TSG Hoffenheim – FC Bayern 1-3

A inceput returul in Bundesliga!

Bayern a deschis balul in meciul cu Hoffenheim, meci pe care l-a castigat, pe merit, cu 3-1. Golurile bavarezilor au fost marcate de Goretzka (34., 46.) si Lewandowski (87.). Bayern a avut o prima repriza foarte buna (14-3 la suturi), in care gazdele doar s-au aparat si o a doua repriza mai echilibrata, in care gazdele au iesit la joc si ocaziile s-au mai impartit. Jucatorii lui Nagelsmann au avut cateva intrari foarte dure, asa cum au avut si la meciul tur, cand l-au accidentat destul de serios pe Coman. Aceasta victorie in deplasare la Hoffenheim a venit dupa ce in precedentele doua deplasari in campionat dintre cele doua echipe, Bayern le pierduse cu 0-1 si 0-2 (singurele in istoria celor doua echipe). A fost a 6-a victorie consecutiva in Bundesliga, dupa acel 3-3 acasa cu Dusseldorf. James, despre care Kovac zicea ca ”isi joaca viitorul in acest retur” a fost introdus in teren in min. 78. Au lipsit, fiind accidentati, Robben, Ribery si Tolisso.
In clasament, Bayern ramane pe locul 2 si s-a apropiat la 3 puncte de liderul Borussia Dortmund, care joaca maine la Leipzig. Cursa de urmarire continua!
Notele de la TZ, care arata ca Goretzka a fost jucatorul meciului: Neuer 2, Kimmich 3, Hummels 3, Sule 3, Alaba 3, Martinez 2, Goretzka 1, Thiago 3, Coman 3, Muller 4, Lewandowski 3. In ultimele minute au mai intrat Gnabry, James si Boateng, toti fara nota.
Cartonase galbene: 3-2

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.

ZEITGEIST

Un meci care conteaza doar pentru statistica. Bayern ar tb sa isi menajeze jucatorii in deplasari inutile gen celei de la Hoffenheim si sa se concentreze pe dubla cu Liverpool. Imi aduce aminte de naivitatea lui Jupp din sezonul trecut in care juca cu titularii in niste meciuri care nici nu mai contau. Obiectivul lui Bayern tb sa fie locurile (2-4) care duc in UCL. Sper ca nu mai sunt naivi care inca cred ca Bayern mai are vreo sansa la titlu gen Oliver Kahn.(tipul e cam visator dupa momentul 30 iunie 2002 Yokohama) De fapt cu cine mai poate pierde Borussia puncte? Bayern tb sa fie atenta si sa se pregatesca pentru meciul de la Liverpool fiind obligata sa marcheze cel putin o data. Este crucial. De fapt sezonul asta Bayern va arata daca este o echipa de 5 stele,drumul pana in finala fiind intampinat de giganti precum City,Barcelona,Man United,Real sau Juventus De asemenea tb sa aiba grija de jucatori gen Robben si Riberry sa nu se accidenteze. Mai ales Robben. Daca nu joaca in dubla cu Liverpool mi-e… Citeste mai mult

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Cred ca Bayern poate bate dar și pierde cu oricine. Și asta datorită băncii tehnice. Nu avem antrenor, să fim serioși. De multe ori echipa face o primă repriză bună, urmând o a doua proastă, asta după ce indicații primesc la vestiare. Și nici la schimbări nu e inspirat, nu le face nici la timp… Eu sunt fan Thiago, dar trebuia scos în minutul 60 vineri, se vedea că nu-i în apele lui.

ZEITGEIST
Membru
ZEITGEIST

Si mie imi place Thiago e un jucator de calitate!

Referitor la antrenor ma intreb ce vor zice toti daca Bayern va castiga UCL dar va termina in campionat pe 3.
Chiar sunt curios!

Alex
Membru
Alex

:))
Imi pare s-o spun si poate o sa va suparati pe mine, dar Bayern nu va trece de Liverpool. Cred ca vom da goluri dar vom lua mai multe.

cristigotz
Membru
cristigotz

Mi se pare incrdibil ca la 2-0 Bayern se descopera si joaca pe contre, iar kovac n are nicio reactie, la un moment dat puteam fi egalati. In rest, Thiago in afara de vreo 2 greseli e genial, pana si Mueller a jucat bine aseara. As remarca si evlolutia buna a lui Hummels

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

O primă repriză bună, putea fi 0-4 fără probleme. În schimb în repriza a doua, Bayern a lasat-o mai moale, dar cu toate astea, victoria e pe deplin meritată! 💪