Campioana Europei, cu Lewandowski în prim plan, a spulberat-o pe Eintracht Frankfurt.

Golgheterul polonez a deschis scorul în minutul 10, apoi a dublat avantajul după un corner și și-a trecut în cont hat-trick-ul în minutul 60. Astfel, Lewandowski a ajuns la cota 10 în 5 etape din campionat.

Leroy Sane a marcat pentru 4-0, iar oaspeții n-au avut nici măcar o ocazie de a înscrie golul de onoare.

În minutele suplimentare, puștiul de 17 ani, Jamal Musiala, a făcut 5-0 pentru Bayern.

Echipele:
Bayern: Neuer – Sarr, Boateng, Alaba, Davies – Kimmich, Goretzka – Muller – Coman, Lewandowski, Costa
Frankfurt: Trapp – Tuta, Hasebe, Hinteregger – Toure, Ilsanker, Rode, Zuber – Kamada – Dost, Silva

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
29 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
30 October 2020 10:25

Cam în genul lui Szoboszlai trebuie să arate un tânăr despre care poți spune că ar putea ajunge un fotbalist de top. Sunt curios ce presă are băiatul ăsta în Ungaria.
În România e promovat zilnic un băiat care nici nu știe să alerge. Erau chiar articole livetext la meciurile lui, majoritatea fiind din trei rânduri. ” A bătut un corner. Pauză. Fluier final.” :)))
Ce s-ar fi scris prin Romania daca ar fi existat un real talent, așa cum e Szoboszlai? Bine, și dacă avea un anumit nume, sau făcea parte dintr-un anumit anturaj de impresari.
În Germania, Gnabry, are 15 meciuri la echipa națională, și 14 goluri. Și nu-l compară nimeni cu Zidane, nu-l propune Bild zilnic în nu știu ce top al viitorilor câștigători de Balon de Aur.

palcenina
palcenina
30 October 2020 22:33
Reply to  Andrei_Fcbm

😂

fcdm3
Moderator
30 October 2020 9:54

SportBILD anunță că a 3-a rundă de negocieri dintre David Alaba (28 ani) cu impresarul său Pini Zahavi (77 ani) și conducerea lui Bayern a eșuat și sunt șanse mici să se ajungă la o înțelegere. Bayern oferă un contract pe 4 ani cu un salariu impozabil de 11 mil. și bonusuri care pot ajunge la maxim 6 mil. euro iar Alaba cu impresarul său vor contract pe 5 ani cu un salariu de 15 mil. euro impozabil. Zahavi invocă salarile lui Neuer (34 ani), Lewandowski (32 ani) și Muller (31 ani), care sunt cele mai mari de la Bayern, plângându-se de faptul că Alaba nu este apreciat la adevărata valoare de cei din conducerea clubului! Din punctul meu de vedere, conducerea lui Bayern nu ar trebui să cedeze. Alaba este din ce în ce mai nesigur în ultimul timp iar pretențiile impresarului său sunt departe de realitate. N-ai cum să pui semnul egal între evoluțiile lui Neuer sau Lewandowski, de exemplu, și Alaba. Mai ales în ultimele luni!

Last edited 1 Luna ago by fcdm3
palcenina
palcenina
30 October 2020 22:33
Reply to  fcdm3

De acord.

fcb1900
Admin
31 October 2020 8:28
Reply to  fcdm3

Eu sper sa ramana, insa daca nu se ajunge la nicio intelegere, atunci asta este… Si da, ai dreptate… In ultima perioada, evolutia sa nu a fost prea stralucita.

fcdm3
Moderator
28 October 2020 21:47

O informație despre o posibilă achiziție.TZ zice că Salihamidzic îl are în vizor pe ungurul Dominik Szoboszlai (20 ani, Salzburg), care joacă pe mai multe posturi în atac, dar în special extremă stânga. Are 1 gol din 5 meciuri (254 minute) în campionatul austriac, 9 goluri în 17 meciuri ediția trecută a campionatului austriac, 4 goluri din 4 meciuri în actuala ediție de UCL etc. Are o clauză de reziliere de doar 25 mil. euro și, dacă Bayern nu se grăbește, puștiul minune al Ungariei va ajunge la Dortmund (Szoboszlai e prieten foarte bun cu Haaland) sau la o altă mare echipă a Europei.

Ia uitați ce știe să facă puștiul:

Vaida_VDA
Vaida_VDA
29 October 2020 1:13
Reply to  fcdm3

Mie îmi place Szoboszlai, și mi-ar plăcea să fie luat la vară. Oricum la vară îi expiră împrumutul lu Costa, și atunci Szoboszlai cred că ar fi o variantă bună. Nu l-am urmărit mult, dar din ce am văzut, are șuturi bune, puternice, este bun la lovituri libere, este un om de ultimă pasă și destul de rapid. Sezonul trecut Haaland a ieșit în evidență la Salzburg, acum Szoboszlai.
S-ar putea să meargă și la Dortmund, așa cum zici și tu… mai ales că există șanse mari ca Sancho să plece și atunci cei de la Dortmund s-ar putea să îl ia în locul englezului. Dar m-am gândit că nu este exclus să ajungă și la echipa soră a lui Salzburg, adică Leipzig. Însă mie mi-ar plăcea foarte mult dacă ar veni la Bayern.

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Vaida_VDA
Vaida_VDA
29 October 2020 1:43
Reply to  fcdm3

De notat și faptul că, pe lângă acel gol, mai are și 4 assisturi. Deci, a contribuit la 5 goluri în 5 meciuri.

palcenina
palcenina
29 October 2020 7:47
Reply to  fcdm3

Bun! Pret?

fcdm3
Moderator
30 October 2020 9:34
Reply to  palcenina

Am scris: clauza de reziliere este de 25 mil. euro.

palcenina
palcenina
30 October 2020 22:31
Reply to  fcdm3

Da, scuze. De luat. La preturile de azi nu ai cum sa pierzi. Si daca nu confirma iei banii astia daca a trecut pe la Bayern.

Mia San Mia
Mia San Mia
28 October 2020 13:50

oaspeții n-au avut nici măcar o ocazie” – ce facem cu ratarea de pe final, atunci când a scos Neuer mingea de pe linia porții? 🙂

Plus de asta, trebuia menționat că Alphonso Davies va sta pe tușă aproximativ 2 luni. E foarte important de știut.

Mia San Mia
Mia San Mia
29 October 2020 10:36
Reply to  Razvan9Bayern

Tot ocazie se numește 🙂

Ribery7
28 October 2020 10:44

Da, a fost comica pasa lui Javi dar voi savura golul lui Kimmich si peste ani. Mijlocul meu istoric ne-a dat ambele goluri aseara. Tolisso si Pavard m-au impresionat si ei. N-a fost un meci rau deloc. Doua goluri, bara lui Tolisso, ocazia lui Kimmich cu poarta goala de la 1-0, penalti neacordat pentru offside sau ceva, lovitura de cap a lui Tolisso de la centrarea lui Alaba, voleul lui Pavard fix pe portar dar care putea la fel de bine sa zboare 2m mai la dreapta. Bayern si-a facut ocazii cat pt 5 – 6 goluri. Si nu cumva Lokomotiv are gazon artificial? Nu am citit nici o informatie in privința asta dar de obicei echipele din Rusia au gazon artificial. 13 victorii la rand in UCL. Urmeaza doua meciuri la indemana cu Salzburg, potential 15. Returul cu Atletico va fi greu dar poate ii mai batem o data, 16. Returul cu Lokomotiv de pe Alianz Arena va fi floare la ureche, 17. In optimi trebuie sa incepem in forta si sa ne luam adversarul tare, 18. Nu e… Citeste mai mult

Vaida_VDA
Vaida_VDA
28 October 2020 13:57
Reply to  Ribery7

Nu, în Rusia nu se joacă pe iarbă artificială, ci pe naturală. Așa a fost și la CM 2018.
Iar și pe Transfermarkt scrie că gazonul de pe stadionul lui Lokomotiv este iarbă naturală.

Last edited 1 Luna ago by Vaida_VDA
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
28 October 2020 9:29

Noroc că Javi Martinez nu știe să lovească corect mingea, iar acea pasă dată în forță lui Kimmich, l-a ajutat la o super preluare și la un șut impecabil. Flick a gresit cu acea schimbare la pauză, Goretzka – Martinez. Martinez a fost invizibil, când nu s-a împiedicat pe teren.
Sper să-și găsească o altă echipă în iarna. Clar, cel mai inutil fotbalist care a trecut pe la Bayern. De 7 ani e numai rezervă, și nu se renunță la el.

Mia San Mia
Mia San Mia
28 October 2020 13:54
Reply to  Andrei_Fcbm

Inutil, dar a adus Supercupa Europei. Și nu o dată. 🙂 Ultima frază îmi sună a hate și nu e ok să zici așa ceva fix despre Javi.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
28 October 2020 14:23
Reply to  Mia San Mia

Două, la număr. Ambele din faze fixe. Bine. La un salariu net de vreo 8 milioane pe an. Nu crezi că a fost plătit peste măsură?
Calitativ, e și sub Luiz Gustavo, Javi Martinez. Cred ca si sub Rode si Rudy. 🙂

palcenina
palcenina
28 October 2020 17:09
Reply to  Andrei_Fcbm

Nu pot fi de acord cu tine. A fost adus de Jupp si a jucat excelent in anul primei triple. Ulterior a fost prezent oriunde i s-a cerut. A jucat sub toti antrenorii, nu poate fi descalificat chiar asa. Da, a venit vremea sa plece la o echipa mai mica, dar eu il consider un tip care si-a facut datoria si are respectul meu. Nu numai pentru Supercupe. Este parerea mea.

Adolf
Adolf
28 October 2020 17:51
Reply to  Andrei_Fcbm

Andrei, prea mult hate din partea ta la adresa anumitor jucatori. Inteleg ca Javi nu este unul dintre preferatii tai. Din fericire pentru noi ceilalti, a fost preferatul conducerii si si-a facut datoria fata de echipa. Sa fii decisiv in doua finale si sa ajuti la castigarea atator trofee, inseamna ca esti jucator de calitate. Eu zic ca este mai bine sa fim temperati in verdicte despre cat de slabi sunt anumiti jucatori, nu de alta, dar fac un meci foarte bun si aduc Champions League in vitrina :)))). Vezi Coman. Si exemplele pot continua. Ne dam cu parerea despre un meci,despre cum au jucat in anume partide, dar sa spunem despre anumiti jucatori ca sunt praf si ca nu sunt buni de Bayern, asta e cam mult. Nu cred ca putem sa punem la indoiala profesionalismul conducerii echipei. Mai ales daca ne referim la ultimii 10-12 ani. Sa fim mandrii ca suntem contemporani cu aceasta echipa si ca putem urmari fiecare partida si cu bune si cu rele. Asta face un fan adevarat! MIA SAN MIA!

palcenina
palcenina
27 October 2020 21:59

Greu asta seara. Dar sunt si meciuri din astea. E bine ca am castigat si cand nu am stralucit.

Ribery7
26 October 2020 14:31

Aleg sa vad accidentarea lui Davies intr-o lumina pozitiva.
Avea foarte multa presiune pe umeri venind de la toti cei care se intrebau (eu inclusiv) “oare dc nu joaca”.
Pentru 6-8 saptamani el poate lua o pauza de la presiunea asta si se poate concentra exculsiv pe “coming back stronger” si dezvoltare mentala. Il poate studia pe Hernandez de la TV si in reluare, poate studia alti jucatori pe alte pozitii. Acum are timp si 0 presiune.

fcdm3
Moderator
26 October 2020 14:00

Meci foarte bun făcut de ai noștri. Lewa este într-o formă extraordinară! Noii veniți, Sarr și Costa, n-au rupt gura târgului. Superb golul marcat de Sane, revenit după accidentare. Puștiul Musiala (17), promite! Al doilea gol în acest campionat! Păcat de accidentarea lui Davies din min. 2. Presa germană zice că va sta 6-8 săptămâni.

Last edited 1 Luna ago by fcdm3
Ribery7
26 October 2020 14:32
Reply to  Razvan9Bayern

Haland era la un moment dat la 3 goluri in fata lui Lewandowski 😀
Asta era acum numai 3 saptamani. Wow!
Lewandowski a dat hat-trick-ul perfect: cu stangul, cu capul, cu dreptul!

Sa-l apreciem putin si pe Sane. Daca imi amintesc corect, el a apucat sa joace 3 meciuri: a cam fost omul meciului cu Schalke, a dat un gol perfect valabil cu Sevilla (anulat incorect de arbitri pt un fault inexistent in atac), a dat o bijuterie astazi si a si setat golul cu numarul 5. Viitor balon de aur.

Last edited 1 Luna ago by Ribery7
palcenina
palcenina
26 October 2020 15:47
Reply to  Ribery7

Sa dea Domnul. Are tot ce ii trebuie. Mai ales echipa…

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x