Gazdele au deschis scorul în minutul 27 prin Jimenez, la o fază în care Neuer a greşit.

Fără cei mai buni oameni ai lor în compartimenul ofensiv – Gaitan şi Jonas – “vulturii” au sperat într-o minune pentru doar ceva mai mult de 10 minute. După ce marcase şi în tur, Vidal a recidivat, pentru ca mica fărămâ de speranţă a gazdelor să fie spulberată definitiv imediat după pauză de golgheterul Muller. Germanul a reuşit al 8-lea său gol al sezonului în Champions League, după un corner bătut de Xabi Alonso.

Finalul a adus şi cel mai frumos gol al meciului, Talisca, abia introdus pe teren, marcând cu un sfert de oră înainte de final. Bayern merge în semifinale, însă pentru a cuceri trofeul pare să aibă nevoie de o viteză superioară.

17 goluri a primit Bayern în ultimele 13 partide din Champions League jucate în deplasare. De doar 4 ori bavarezii nu au reuşit să plece de pe teren “străin” fără a primi gol. Pentru calificarea în finală, Pep are nevoie să corecteze erorile din defensivă.

Echipele de start 

Benfica – Bayern 2-2 (Jimenez ’26, Talisca ’76/ Vidal ’38, Muller ’52)

Ederson – Almeida, Jardel, Lindelof, Eliseu – Fejsa, Renato Sanches, Salvio, Carcela – Pizzi – Jimenez

Neuer – Lahm, Kimmich, Martinez, Alaba – Alonso, Vidal, Thiago Alcantara – Costa, Ribery, Muller

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
13 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
olikahn
olikahn
15 April 2016 13:25

cum sa aiba 60% sanse atl madrid frate,de abia au trecut de PSV, nu stii ce vorbesti, zau,ne calificam din tur,iar la retur vor avea absenti au 4 din jucatorii importanti cu 2 galbene,koke gabi godin si inca unul nu mai stiu exact, mi se pare cel mai usor adversar dintre cei 3.Intrebarea e Guardiola pe cine va antrena in finala daca se calif Manch City si nu va fi pe loc de ch league in campionat

Ribery7
15 April 2016 12:07

Cel mai incomod adversar posibil. Nu numai ca sunt 60% sanse sa fim eliminati, dar nici macar nu vor fi 2 posibile ultime meciuri in UCL placute ochiului, spectaculoase.
Atletico joaca exact ce nu putem noi sa batem, si mai ingrijorator este faptul ca ei se apara mai adanc decat Juventus, in timp ce si contraataca mai rapid decat ei.
Culmea culmilor: ireal madrid, barca, ireal madrid, barca, atletico. 5 adversare spaniole din 5 calificari consecutive in semifinale.
Si inca o data, irealii au parte de cel mai slab adversar.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
15 April 2016 11:47

Atletico Madrid – Bayern Munchen! Trebuie sa ajungem neapărat in finala. 🙂

olikahn
olikahn
15 April 2016 10:13

ribery eu nu ma refer doar la meciul cu Benfica,genul asta de greseali le face in fiecare meci (iesirile bezmetice pe centrari)in rest un portar foarte bun n-ai ce sa-i reprosezi,sa ma sune poate-i spun cum boxam eu cand eram tanar

florins
florins
15 April 2016 7:49

Jocul a cam fost analizat bine aici, pana acum. Si eu sunt de parere ca nu avem deocamdata un fundas central care sa coordoneze jocul de aparare, de aceea presiunea este mai mare pe Neuer si de aceea el isi depaseste atributiile uneori, vrand sa faca mai mult. De aici, greselile sale. Cand va reveni Boateng lucrurile se vor schimba in bine, dar problema noastra ramane lipsa unui al doilea fundas central foarte bun. Stiam lucrul acesta de multa vreme. Martinez nu este si nu va fi al doilea fundas central, decat in situatiile de criza si cand esti intr-o astfel de situatie este tare greu sa castigi UCL.

Ribery7
14 April 2016 22:32

A iesit prost Neuer, dar omul stia ce fundasi are in fata lui… Stia ca Martinez, Kimmich, Lahm, chiar Alaba nu se vor descurca la mingea aia inalta. Chiar de ramanea pe linia portii, nu cred ca putea sa intervina. A fost o lovitura de cap puternica si bine plasata. In ultmimul timp am ajuns la concluzia ca Alaba este supraevalat. Il ridicau mult centrarile sale precise, pe care nu-l mai lasa guardiola sa le dea. Insa pe plan defensiv e depasit cu usurinta, si nici pe plan ofensiv nu face multe fara Ribery. Ceea ce vreau sa zic este ca a pierdut singura lui urma de sclipire: centrarile. Nu in ultimul rand, la faza primului gol mare parte din vina ii apartine lui Costa, care a plecat din banda dreapta, lasandu-i spatiu si timp lui Eliseu (parca) sa-si pregateasca centrarea. Ma bucur sa ne-am calificat, dar de la Bayern vreau mai mult. M-am saturat sa primim gol din 4 din 5 ocazii ale adversarului. Vreau joc pozitiv, fotbal total, nu o posesie lasa, iar cand pierdem mingea echipa sa… Citeste mai mult

bayern8
bayern8
14 April 2016 18:16

Bun raspuns Olikan. Mai ales inceputul care chiar mi-a placut.
Daca nu incepem sa jucam motivati suntem ca si iesiti din cursa CL.
O sa vedem cum stam cu apararea in semifinale.
Eu inca visez sa castigam finala CL dar nu cred ca vom ajunge acolo.

olikahn
olikahn
14 April 2016 11:17

eu nu-mi aduc aminte sa fi facut gafele lui Neuer cand aparam,poate ar fi bine sa exerseze mai des iesirile pe centrari,nu apreciaza bine,nu inteleg, se baga peste fundasi cand nu trebuie,cand trebuie cu adevarat sa iasa pe centrari atunci sta si se uita,asa ne-a batut iReal anul trecut numai din faze fixe.Despre jocul mai slab nu sunt de acord,mie imi convine mai bine asa,sa avem toti jucatorii apti,sa nu uitam ca ne-am permis sa-l menajam si pe levandowski,cred ca daca ne trebuia 5-0 bateam cu 6-0.Sa nu uitam ca am jucat perfect pana-n finala si ne-au batut tractoristii de la Chelsea pe terenul nostru

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
14 April 2016 9:43

Mie îmi pare ca Javi Martinez e la fel de vinovat ca Neuer la primul gol. Parca se uita după avioane, in loc sa încerce sa atace mingea, a rămas si in spatele lui Jimenez, n-a avut treaba cu jocul in momentul respectiv. Ce sa mai spun de Lewandowski care scăpa singur cu portarul si are o execuție de toată jena. Nu stiu ce se întâmpla cu echipa de nu mai prestează jocul din toamna!

Savu Andrei
14 April 2016 8:56

Nu ma asteptam ca Bayern sa joace atat de slab si sa faca acele rgeseli imense in aparare. Echipa nu e intr-o forma prea buna, dar nici sa joace in halul asta in defensiva

fcdm3
Moderator