In etapa a 16-a din Bundesliga, Bayern a invins-o pe Ingolstadt cu 2:0 si si-a asigurat titlul de „campioana de toamna”.

1

Insa in primele 30 de minute bavarezii au fost de nerecunoscut, oaspetii punandu-le probleme serioase. Raportul suturilor pe poarta in prima repriza a fost incredibil: 5-2 pentru Ingolstadt iar Neuer a respins de doua ori in extremis. Insa a venit repriza a doua cand Bayern a jucat altceva si gratie biletelului dat de Guardiola lui Lahm din min. 56, scriu ziarele germane. Dupa acel biletel, (care sunt convins ca a dus la mutarea unor jucatori pe posturi: Martinez a trecut in aparare, Lahm a urcat in atac etc), au venit si cele doua goluri marcate de Lewa (65.) si Lahm (75.)

2

Oaspetii au surprins prin pressing pana in apropierea careului lui Neuer, prin marcaj strict si agresivitate uneori dusa la extrem. Gazdele au aratat obosite, parca aflandu-se in asteptarea sarbatorilor de iarna. Badstuber s-a accidentat serios la cap, din vina lui, in urma unui contact cu un adversar.

In clasament, Bayern a facut 43 de puncte (golaveraj 45:8) si are 8 puncte peste Dortmund, care are un meci mai putin disputat.

3

Notele de la TZ: Neuer 3 – Lahm 2, Boateng 3 (70. Alonso), Badstuber 3, Rafinha 3 – Müller 3 (79. Rode), Vidal 5 (51. Thiago 4), Martínez 4 – Kimmich 3, Lewandowski 2, Coman 2