30 November 2021

Schalke 04 – FC Bayern München 0-2

In etapa a 2-a a Bundesligii, pe AufSchalke, in fata a exact 61.271 de spectatori, Bayern a invins gazdele din Gelsenkirchen cu 2-0, dupa un meci foarte intens.

lewa

Golurile au venit pe finalul meciului prin Lewandowski (81.) si Kimmich (92.). Bayern nu a inceput prea bine meciul si gazdele, care au jucat foarte agresiv, au avut mai mult initiativa ratand si cateva oportunitati. Totusi, prima repriza a fost echilibrata, fara ocazii prea mari la cele doua porti. Insa, in repriza a doua, dupa vreo 10 minute echilibrate, Bayern si-a impus jocul. Gazdele au avut o singura ocazie mare, cand Neuer a respins cu varful palmelor un sut napraznic al lui Huntelaar, sut care a zguduit transversala. Insa spre final, Lewa si-a adus aminte cine este si a iesit la rampa. Mai intai cu o ratare incredibila, din 3 metri cu poarta goala, mingea lovindu-l deasupra genunchiului si sarind peste poarta, apoi una singur cu portarul. Insa in min. 81 nu a mai ratat, executandu-l pe Fahrmann, cu un sut aproape la vinclu. De asemenea, tot el i-a pasat lui Kimmich in min. 92 pentru 2-0.

De remarcat inexactitatile din prima repriza atat in aparare cat si la mijlocul terenului. Au fost momente in care parca jucatorii nu se cunoasteau, jucau pentru prima data impreuna. A debutat si Renato Sanches, campionul european de 35 de mil., insa nu a fost prea convingator. Totusi, el vine dupa niste accidentari, mai este si bariera lingvistica si diferenta de cultura si mentalitate. Lasam la o parte faptul ca mecanismele lui Ancelotti inca nu sunt puse la punct si probabil ca va mai dura ceva. Valoarea individuala a jucatorilor isi spune insa cuvantul iar Lewa, Muller sau altii decid soarta meciului, cum a fost si aseara. Cert e ca meciurile echipelor antrenate de Ancelotti sunt mult mai spectaculoase decat cele ale lui Guardiola.

Dupa aceasta victorie, Bayern are maxim de puncte si un supergolaveraj, 8-0.

In perioada urmatoare vor urma meciuri din 4 in 4 zile!

Notele de la TZ: Neuer 3 – Lahm 3, Martinez 3, Hummels 3, Alaba 4 – Sanches 4 (71. Kimmich), Alonso 4 (61. Vidal), Thiago 3 – Müller 4, Lewandowski 3, Ribéry 4 (61. Costa).