27 November 2021

FC Bayern München – Hertha Berlin 3-0

In etapa a 4-a, Bayern a castigat acasa cu 3-0 meciul cu Hertha Berlin, echipa ce era pe locul 2 inaintea acestui meci.

2w792c0-bild

Dupa ce etapa trecuta bavarezii facusera un meci mai putin reusit, cu Hertha s-au intrecut pe ei. Asa se face ca meciul a fost inceput tare si, Muller si Lewa au ratat doua ocazii uriase in primele doua minute de joc! Echipa a dominat total prima repriza si, in afara altor 3-4 ocazii mari, a venit si primul gol in min. 16 marcat de Ribery, dupa un slalom printre fundasii adversi. Repriza a doua nu a fost inceputa tot asa de puternic precum prima, Bayern fortand din min. 65, cand a intrat Robben. Golurile au venit firesc in min. 68 prin Thiago (care a speculat o gafa a fundasului advers Allan) si in min. 72 prin Robben, la 7 min. dupa ce a intrat pe teren, dupa cele 200 de zile de pauza fortata datorita accidentarilor. Oaspetii, care trebuie sa fie multumiti ca n-au primit decat 3 goluri, nu au avut decat o ocazie pe tot parcursul meciului, preferand sa se apere in jumatatea proprie. Cei mai buni jucatori de pe teren au fost Ribery, Thiago si Robben, conform TZ, care au hartuit in permanenta apararea berlinezilor. Lewa s-a remarcat mai putin, probabil a fost cu gandul la marirea de salariu, conform BILD, de la 10 la 15 mil. Euro brut pe an.

In clasament, Bayern are maximul de puncte, 12, urmata de Köln cu 10 si Dortmund cu 9, aceasta din urma administrandu-i un sec 5-1 lui Wolfsburg, chiar pe terenul “lupilor”!

Notele de la TZ: Neuer 2 – Lahm 3, Boateng 2 (63. Hummels), Martínez 2, Alaba 3 – Xabi Alonso 3 – Vidal 2, Thiago 1 – Müller 4 (65. Robben 1), Ribéry 1 (77. Coman), Lewandowski 3,