30 November 2021

Hamburger SV – FC Bayern München 0-1

Bayern a castigat dramatic la Hamburg in etapa a 5-a a Bundesligii, dupa ce Kimmich a marcat golul victoriei in min. 88.

2w985c0-bild

Gazdele de azi, care au luptat si pentru antrenorul lor Labbadia pe cale sa fie demis, au jucat destul de bine in prima repriza in fata lui Bayern: agresiv, cu marcaj strict si mult presing. Culoarele catre poarta lui Adler fiind inchise, Bayern nu prea a avut ocazii. Nici Hamburg nu a avut cine stie ce sanse, prima repriza fiind oarecum echilibrata. Insa in repriza a doua, o data cu iesirea lui Sanches si Coman, dezamagitori azi si intrarea lui Boateng (care a dat vreo 3 super pase lungi in profunzime), Vidal, dar mai ales Ribery, meciul s-a jucat la o singura poarta. Dupa 6-7 ocazii uriase la poarta lui Adler (a avut cateva parade!), gandindu-ma ca astazi Bayern a fost o echipa ghinionista, vine min. 88 cu o pasa data cu exteriorul de Thiago in profunzime, Ribery scapa pe stanga spre poarta gazdelor, centreaza mingea in centru pe langa un grup de jucatori care ajunge la Kimmich iar acesta nu rateaza din 7 m. Ribery, cu o mare pofta de joc si azi, poate fi considerat jucatorul meciului, chiar daca nu el a marcat golul victoriei. Hummels a fost accidentat din nou de un adversar la genunchiul drept si a iesit in min. 51. Nu se stie cat e de grav.

In clasament, Bayern are 5 victorii din 5 meciuri, golaveraj 15-1. Pe 2 se afla Dortmund cu 12 puncte, golaveraj 16-4.

Notele de la TZ: Neuer 3 – Lahm 2, Martínez 2, Hummels 4 (51. Boateng 2), Alaba 3 – Kimmich 2, Thiago 2, Sanches 4 (61. Vidal fara nota) – Müller 4, Lewandowski 3, Coman 5 (61. Ribéry fara nota).