4 December 2021

VfB Stuttgart – FC Bayern 1-3

Bayern Munchen a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), formaţia VfB Stuttgart, într-un meci din etapa a 29-a a campionatului Germaniei şi s-a distanţat la opt puncte în fruntea clasamentului.

VfB Stuttgart a dat o mână de ajutor echipei antrenate de Pep Guardiola în prima repriză, după ce Niedermaier şi-a înscris în propria poartă, în minutul 31. După pauză, Bayern Munchen şi-a dublat avantajul, prin reuşita austriacului David Alaba, din minutul 52. Gazdele au dat semne de revenire şi au redus din handicap în minutul 63, prin Didavi. Brazilianul Douglas Costa a închis tabela cu un minut înainte de finalul partidei, cu o execuţie de fotbalist adevărat.

În urma acestei victorii, Bayern Munchen s-a distanţat la 8 puncte de Borussia Dortmund în fruntea clasamentului din Bundesliga, cu 5 etape înainte de finalul campionatului. Borussia Dortmund are însă, un meci mai puţin şi va evolua, duminică, în deplasare, cu Schalke.

sursa: prosport.ro