Maine seara ne asteapta ultimul meci din “Misiunea Lisabona” in finala Champions Legue, impotriva lui PSG.

 

Dupa 7 ani de la finala de pe Wembley, am ajuns din nou in ultimul act al UCL si ne mai desparte un singur hop, o ultima victorie pentru a castiga din nou trofeul UCL, pentru a 6-a oara in istoria clubului. Totodata, ar fi pentru a doua oara in istoria clubului cand echipa ar reusi sa realizeze tripla si sa castige campionatul, cupa cat si competitia europeana in acelasi sezon competitional. Pentru marele meci de maine, tot lotul este valid, cu exceptia lui Boateng, care este inca incert la acest moment, dupa problemele musculare aparute la meciul cu Lyon.

In acest sezon de UCL, Bayern a reusit 10 victorii din 10 partide disputate si a marcat 42 de goluri, reusind cea mai buna medie de goluri per meci intr-un sezon in istoria UCL si devenind prima echipa din istorie care reuseste sa castige primele 10 meciuri disputate in actualul format (din sezonul 2003/04). Cele 42 de goluri reusite pana acum, reprezinta si un nou record al clubului, depasind vechea borna de 33 de goluri care data din sezonul 2014/15.

In ultimele 29 de jocuri disputate, echipa are 28 de victorii si un singur egal, un 0-0 cu Leipzig, cu victorii pe linie in ultimele 20 de meciuri disputate. In aceste 20 victorii consecutive, echipa a marcat 67 de goluri si a incasat doar 15. Totodata, dupa pauza cauzata de pandemie, Bayern a reusit sa castige toate jocurile pe care le-a disputat.

PSG a reusit sa castige in acest sezon toate trofeele interne: Supercupa, campionatul, Cupa si Cupa Ligii. Formatia franceza se afla la prima finala din istorie in aceasta competitie, cel mai bun rezultat pana in acest sezon fiind o semifinala in sezonul 1995/96. Pe plan european, formatia franceza a cucerit doar Cupa Cupelor in 1996 si Cupa Intertoto in 2001. Cei mai scumpi doi jucatori din istorie joaca pentru formatia din Paris, Neymar (cumparat cu 222 de milioane de la Barcelona) si Mbappe ( cumparat cu 145 de milioane de la Monaco), iar cu Di Maria formeaza un trio extrem de periculos in ofensiva. In acesta editie de UCL, francezii au eliminat doua formatii germane, in optimi pe Borussia Dortmund cu scorul general de 3-2, iar in semifinale au trecut de Leipzig cu 3-0.

Cele doua formatii s-au mai infruntat pana acum de 8 ori, toate partidele fiind disputate in UCL, bilantul fiind de 5-3 in favoarea francezilor. Totusi, in ultima intalnire directa, in decembrie 2017, Bayern s-a impus pe Allianz Arena cu 3-1, intr-o partida din cadrul grupelor UCL. In finala ne vom intalni si cu fostul nostru jucator, Bernat, care a jucat 4 ani la München. De cealalta parte, Coman isi va infrunta clubul la care s-a format si de unde a ajuns la Bayern, dupa ce vreme de un sezon a jucat la Juventus.

In acest sezon de UCL, PSG a pierdut doar un singur joc din cele 11 disputate, cu un golaveraj de 25-5, care o transforma in formatia cu cea mai buna aparare din competitie, din cele 11 jocuri reusind sa termine 7 fara sa primeasca gol. Asadar, formatia franceza e o formatie care are nu doar un atac stelar, ci si o defensiva solida.

Lewandowski a reusit sa ajunga la 15 goluri in aceasta editie de UCL, urcand pe locul 3 all time al golgeterilor intr-un singur sezon si devenind primul jucator de la Ronaldo care reuseste sa marcheze in 9 jocuri consecutive de UCL.

Gnabry a ajuns pe pozitia a 3-a a golgeterilor acestei editii cu 9 goluri si alaturi de Lewandowski, au devenit cel mai prolific duo din istoria UCL, cu 24 de goluri, depasindu-i pe Ronaldo si Bale.

Meciul de maine ar putea sa ne mai aduca o serie de recorduri:

– daca vom reusi sa castigam in 90 de minute, vom deveni prima echipa din istorie care reuseste sa- si castige toate partidele intr-o editie de UCL;

– daca va marca 2 goluri, Lewandowski il va egala pe Ronaldo in clasamentul all time al celor mai buni marcatori intr-o singura editie, cu 17 goluri (dar Ronaldo are acest total intr-o editie in care finalista a disputat 13 partide);

– daca vom mai marca inca 3 goluri duminica, vom egala recordul all time de goluri intr-un singur sezon, care dateaza tocmai din sezonul 1999/00, dar care a fost realizat in 16 partide! (cand UCL avea un format cu 2 etape de grupe).

In concluzie, ne asteapta cel mai greu meci al sezonului, impotriva unei echipe cu jucatori foarte buni si rapizi in atac, un meci in care va trebui sa evitam greselile pe care le-am facut in primele 15 minute ale partidei cu Lyon, dar o echipa care are slabiciunile ei si pe care cu atentie si cu jocul nostru obisnuit o putem invinge. Oricare va fi deznodamantul finalei, trebuie sa fim mandri de Hansi si de baieti, de modul cum s-au daruit si au jucat, dar cum numele ramane gravat in istoria fotbalului prin trofee, ar fi mare pacat sa nu reusim sa aducem trofeul acasa, un trofeu pe care echipa, clubul si fanii il merita cu prisosinta.

Meciul este transmis in direct de Digisport 1, Telekom Sport 1 si Look Plus, incepand cu ora 22:00.

In incheiere aveti (in engleza) scrisoarea pe care clubul a trimis-o fanilor din intreaga lume inaintea finalei:

5 2 votes
Article Rating
38 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
palcenina
palcenina
24 August 2020 15:47

Acum ca m-am mai obisnuit cu ideea castigarii CL, vreau sa va felicit pe toti. Am patimit destul in CL in ultimii 7 ani. Eliminati si pe drept si pe nedrept. Asteptare lunga. Este a treia mea cupa din viata mea constienta de fan Bayern, incepand cu 1982: 2001, 2013, 2020. Cinci finale pierdute: 1982, 1987, 1999, 2010, 2012.
Este pe undeva normal ca succesele sa aduca noi fani, unii de conjunctura.
Salutul meu se adreseaza tuturor. Dar exista si fani adevarati, mai vechi sau mai noi. Care sufera ca niste caini la insuccese si se bucura ca niste copii la succese. Pot fi copii sau batrani, Bayern este echipa lor. Analizeaza insuccesele, o buna parte din timpul liber si-l aloca echipei.
Nu sunt fani ai vreunui fotbalist si tin cu echipa la care se muta baiatul. Nu. Tin cu Bayern, toata viata si cateodata lasa pasiunea drept mostenire. Adevarati dinozauri rosii.
In primul rand voua vi se adreseaza salutul meu, sunt mandru sa ma bucur alaturi de voi.
Dinozaurilor, va salut.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
24 August 2020 12:43

Felicitări! Câștigătorii! Învingătorii!!! Câștigători pt a 6-a oară. Mia San Mia! 😀😀😀

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
24 August 2020 12:00

Ce facem cu Bundesliga, campionul ăsta “slab”. Așa slab cum e, campioana ei reușește să ia doua Ligi ale Campionilor în 7-8 ani. De investiții ce să mai vorbesc. Din primul 11, cel mai scump jucător fiind Neuer (30 de milioane).

Iar parcursul echipei în Liga Campionilor e incredibil. An de an Bayern marchează minim 4 goluri într-un meci de Ligă. Echipele din Londra, emblema așa zisului cel mai bun campionat din lume, vai de capul lor, le-a dat Bayern o căruță de goluri. Singura echipă din Anglia care ne pune probleme, e Liverpool.
Cu cele din Spania ne batem, Real ne-a scos mereu cu arbitrii, Atletico să amintim de ce penalty au primit la Munchen, plus că noi am ratat unul.
În Italia, pe Juventus i-am scos, saracii de la Roma, erau pe val până au dat de Bayern. :))
Iar francezii, i-am bătut recent, pe ambele, golaveraj 4-0. 😀

Să spui că Bundesliga e campionat slab și de asta câștigă Bayern, arată că n-ai nicio treabă cu fotbalul!

palcenina
palcenina
24 August 2020 15:49
Reply to  Andrei_Fcbm

Bravo! Dar cred ca acum o perioda o sa laude Bundesliga, sau cel putin antrenorii germani.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
25 August 2020 11:03
Reply to  palcenina

Despre antrenori s-a vorbit frumos. Ar fi fost prea jenanți să-i subevalueze pe antrenorii nemți. Doar campionatul e luat de misto. Culmea, Seria A e pus peste. Păi, Juventus domină mai autoritar acolo decât o face Bayern în Bundesliga, iar rezultatele lor în Champions League sunt… Au jucat două finale, în care în ambele plecau cu șansa a doua. Finale pe care le-au și pierdut.
Când vreodată pleacă Bayern cu șansa a doua într-o finală? Și duminică, eram dați favoriți.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
25 August 2020 16:29
Reply to  Andrei_Fcbm

Seria A era considerată peste Bundesliga pt că, în ultimii ani Juventus a ajuns de 2 ori în finală, la o distanță de doar 2 ani, în 2015 și 2017. Te întreb și eu… între 2013 și 2020 ce echipă din Bundesliga a ajuns în finală??

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
27 August 2020 9:42
Reply to  Vaida_VDA

Bayern are patru finale în zece ani. 🙂 Plus nu știu câte semifinale. În afară de alea două finale, în care Juventus și așa era outsider, ce au mai făcut prin Liga? 🙂 În zece ani, Bayern a ieșit de două ori în optimi, și o dată în sferturi, în rest, de șapte ori a jucat cel puțin semifinala.

bavaria
bavaria
23 August 2020 23:41

Si eu alaturi de fata mea. Extraordinar dar foarte meritat pentru tot parcursul. In finala nu credeam ca nu o sa luam gol, am sperat ca o sa dam unul in plus. Pana la urma asa a fost. Mia san mia!!!!

ZEITGEIST
ZEITGEIST
23 August 2020 23:39

Asta a valorea lui Neymar si a falsului campion mondial Mbappe.
Probabil ca acesti doi jucatori se puteau remarca daca evoluau impotriva unei alte echipe.

Inainte de acest meci, Bayern nu pierduse niciodata atunci cand a intalnit o echipa din Franta in finala(Saint Etienne, Bordeaux)

De asemenea, in faza eliminatorie atunci cand se dueleaza Barcelona cu Bayern cine merge mai departe, castiga si trofeul.

Ma bucur pentru acest rezultat, nu am avut nici o emotie si chiar ma asteptam la mai multe goluri din partea lui Bayern.

In sezonul viitor tot noi vom castiga!

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
24 August 2020 0:24
Reply to  ZEITGEIST

Neymar si di Maria le-au facut tot jocul in atac, nici mie nu-mi place dar sa nu-i luam din merite lu brazilian. Unde mai pui ca a alergat cel mai mult de la ei dupa Marquinhos.
Cat despre sezonu’ viitor, si eu sunt euforic, dar hai sa nu anticipam de pe-acum :)) . Cine stie cate se schimba. Mare, mare pacat ca pleaca Coco Alcantara, cel mai bun de la noi azi dupa monstrul din poarta.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
24 August 2020 9:30

O sa ii vezi pe cei de la PSG în Ligue 1. Acolo se vor remarca.

Hansi Flick a spus ca Thiago ramane:D
Deci o veste buna 🙂

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
24 August 2020 10:15
Reply to  ZEITGEIST

A fost o glumă la conferința de presă, faza cu Thiago, din păcate! 😀

ZEITGEIST
ZEITGEIST
24 August 2020 10:32
Reply to  Andrei_Fcbm

Se spune ca nu tb sa ii crezi pe nemți atunci când fac glume :))

palcenina
palcenina
24 August 2020 15:51
Reply to  ZEITGEIST

Zeitgeist, optimismul tau ma incanta in continuare. La urma urmei suntem suporteri Bayern si nu neaparat analisti. Te salut!

palcenina
palcenina
23 August 2020 23:32

Mia San Mia! Bayern uber Alles! Multumesc lui Dumnezeu pentru o seara de neuitat alaturi de fiul meu.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
23 August 2020 23:03

Thiago Alcantara în 2017: “Voi pleca de la Bayern după ce voi câștiga Liga Campionilor.” Uite că ai câștigat, bravo! 💪 Unul dintre jucătorii mei preferați. Mă bucur enorm atât pentru el, cât și pentru Lewandowski. În sfârșit a câștigat Liga Campionilor cu Bayern. Eu v-am tot spus că e cel mai bun și tot va câștiga trofeul suprem.
Oricum, felicitări tuturor jucătorilor.

Și să nu uit, userul fcdm3, care a spus răspicat când a semnat Flick interimatul, “AM MARE ÎNCREDERE ÎN HANS FLICK!”. 👏

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
24 August 2020 0:21
Reply to  Andrei_Fcbm

Si eu care mi-l doream pe Pochetino cand a plecat Kovac 🙂 🙂 🙂 Hansimanu magnific. Pana si dobitocul de Kovac are niste merite, el l-a creat pe Davies ca si fundas stanga (canadianu’ venise mijlocas) si tot el l-a cam trecut pe Alaba central full-time.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
24 August 2020 12:50
Reply to  Andrei_Fcbm

Lewa va lua trofeul UEFA Best Player in Europa anul ăsta. Măcar ăsta să ia, dacă tot nu se dă Balonul de Aur.

fcdm3
Moderator
24 August 2020 21:14
Reply to  Andrei_Fcbm

Mulțumesc, Andrei! Așa e! Am declarat că am mare încredere în Hansi Flick, așa cum am declarat că Davies este un jucător cu un potențial enorm. Ambii mi-au demonstrat că nu m-am înșelat, ba mai mult, Flick mi-a depășit așteptările, fiind de-a dreptul senzațional! A scos ce e mai bun din majoritatea jucătorilor iar echipa condusă de el a jucat, de cele mai multe ori, extraordinar! Are 91,9% victorii din toate meciurile jucate, cu el pe bancă! Niciun antrenor german (sau din trecutul lui Bayern) nu are un asemenea procent uluitor! Și a câștigat deja tripla istorică, în condițiile în care nu are niciun an pe bancă, nu și-a adus jucători doriți de el, ci a lucrat cu ce a găsit la club! Oricum, sunt cel mai ferict și iubesc acest club din tot sufletul meu, până în clipa în care nu voi mai respira! Noi, fanii lui Bayern, avem acum motivul să fim cei mai fericiți din lume! Mia san Mia!

Last edited 3 luni ago by fcdm3
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
25 August 2020 11:04
Reply to  fcdm3

Exact, și despre Davies ai spus! 😀

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
23 August 2020 22:56

ÎN SFÂRȘIT!!!!!!💪👍👏 Champions League, 6! 😍

ZEITGEIST
ZEITGEIST
23 August 2020 22:17

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
23 August 2020 21:51

Dacă nu marcăm primii, e de rău. Nu e cea mai reușită primă repriză a noastră. Gnabry foarte slab, Kimmich, Davies cam la fel, iar Muller și Goretzka invizibili. În ritmul ăsta va fi foarte greu să câștigăm.

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
23 August 2020 22:56
Reply to  Andrei_Fcbm

A venit si marele trofeu. Pe deplin meritat, atat pt parcurs cat si pt finala. Fotbal ultra-ofensiv, frumos, corect. Pressing in min 93 la 1-0 (d-aia au si avut ocazii in prelungiri pe CONTRAATAC!!!). Bravo BAYERN! Bravo HANSI!!!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
23 August 2020 22:59

Ce emoții au avut… Oricum, suntem cea mai puternică echipă din Europa. Singura care a câștigat trofeul câștigând și toate meciurile! 😀

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
23 August 2020 20:11

OFF TOPIC: A revenit Robben!!! Sper sa ne poarte noroc sa jucam finala la 1 zi dupa Intoarcerea Regelui! <3 BTW eu chiar sper sincer sa-l vad facand magie din nou la Euro 21.

ZEITGEIST
ZEITGEIST
23 August 2020 20:30

Sal. A revenit de mult:D Pacat ca s-a dus la Groningen 🙁

Toader Ionut-Tudor
Toader Ionut-Tudor
23 August 2020 20:33
Reply to  ZEITGEIST

A anuntat revenirea de mult, dar ieri a fost primul meci, si asta amical 😀

ZEITGEIST
ZEITGEIST
23 August 2020 20:36

Da..Am vazut si eu ceva. Mi l-as fi dorit din nou la Bayern sa fiu sincer…
Sper sa revina si la nationala!

ZEITGEIST
ZEITGEIST
23 August 2020 9:29

Bayern nu a pierdut niciodată o finala atunci când a jucat împotriva unei echipe din Franta. Acest lucru s-a întâmplat de doua ori: în 1976 împotriva lui Saint Etienne și în 1996 împotriva lui Bordeaux.

Lewa tb sa fie foarte motivat iar obiectivul sau tb sa fie marcarea a trei goluri.

palcenina
palcenina
23 August 2020 8:34

O sa urmaresc finala noastra impreuna cu mai multi fani Bayern la Timisoara, alaturi de fiul meu. Am emotii mari si imi doresc foarte mult victoria. Indiferent de varsta, in asemenea momente toti redevenim copii. Pentru tot sezonul trecut meritam cupa. Sper doar sa fie totul cum trebuie si sa sarbatorim toti impreuna, indiferent unde se afla fiecare.
Mia San Mia

ZEITGEIST
ZEITGEIST
23 August 2020 9:30
Reply to  palcenina

Preferam Real in finala pentru revanșa!

lesas
lesas
23 August 2020 10:03
Reply to  palcenina

Sunt multi fani la voi acolo din ce am vazut. In Arad stiu ca se aduna frecvent sa vada meciurile impreuna.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
23 August 2020 1:56

Iar în cazul în care Lewandowski va înscrie de 3 ori, îl va egala pe Raul cu 71 de reușite în clasamentul all-time al golgheterilor, urcând pe poziția a 3-a.

Ribery7
22 August 2020 23:59


Las asta aici.

Ce meci ne asteapta maine! Cate emotii!

Mia san mia!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x