27 November 2021

FC Bayern – FSV Mainz 1-2

În etapa intermediară din Germania, echipa lui Pep Guardiola a cedat surprinzător pe teren propriu, 1-2 cu Mainz, iar distanța dintre bavarezi și Borussia Dortmund este acum de 5 puncte, înaintea meciului direct.

Campioana Germaniei a controlat clar disputa cu Mainz, însă a pierdut pe două mari erori comise de defensivă, de unde a lipsit Kimmich, care a gafat în ultimele meciuri. Jairo a deschis scorul în minutul 26, Robben a egalat după pauză, în minutul 64, însă Mainz a dat lovitura în minutul 86, prin Cordoba, la singura acțiune ofensivă a oaspeților din repriza secundă.

Astfel, Bayern a pierdut primele puncte pe Allianz Arena, în acest sezon, după 15 victorii consecutive. Mainz a devenit doar a șasea echipă care câștigă pe terenul lui Bayern, de când Guardiola este antrenorul bavarezilor, după Manchester City, Borussia Dortmund, Real Madrid, Borussia Monchengladbach și Augsburg.

sursa: digisport.ro