27 November 2021

FC Liverpool – FC Bayern 0-0

Liverpool şi Bayern Munchen au remizat, miercuri, pe Anfield, scor 0-0, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Se anunţa spectacol în confruntarea dintre FC Liverpool şi Bayern Munchen. Şi aşa a şi fost. Însă doar în prima repriză. Ocaziile au curs una câte una în prima parte. Mohamed Salah (12.), Kingsley Coman (16.), Mane (33.), Gnabry (36.) şi Matip (40.), ultimul după o fază încântătoare a lui Salah, au trecut rând pe rând pe lângă deschiderea scorului, care a rămas 0-0 nu doar până la încheierea primei reprize, ci şi până la final.
În partea a doua, doar Sadio Mane s-a mai apropiat de gol, în minutul 85, dar Manuel Neuer a avut o intervenţie excelentă. S-a terminat 0-0, iar calificarea se decide pe Allianz Arena, pe 13 martie.
Sursa: Telekomsport.ro

Notele de la TZ: Neuer 3 – Kimmich 3, Sule 4, Hummels 3, Alaba 3 – Thiago 4, Javi Martinez 2, James 5 – Gnabry 3, Lewandowski 5, Coman 4. Au mai intrat in ultimele 10 minute: Ribery, Rafinha si Sanches.