RB Leipzig – FC Bayern 0-0

Meciul din etapa cu numărul 33 din Bundesliga trebuia să se încheie cu încoronarea lui Bayern Munchen, dar Leipzig nu a fost de aceeaşi părere.
Gazdele au dominat prima repriză, dar fără urme pe tabela de marcaj. Repriza a doua a început mai bine pentru oaspeţi care au marcat prin Goretzka, însă golul internaţionalului german a fost anulat, iar până la finalul meciului bavarezii nu au mai reuşit să trimită mingea în poartă.
Bayern joacă în ultima etapă pe teren propriu cu Frankfurt iar cu un egal şi-a asigurat titlul de campioană şi în acest an.
(sursa: telekomsport.ro)
Bavarezii au şi sărbătorit un minut, între golul lui Goretzka şi momentul în care arbitrul l-a anulat pentru offside, cu ajutorul VAR. S-a terminat 0-0 şi Bayern nu are voie să piardă cu Frankfurt în ultima etapă pentru a fi campioană.
(sursa: digisport.ro)

FC Bayern München: Ulreich – Kimmich, Süle, Hummels, Alaba – Goretzka, Thiago (81. Rafinha) – Gnabry (78. Ribéry), Müller, Coman (88. Robben) – Lewandowski