27 November 2021

FC Bayern München – FC Ingolstadt 3-1

In etapa a 3-a a Bundesligii, pe o ploaie mocaneasca, Bayern a castigat acasa cu 3-1 meciul cu Ingolstadt dupa cea mai slaba prestatie a sa de la venirea lui Ancelotti.

1w792c0-bild

Sa fim sinceri, scorul e prea mare fata de ce au aratat jucatorii pe teren, greseli imense in aparare, lipsa de idei in atac, joc incalcit in general. E adevarat ca si oaspetii s-au aparat foarte bine insa ei sunt o echipa mica ce nu ar trebui sa-i puna probleme campioanei germane. Ar exista ca scuza lipsa unor titulari (Lahm, Muller si Alaba au avut gastroenterocolita, Hummels gripa iar Boateng a intrat in ultimele 10 minute, primul joc dupa accidentarea de la C.E.) sau faptul ca am jucat cu Rafinha si Bernat fundasi laterali si Kimmich fundas central. Insa cand esti Bayern nu ai voie sa joci in halul asta in aparare. Astfel, in min. 8 atacantii oaspeti au facut sah-mat apararea noastra pe contraatac si au deschis scorul prin Lazcano, singur cu Neuer. In prima repriza cei din Ingolstadt au mai avut cateva faze periculoase, insa in repriza a doua au avut cel putin 4 ocazii rarisime plus un penalty neacordat in repriza a doua, la o intrare intarziata a lui Thiago la un adversar. Neuer, care a avut vreo 2 parade (una senzationala), a primit primul gol in “era” Ancelotti, ultimul fiind primit de la Griezmann, in returul cu Atl. Madrid din UCL, meci disputat pe 7 iulie. Toate golurile marcate de Bayern au fost frumoase, insa echipa n-a convins in atac. Lewa a egalat in min. 12 printr-un excelent lob din unghi peste portar. Alonso a prins un sut naprasnic in min. 50  din afara careului (BILD a masurat viteza sutului: 104 km/h!) iar Rafinha a marcat (dupa 3 ani) golul de 3-1 cu un din afara careului, exact langa bara.

In clasament, Bayern are 3 victorii din tot atatea meciuri, golaveraj 11-1 iar in clasamentul golgheterilor Lewa e primul cu 5 goluri.

Statistica de la BILD arata ca, in afara de posesie, Bayern a fost intrecuta de Ingolstadt la toate capitolele!

Posesia mingii: 65%-35%

Suturi (pe poarta): 10-13 (5-5)!

Mingi salvate de portari: 4-2!

Sprinturi: 202-226

Distanta parcursa (km): 111-118

Dueluri castigate: 49%-51%