 de puncte, un numar pe care niciun alt antrenor nu a reusit sa-l atinga in 33 de meciuri disputate cu echipa lui, in Bundesliga. Acest numar de puncte a fost bun in sezonul 2013-14 (90 puncte dupa 34 partide) si in 2015-16 (88 puncte).

Forma lui Bayern in toate competițiile: WWDWWD
Forma lui Leipzig in toate competiile: WWDLWW

     In continuare absentele cele mai importante sunt marcate de accidentarile lui Joshua Kimmich si Alphonso Davies, insa cei doi fac progrese remarcabile, ambii revenind la antrenamente cu alergari usoare. Aceasta veste ne ofera speranta ca ii vom revedea in tricoul bavarez dupa Anul Nou. Robert Lewandowski a avut probleme musculare minore, insa acestea s-au remediat in pauza pe care a avut-o la mijlocul saptamanii.

 

Echipe probabile:
Bayern:
Neuer; Pavard, Boateng, Alaba, Hernandez; Martinez, Goretzka; Gnabry, Muller, Coman; Lewandowski
Leipzig:
Gulasci; Konate, Upamecano, Halstenberg; Mukiele, Sabitzer, Kampl, Angelino; Olmo, Forsberg; Poulsen

Meciul o sa fie transmis de catre Digi Sport 2, Telekom si Look Sport, incepand cu ora 19:30.

Distribuie pe:
16 Comments
Inline Feedbacks
Vezi toate comentariile
16
0
Posteaza un comentariux
()
x