Benfica – FC Bayern 0-2

Bayern Munchen şi-a respectat statutul de favorită a Grupei E din UEFA Champions League. Bavarezii au câştigat cu 2-0 la Lisabona, pe terenul Benficăi, prin golurile marcate de Robert Lewandowski (10) şi Renato Sanchez (54).

La debutul antrenorului Niko Kovac în UEFA Champions League, campioana Germaniei a avut nevoie de 10 minute pentru a deschide scorul pe Da Luz. Robert Lewandowski şi-a depus candidatura pentru titlul de golgheter al Ligii Campionilor cu reușita din mijlocul careului, după o pasă primită de la Alaba. Apoi, Neuer a păstrat avantajul germanilor cu o intervenţie in extremis la ocazia lui Salvio.

Portarul lusitanilor i-a interzis lui Arjen Robben bucuria golului, în ziua în care olandezul a intrat în istorie: a debutat în cel de-al 17-lea sezon în care evoluează în Champions League. E pe locul 3 în topul condus de Iker Casillas (20 de sezoane) și unde Ryan Giggs este pe locul al doilea (19).

Revenit ca adversar pe terenul Benficăi, echipa la care s-a lansat în fotbalul mare, Renato Sanches a marcat pentru 2-0 din pasa lui James Rodriguez (54). Bayern şi Ajax au maximum de puncte după prima etapă şi se vor întâlni runda viitoare, la Munchen.

sursa: digisport.ro

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.