Bayern a reușit o calificare nesperată în sferturile UEFA Champions League, deși era favorită certă înaintea meciului cu Juventus, după ce remizase la Torino, 2-2. Juventus a condus cu 2-0 până în minutul 73, însă bavarezii au revenit incredibil și s-au calificat mai departe, după prelungiri.

Bayern a reușit o calificare nesperată în sferturile UEFA Champions League, deși era favorită certă înaintea meciului cu Juventus, după ce remizase la Torino, 2-2. Juventus a condus cu 2-0 până în minutul 73, însă bavarezii au revenit incredibil și s-au calificat mai departe, după prelungiri.

Italienii au început surprinzător de bine duelul de la Munchen și au deschis scorul încă din minutul 5. Atunci, Neuer a ieșit greșit din poartă, Lichtsteiner i-a pasat lui Pogba, iar francezul a trimis în plasă, fără emoții.

Oamenii lui Guardiola au continuat jocul ezitant, iar Juventus a profitat din plin, reușind să își majoreze avantajul în minutul 28. Morata a avut o acțiune superbă, a trecut cu mare ușurință de adversarii pe care i-a întâlnit în cale, iar Cuadrado a reușit să înscrie, după ce l-a fentat pe Lahm ca în curtea școlii.

Treptat, Bayern și-a revenit, a început să pună tot mai multă presiune, însă Juventus a avut câteva șanse mari să înscrie pentru 3-0 și să rezolve, practic, problema calificării în sferturile UEFA Champions League.

Nemții au punctat pentru 1-2 în minutul 73, prin Lewandowski, iar de aici meciul s-a schimbat complet. Campioana Italiei nu a mai putut să țină de minge, iar inevitabilul s-a produs în primul minut al prelungirilor, atunci când Muller a înscris din pasa lui Coman și a împins duelul în prelungiri.

Abia introdus pe teren, Thiago Alcantara a marcat pentru 3-2 în minutul 108 și a devenit primul spaniol care înscrie în reprizele de prelungiri, în UCL, iar apoi Bayern a mai înscris o dată și a avut un final liniștit de meci, după ce Coman, fostul jucător al lui Juventus, a marcat dintr-un assist al lui Vidal.

Astfel, Bayern se califică în sferturile UEFA Champions League (cu scorul general de 6-4) pentru a 15-a oară, record în istoria competiției, iar Juventus primește pentru prima oară 4 goluri în cupele europene după 6 ani. În martie 2010, italienii pierdeau cu 1-4 pe terenul lui Fulham.

ECHIPELE

Bayern: Neuer – Lahm, Kimmich, Benatia (’46 Bernat), Alaba – Alonso (’60 K. Coman), Vidal – Douglas Costa, Muller, Ribery (‘101 Alcantara) – Lewandowski
Antrenor: Pep Guardiola

Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra – Cuadrado (’89 Pereyra), Khedira (’68 Sturaro), Hernanes, Pogba, Alex Sandro – Morata (’72 Mandzukic)
Antrenor: Massimiliano Allegri

Statistica de la UEFA:

Posesia mingii:69%-31%

Suturi (pe poarta): 26-16 (8-11)

Suturi blocate:10-2

Cornere: 5-2

Cartonase galbene: 5-7

Faulturi: 19-26

Cele mai multe suturi: Muller – 5(4 pe poarta)

Cele mai multe faulturi facute: Pogba – 7

Cele mai multe faulturi suferite: Kimmich – 7

Cele mai multe atingeri de minge: Kimmich – 124

Notele de la BILD: Neuer  4, Lahm 4, Kimmich 5, Benatia 6, Alaba 6, Alonso 5, Costa 3, Muller 2, Vidal 3, Ribery 4, Lewandowski 3. Au mai jucat: Bernat 4, Coman 1, Thiago 1.

0 0 vote
Article Rating
25 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ZEITGEIST
ZEITGEIST
18 March 2016 17:52

Bayern Munchen a jucat extrem de prost la fel ca in meciurile contra celor de la Real (0-4) si Barcelona(0-3).Noroc cu Allegri ca s-a crezut invingator si l-a schimbat pe Morata,practic factorul cheie care a determinat calificarea lui Bayern in sferturi.

Atentie mare la Benfica,o echipa in forma mult mai periculoasa decat Juventus.Se anunta o dubla foarte interesanta deschisa oricarui rezultat,dar totusi daca Bayern practica aceeasi tactica mizera impusa de Guardiola nu cred ca va avea sorti de izbanda.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 March 2016 14:08

E oficial, Alaba a semnat un nou contract cu Bayern, valabil pana in 2021. :X

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 March 2016 13:18

Daca asta e noroc, ce sa mai spună cei de la Real Madrid, an de an joaca cu cele mai slab cotate echipe in fazele eliminatorii. 🙂 Oricum a picat bine Bayern, Benfica după părerea mea e o echipa de Europa League. Daca ai emoții si cu ăștia…

cristigotz
cristigotz
18 March 2016 13:20
Reply to  Andrei_Fcbm

Chiar ii spusesem unui coleg din birou inainte de trageri ca Real o sa joace cu Wolsburg sau Benfica, mereu pica asa scarbele

cristigotz
cristigotz
18 March 2016 13:13

Am picat cu Benfica :). Macar noroc, daca suntem slabi :))

fcdm3
Moderator
18 March 2016 9:41

Dupa victoria cu Juve, BILD face o analiza a meciului si a ajuns la concluzia ca Guardiola a primit 5 lectii de pe urma carora are de invatat: 1. Nu trebuia sa fie surprins de tactica lui Juve, mai ales ca echipa italiana trebuia sa inscrie pentru a se califica. Daca in meciul tur de acasa s-a aparat si a jucat numai pe contraatac, cum ar fi putut juca pe Allianz? 2. Fara tehnica si mintea limpede de la mijlocul terenului a lui Thiago echipa a avut de suferit. Spaniolul trebuia introdus in echipa de start. 3. UCL este un numar prea mare pentru marocanul Benatia, care a aratat mari slabiciuni pentru o echipa ca Bayern. Pur si simplu nu e de Bayern! Un lucru bun e ca Martinez va reveni in curand. 4. Trebuia reactionat mai repede! Desi scorul era 0-2 Guardiola a facut prima schimbare ofensiva in min. 60, cand a intrat Coman (Benatia fusese schimbat la pauza cu Bernat) iar ultima schimbare in min. 101! Bine ca in final a fost cu noroc! 5. Echipa trebuie sa… Citeste mai mult

florins
florins
17 March 2016 20:57

Ce estimari sunt pentru reaintoarcerea lui Boateng si Martinez?

Ribery7
17 March 2016 22:27
Reply to  florins

Boateng revine la sfarsitul lui Aprilie, Martinez se antreneaza deja cu echipa, Robben in cateva zile,iar Costa se pare ca este si el accidenta dar nu cred ca e grav.

florins
florins
18 March 2016 9:54
Reply to  Ribery7

Daca astazi avem putin noroc la tragerile la sorti, ne putem gandi la finala UCL (daca vom avea noroc si la urmatoarele trageri la sorti!). Noroc insemnand, dupa mine, sa evitam Barcelona si Atletico (echipa imprevizibila, de multe ori). Imi doresc acum Realul, sa ne stergem rusinea de acum doi ani.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 March 2016 17:06

Oare cum ar caracteriza pe Atletico Madrid după un meci cu Bayern, daca pe Juve i-a făcut “terci”?! :)))) Mie nu mi s-a părut ca au jucat așa de urat. Trebuia sa-i fi văzut in perioada Conte… Oricum Bayern s-a calificat pe merit, sunt mult superiori celor de la Juventus. Vad ca se plâng de arbitraj, Juventus se plânge de arbitraj… eu in locul lor as fi tăcut la ce trecut ” murdar” au!

fcdm3
Moderator
18 March 2016 9:52
Reply to  Andrei_Fcbm

Nu zic faptul ca se putea juca mai scarbos. Insa eu, la multe meciuri importante imi notez toate aceste faze pe o hartiuta si concluzia finala e cateodata incredibila! De exemplu, miercuri, jucatorii italieni au sutat in minge sau au aruncat mingea mai departe nu mai putin de 12 ori, dupa ce arbitru fluierase! Toate aceste faze trebuiau sanctionate in mod normal cu cartonas galben! Inclusiv antrenorul Allegri! Ori asa ceva nu se face daca te pretinzi o mare echipa.

kalle
kalle
18 March 2016 12:24
Reply to  fcdm3

Italienii joaca asa de cand lumea. Si totusi au avut rezultate de-a lungul vremii. Si, culmea, contra Germaniei au stiut sa profite de fiecare data atunci cand a fost cazul, la meciurile importante, adica (vezi semifinala WC’70, finala WC’82, filala WC 2006, semifinala Euro 2012). Palmaresul total, la fel, e in favoarea Italiei. Ma rog, vorbim de echipe nationale aici, dar nu pot decat sa ma bucur ca miercuri rezultatul a fost altfel.

kalle
kalle
18 March 2016 12:25
Reply to  kalle

semifinala WC 2006, scuze…

radudeutchland
radudeutchland
17 March 2016 12:08

buna.meci foarte greu.si multe probleme in aparare.apoi dupa cele 2 goluri cadere mentala si nu a mai mers jocul obisnuit alui Bayern.dar si au revenit pe final si o seara memorabila pentru Bayern.sant sigur ca nu se va repeta prima repriza din acest meci si in viitor, doar ca nu ar fi bine sa cadem cu Barcelona in turul urmator.in vara trebuiesc investiti in echipa altfel greu in champions league

fcdm3
Moderator
17 March 2016 10:58

TZ titreaza: ”Magnifico! Arrivederci Juve, fantastico Bayern!” In min. 89 ma pregateam sa scriu un comentariu la articol cu doar cateva cuvinte: ”Bayern a fost IMPOTENTA, in timp ce Juve s-a calificat in urma unui joc IMPUTIT!” Pentru ca bavarezii au fost incredibili de vulnerabili in aparare iar in atac parca au luptat cu niste arme boante: o singura ocazie la sf. primei reprize si inca una in afara de golul ui Lewa (73.). Insa a venit golul lui Muller (”exact inaintea mortii” – cum scria pe un site) si jocul echipei s-a schimbat in bine. Practic Bayern a aratat din nou acel spirit de lupta, acea ambitie, trasaturi care m-a facut sa iubesc aceasta echipa. Iar reintoarcerea rezultatului de la 0-2 la 4-2 a fost fantastica! Juventus insa a avut un joc mizerabil, joc ce-i caracterizeaza din totdeauna: duritati (7 galbene, 26 faulturi!), simulari si provocari la greu. Chiar si neamtul Khedira a aratat ca s-a adaptat perfect scarboseniilor italienilor. Dupa golul de 2-0, in timp ce Muller voia sa inceapa mingea de la centru, pe Khedira il gasise… Citeste mai mult

Max
Max
17 March 2016 10:42

Da, Kimmich, per total, a facut maxim ce a putut in ambele meciur, avandu-le in vedere pe toate.

Spre deosebire de Mehdișor, care a fost depasit ca un copac de Morata, la al doilea gol. Si de era apt Dybala? 😀

Adolf
Adolf
17 March 2016 10:26

uffff! foarte greu…. dar foarte frumos! Nu mai conteaza analizele din timpul meciului sau reactiile de dupa. Important este ca ne-am calificat si ca avem sansa la finala. Acum 3 ani aduceti-va aminte ca ne-am facut un retur greu cu Arsenal dar in final ne-am bucurat la Londra. Acum ne-am facut un meci greu cu o echipa italiana si ne vom bucura pe 28 mai …in Italia 🙂

fcdm3
Moderator
17 March 2016 10:25

Notele de la TZ: Neuer – 4: greseala la primul gol plus o pasa la adversar de la care s-a marcat un gol din ofsaid (bine ca nu s-a validat!) La golul de 0-2 nu a avut ce face si a avut 2 interventii (Cuadrado, 44. si Lichtsteiner 98.) Alaba – 5: s-a balbait la golul de 0-1 si a fost usor depasit la incursiunea premergatoare golulului de 0-2. S-a stabilizat dupa aceea. Benatia – 6: a aratat multe carente si a fost depasit sistematic. Asta a fost motivul pentru care a fost schimbat la pauza. Bernat (din min.46) – 4: nu a facut nicio greseala mare in aparare dar nici nu s-a evidentiat in atac. Kimich – 4: a aratat ca-i lipseste maturitatea, fiind depasit de multe ori. Lahm – 4: a dat prea putina stabilitate echipei si prea putin impuls in atac. Vidal – 2: a avut o prima repriza slaba, o a doua mult mai buna, remarcandu-se la pasa de gol al Muller (91.) si la mingea castigata pentru golul de 3-2 (109.) Alonso – 5: nu… Citeste mai mult

kalle
kalle
17 March 2016 10:09

Kimmich are circumstante, pe langa varsta, el nu este fundas central. E de laudat, totusi, ca joaca acolo de nevoie. Si atata timp cat antrenorul cere sa nu se iasa din aparare decat cu pase scurte, vor mai aparea greseli similare si in viitor. Din pacate.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
17 March 2016 9:40

Cel care a dat atâtea emoții suporterilor bavarezi a fost Kimmich. Meciul era rezolvat inca din tur daca nu își făcea el “numărul”. Apoi s-a gândit sa mai facă si in retur figurație. In fine, mi-a plăcut Coman, a intrat bine si ne-a ajutat. Aici trebuie apreciat, când echipa are nevoie de el, nu când ne ridiculizam adversarii prin Bundesliga si auzim comentatorii de la Eurosport 2: ” Coman extraordinar”. 🙂

kalle
kalle
17 March 2016 9:29

Max, ai uitat sa-l mentionezi si pe Alonso la evidentiati…
Ca doar iesirea lui de pe teren s-a resimtit destul de mult in ansamblul jocului, nu ?
Acum, fara gluma, suferim mult in centrul apararii si la inchidere, totusi cu Boateng si Martinez refacuti si in forma, putem spera, totusi, in continuare, la UCL. Chiar si anul asta.
Ah, si cu Robben…
Sa vedem acum tragerea la sorti de vineri. Fiica-mea (10 ani), imi spunea azi dimineata ca ea nu ar vrea sa picam cu Barcelona acum, ar fi mai bine sa jucam abia in finala. Sa dea Domnul sa fie asa !

Ribery7
17 March 2016 12:57
Reply to  kalle

Bine punctat. Nu pot sa nu ma intreb daca un jucator mai tanar, cu viteza de reactie decenta, putea sa devieze acel sut (slab) al lui Pogba. Cred ca am vazut faza primului gol de 20 de ori, si de fiecare data m-am intrebat “ce ar fi fost daca”.
In schimb, Bernat a intrat foarte bine in joc, a dat siguranta apararii.

florins
florins
17 March 2016 9:16

Corecta analiza lui Max, dar eu sunt de parere ca nu Neuer a gresit la faza primului gol. A gresit mai mult Alaba, pt ca mingea lovita prost de el l-a lovit in picior pe Neuer si s-a dus in centru. Dar, per general, suntem vulnerabili in spate, asa cum am fost in toate meciurile tari din mandatul lui Guardiola, chiar si cand acolo a fost Boateng. Acum, insa, Guardiola si cu Sammer si-au motivat bine jucatorii si merita, cu totii, felicitari!

Max
Max
17 March 2016 9:03

Sa nu ma repet si eu despre cele deja spuse, cu reveniri si chestii. Baietii au dat dovada de, vorba lui Rodgers, character and heart. Pentru mine, oamenii meciului au fost: – Ribery – care, la anii sai si, considerand ca n-a jucat serios aproape un an, a dat tonul pe flancul sau si a aratat ca maiestria nu se pierde; – Vidal – mai ales spre sfarsitul meciului, a jucat ca pentru ultima data in viata sa; – Neuer – cu exceptia fazei cu pricina, a scos tot ce a trebuit sa scoata; – Lewamuller – invizibili sau nu, dar, cand a fost nevoie de ei, si-au facut meseria; – Coman, bineinteles. Si Kimmich a prins la curaj in prelungiri, pe alocuri avea impresia ca e Puyol 😀 In alta ordine de idei, vineri si aproape 3 saptamani dupa asta (urmeaza lucruri evidente). Toate characterele si hearturile valorau cat un servetel, daca era mai atent Morata, macar o singura data. Cu un astfel de joc, ca in prima repriza, si ma refer, in primul rand, la defensiva, evident, daca… Citeste mai mult

Ribery7