In etapa nr. 20, Bayern castiga la Mainz cu 3-1 si, profitand de egalul lui Leipzig acasa cu Mโ€™gladbach, 2-2, trece pe primul loc in Bundesliga!

18 minute au fost suficiente pentru ca Bayern sa hotarasca meciul in prima repriza. Lewa (8.), Muller (14.) si Thiago (26.) au rezolvat meciul. Golul lui Thiago a fost fabulos, dupa ce a driblat 3 jucatori prin niste fente unice si a sutat cu sete in stanga portarului! Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Juste (45.).
Bayern a castigat clar azi, insa jocul prestat nu a fost la fel de stralucitor, ca in ultimele doua meciuri. Conform TZ, Thiago a fost jucatorul meciului.
Lewandowski a marcat golul cu nr. 22 si se afla pe locul 2 in clasamentul โ€žGhetei de Aurโ€, avand un gol mai putin decat italianul Immobile de la Lazio, care e lider.
In clasamentul din Bundesliga, Bayern este pe primul loc cu 42 de puncte (golaveraj 58-23), urmata de Leipzig cu 41 de puncte (53-25) si Dortmund cu 39 (56-28).

Echipa folosita de Hansi Flick si notele de la TZ: Neuer 2, Pavard 2, Boateng 2, Alaba 3, Davies 3, Kimmich 2, Thiago 1, Goretzka 3, Perisic 4, Muller 2, Lewandowski 2. Au mai jucat Cotinho, Gnabry si Tolisso (fara nota)