“Burki il opreste pe Costa!” titreaza  BILD.

2,w=559,c=0.bild

Niciun gol, insa fotbalul a fost mare!

Low, dupa prima repriza la SKY:”Este cel mai bun joc pe care l-am vazut pana acum in acest sezon: ritm nebun, viteza incredibila.Din punct de vedere tehnic ambele echipe au fost remarcabile.Un joc la nivel inalt.”

Lahm, dupa meci la SKY: “A fost o remiza echitabila. S-a vazut ca s-au intalnit doua echipe de top. Pentru spectator a fost un meci intensiv si bun.”

A fost un rezultat bun pentru Bayern. Liderul ramane fara victorie pentru prima data in acest sezon, dupa ce a pierdut surprinzator acasa cu Mainz, etapa trecuta. Distanta fata de Dortmund a ramas de 5 puncte. Cele doua rivale s-ar putea intalni in finala Cupei, acolo unde va fi un nou meci de foc!

Mario Gotze a stat pe banca pentru al 5-lea meci consecutiv. Low a declarat: “e normal dupa o astfel de accidentare. Nu sunt ingrijorat pentru C.E.”

Borussia a incercat un truc psihologic inaintea jocului: la cererea jucatorilor, crainicul stadionului a anuntat inceperea meciului cu 3 minute mai tarziu pentru ca vedetele lui Dortmund sa absoarba atmosfera…

Cele mai importante momente ale meciului:

5’ – Costa ataca pe partea stanga, centreaza in careu, Burki iese pe langa, mingea ajunge la Muller care, de la circa 16 m trage peste poarta.

11’ – Aubameyang (34,6 km/h!) il depaseste in duel pe Kimmich, pe contraatac, trage din lateral insa Neuer respinge.

18’ – Vidal incearca, printr-o saritura acrobatica, sa reia mingea din aer, insa aceasta ajunge pe langa poarta.

19’ – Vidal suteaza din careu, printr-un grup de jucatori, mingea se duce pe langa.

26’ – Aubameyang ii trimite in diagonala lui Reus care e deposedat in careu, in ultimul moment, de Kimmich.

28’ – Costa scapa cu Burki, dupa un contraatac rapid, insa trage in acesta. Cea mai mare ocazie a meciului!

42’ – Aubameyang il incearca din nou pe Neuer insa acesta e la post.

43’ – Robben a incercat sutul sau preferat, dupa ce ia o actiune din stanga si trage din centru, insa rateaza.

51’ – Aubameyang se vede singur cu Neuer insa trage slab la acesta.

55’ – Vidal castiga un duel la cap iar Muller trage  la coltul lung, peste.

59’ – Alonso il deschide pe Robben lateral insa sutul acestuia trece peste.

64’ – Vidal trage puternic din vole insa mingea e respinsa miraculous de Burki in transversala!

88’ – Aubameyang, dupa un sprint caracteristic, ii centreaza lui Ramos care aflat lateral, din interiorul careului, da cu capul pe langa poarta.