FC Bayern – Ajax Amsterdam 1-1

Ajax a jucat de la egal la egal cu Bayern Munchen, chiar pe terenul campioanei Germaniei. S-a terminat 1-1, dar “lăncierii” puteau da marea lovitură la una dintre ultimele faze ale partidei.
Bayern a început perfect meciul cu Ajax: Hummels a deschis scorul în minutul 4 din centrarea lui Robben. Olandezii au revenit însă, prin reuşita lui Mazraoui şi puteau trece în avantaj chiar înainte de pauză la sutul lui Ziyech, respins de Neuer.
Ajax a început bine şi repriza secundă: Tadic a reluat slab din apropierea porţii, iar Tagliafico a avut şi el o mare ocazie.
Bayern a răspuns prin Thiago Alcantara, al cărui şut a trecut puţin pe lângă poartă. A urmat o nouă ocazie imensă a lăncierilor: Donny van de Beek a fost la un pas de a da lovitura.

Ambele echipe au mai avut câte o şansă importantă până la final. Şutul lui James Rodriguez a fost apărat de portarul Ajaxului, în timp ce Neuer a respins în bară lovitura liberă executată de Lasse Schone, în prelungiri. S-a terminat 1-1, iar Bayern şi Ajax au câte patru puncte după primele două etape din grupa E.
(sursa: digisport.ro)

Notele de la TZ: Neuer 3, Alaba 4, Boateng 4, Hummels 3, Kimmich 3, Martinez 4, Thiago 3, Muller 4, Robben 3, Ribery 3, Lewandowski 4. Au mai jucat James 3, Gnabry si Sule, ambii fara nota.
Cartonase galbene: 3-2

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.

Autor

Ma consolam prin faptul ca si Man Utd era condusa acasa cu 2-0 la pauza.
Insa echipele au luat-o in directii total opuse. In timp ce noi am mai luat un gol, Mancheter a revenit cu gol in ultimul minut, iar Newcastle Utd a facut eroi din Mourinho si Alexis Sanches.

Tot raul spre bine. Noi probabil o sa scapam de Kovac, in timp ce Utd va ramane cu Mourinho. Ma incanta sa-i vad pe diavoli jucand atat de slab, sub indrumarea portughezului.

La noi trebuie adusi ori Klopp, ori Pocettino. Eventual Julian Nagelsmann. Pe Zidane sper sa nu-l vad pe banca noastra, omul ala e o frauda maxima.

Pana una alta, pare ca se mai scurge un sezon, si UCL-ul tot nu-l luam.
Bine ca macar joaca James pe banda ca sa-i faca loc lui Muller…

Vaida_VDA
Membru
Vaida_VDA

Acum e greu să-l aduci pe Klopp sau Pochettino în plin sezon. Ma gândeam că poate ar fi mai bine dacă conducerea lui Bayern s-ar înțelege cu federația germană să-l lase pe Low la Bayern.

Alex
Membru
Alex

Nici nu mai stiu cand a pierdut Bayern un meci acasa in bundesliga cu 3-0… Odata cu Kovac ar trebui sa plece si Hasan Sali

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Ăla e văzut ca viitor conducător a lui Bayern. Și el e principalul vinovat de situația echipei, el l-a pus pe Kovac, el a făcut strategia de transferuri în vară.

Ancelotti e dat afară dupã ce pierde 3-0 la Paris, la o echipă care investise 400 de milioane în vara aia. Și totuși, echipa nu arăta în halul asta.
Cu Kovac și când am castigat nu am jucat mai nimic, avem un joc meschin și pare că antrenorul n-are nicio grijă. Clar că Salihamidzic decide tot.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Dacă nu se schimbă antrenorul, tind să cred că sunt alte interese la Bayern. N-ai cum să continui cu Kovac, echipa nu a arătat niciodată în halul ăsta. Suntem vai de capul nostru…

Andrei_Fcbm

Prin presa din Germania deja apar tot mai multe nemulțumiri legate de Niko Kovac. Faptul că nu are un prim 11 stabilit și tot merge un sistem al rotației. Jucători precum James și Hummels sunt total nemulțumiți că nu joacă. De fapt cu Hummels e și o chestie personală, pare că Niko Kovac nu-l place și pe vremea când era la Frankfurt, ar fi spus să încerce tot mai multe mingi pe el, că-i veriga slabă a lui Bayern. Apoi mai e faptul că Niko vorbește intr-o altă limbă cu fratele său și alti colaboratori, lucru ce-i face pe jucători să simtă o lipsă de respect din partea antrenorului.

După meciul cu Gladbach de mâine, urmează pauza echipelor naționale, urmată de 7 meciuri în 21 de zile pentru Bayern, din care patru la rand in deplasare, Wolfsburg, AEK, Mainz și Rodinghausen. Bayern va mai juca acasă abia pe 3 Noiembrie, cu Freiburg. Să vedem cum se descurca Kovac.

Ribery7
Autor

Ce-i drept nu se inseala in privinta lui Hummels 😀
In finala cupei asa ne-au dat 2 goluri. Mingi lungi pe Hummels iar Rebic s-a debarasat cu usurinta de Hummels.

Andrei_Fcbm
Membru
Andrei_Fcbm

Când vreodată mișca o echipa de nivelul lui Ajax pe Alianz Arena? De bine, de rău, Bayern juca fotbal, și chiar dacă uneori mai pierdea puncte, echipa juca fotbal, domina. Dar așa pățești când pui un manager care nu știu la ce echipe a mai activat ca conducător, mă refer la Salihamidzic, îl pui să facă strategia echipei și să aducă antrenor. Și ce antrenor, fără nicio performanță care vine și strică o echipă, strică un joc spectaculos. Ce îl recomandă pe Niko Kovac să își impună propriul stil la o echipă ca Bayern Munchen? Avea echipă gata făcută, echipă care juca, să fim serioși. Acum Bayern e o echipă cu un joc execrabil, cu mingi lungi aruncate aiurea, cu o posesie haotică, și cel mai grav, o echipă care abia își creează două-trei ocazii pe meci. Tot respectul pentru istoria lui Ajax, dar vorbim despre o echipă cu tinere speranate, care nu a reusit să mai castige de cativa ani titlul în Olanda, o echipă care acum două săptămâni a luat 3-0 la PSV. PSV care venea după un… Citeste mai mult