In etapa a 15-a, Bayern a suferit prima infrangere in Bundesliga, pierzand cu 1:3 in fata celor de la M’gladbach. „Senzatia sezonului!” titreaza BILD.

BMG_FCB_12_IMA_051215.variant524x295

Gazdele au marcat toate cele 3 goluri, plus o ratare uriasa (minge respinsa de Neuer in transversala) in 14 minute: Wendt (54.), Stindl (66.) si Johnson (68.). Pentru bavarezi a marcat Ribery (81.), dupa o frumoasa combinatie cu Müller.

De salutat evolutia lui Ribery, care a intrat dupa 9 luni si a marcat golul plus cateva incursiuni periculoase catre poarta gazdelor. Odata cu revenirea lui Ribery, lista jucatorilor accidentati s-a micsorat la 6. Azi, Borussia a reusit s-o invinga pe Bayern cu un joc colectiv mai bun: pressing, agresivitate, viteza si… noroc. Bayern a jucat mult mai bine in prima repriza, cand Lewa, Müller, din pozitii foarte bune, l-au luat la tinta pe Sommer, portarul gazdelor iar Coman a luat la tinta bara. In repriza a doua, Bayern a jucat bine doar finalul de meci, insa a fost prea putin pentru a obtine macar un egal. Unii jucatori au fost de nerecunoscut azi.

In clasament, Dortmund s-a apropiat la 5 puncte de Bayern, dupa victoria cu 2:1 de la Wolfsburg.

Notele de la TZ: Neuer 3 – Lahm 5, Benatia 5, Boateng 5, Rafinha 4 – Martínez 3, Alonso 4 (66. Rode), Vidal 4 – Müller 4, Lewandowski 5 (75. Ribéry), Coman 3

 

Caseta tehnica de la BILD:

Suturi  (pe poarta):13-22 (6-6)

Posesia mingii: 42%-58%

Dueluri castigate: 50%-50%

Distanta parcursa: 122 km -115 km(!)

Cornere: 3-9

Faulturi: 13-12

Cartonase galbene: 1-2

Cele mai multe suturi: Coman – 6

Cele mai multe faulturi facute: Stindl – 4 / Vidal – 4

Cel mai faultat: Raffael – 4 / Coman – 4

Cele mai multe sprinturi: Coman – 28

Cel mai rapid: Coman – 32,9 km/h

0 0 vote
Article Rating
22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
9 December 2015 3:31

Griezmann nu cred ca valoreaza atat de mult, insa despre Manolas am auzit lucruri bune. Insa cred ca mai bine am investi in jucatori nemti.
O veste buna din Wolfsburg, intrucat echipa Germana s-a calificat in fazele eliminatorii ale UCL.
Din pacate, Monchengladbach nu ajunge nici macar in Europa league, desi a condus pe Etihad aproape o repriza, situatie similara cu ceea ce au facut si in tur contra cetatenilor. Sau Leverkusen cu Barcelona pe Camp Nou.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
7 December 2015 22:49

Marian, Muller e altceva, e si din Munchen. E un simbol. El nu pleaca de la Bayern. Plus ca il vanduse pe Schweinsteiger, iti dai seama ce iesea daca pleca si Muller?!
@Fcbm3, Cica nu e multumit Lewa la Bayern. Motivele le stim cu totii. Pai la Real ce face, sa il injure Ronaldo daca marcheaza? Acolo trebuie sa joci pentru portughez si imi e greu sa cred ca Lewa poate face asta. Cat despre impresarul lui, ai dreptate. Ia comision, l-ar mai vinde de trei ori daca ar putea.

Tudor Marian
7 December 2015 14:21

120 milioane pentru muller, refuzat.
Și zici că bayern îl dă pe lewa pentru o ofertă bună? :))

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
7 December 2015 14:10

Impresarul lui Lewandowski a asistat alaturi de Florentino Perez la ultimul meci din campionat a lui Real Madrid. E clar ca au discutat despre Lewandowski. Acest impresar deja e lipsit de respect. De cateva luni numai de plecarea lui Lewandowski vorbeste… Va fi interesant in vara, daca Bayern va rezista acestei tentatii de a lua o suma colosala de la Real Madrid pe Lewa. Sunt de parere ca daca vinzi un jucator important, nu conteaza suma, automat te declari inferior (ca tot) celui caruia i-ai vandut. Eu chiar m-as bucura ca Bayern sa refuze si sa arate ca nu e un “selling” club.

Tudor Marian
6 December 2015 21:58

Nea.. Numai Pep știe de ce are parte de atâtea accidentări.. Oricum,foarte ciudat..
Chiar și așa, fotbalul ăla cu 30 de minute meci, restul antrenament, e o adevărată prostie… Înțeleg că Pep vrea oarecum să îi pastrezece pentru meniurile importante, însă cred că nu știu, să scazi ritmul atât de repede.. Mai bine marchezi 5 goluri regulat, în 90 de minute, decât să dai 5 într-o repriză apoi începi să te antrenezi practic..

Ribery7
6 December 2015 18:57

@Tudor Marian: Interesant, cred ca nu esti departe de adevar. Ma refer, cel putin, la partea cu meciuri de 30 minute, dupa care antrenament.

Tudor Marian
6 December 2015 11:15

Bayern se mai si apara pe vremea lui Heynckes, asta fiind principalul motiv pentru care alergau mult mai mult.. Este interesant si acest joc alui Pep, stau si ma intreb acum, oare jocul asta foarte pasiv alui Pep sa aduca atatea accidentari? Adica ma gandesc, sa pasezi atat de mult intr-un meci si sa lasi jocul la ruperile de ritm, costa, coman, robben, ribery.. Avem 3 accidentati cu probleme musculare.. Imi aduc aminte, in semi-finala cu Barca, prin minutul 88, cei de la Barca alergau de zici ca dabea incepuse meciul, iar cei de la Bayern alergau de parca mai aveau 1 meci in picioare in ziua respectiva.. Cred ca principala problema alui Pep este pregatirea fizica, de acolo se trag atatea accidentari.. Vreau sa spun, oarecum si ciudateniile astea de meciuri, ai 3-4 / 0 in minutul 30, practic din acel moment incepi sa pasezi, numai fortezi deloc si preferi sa inchizi practic meciul. Stau si ma intreb (din nou), sa fie si asta cauza accidentarilor atat de multe? Adica ma gandesc, tu jucand la o intensitate mare timp… Citeste mai mult

lesas
lesas
6 December 2015 8:48

@fcdm3: Interesant. Era buna o comparatie cu Bayern din 2013 cand stiu ca alerga mult mai mult .

Tudor Marian
5 December 2015 21:19

Lăsând la o parte jocul prost din repriza a doua, trebuie să fim fericiți că ribery a revenit cu gol la echipă!
Cât despre înfrângere, în prima repriză am avut ghinion, putea fi un lejer 3 la 0 la pauză, bayern având mulțime de ocazii.

Ribery7
5 December 2015 20:43

Vidal nu mi se pare ca a jucat deloc rau, chiar m-a surprins placut cu cateva centrari periculoase. Asemenea, Rode a intrat bine in joc si as vrea sa-l vad jucand mai des, mi se pare peste Kimmich sau Alonso.

Ribery7
5 December 2015 20:38

Bayern a jucat bine, mult mai bine decat sugereaza scorul.
Am avut doar ghinion ca le-au intrat 3 din 4 ocazii, iar la ultimele 2 goluri Neuer cred ca putea face mai mult. Am avut 3-4ocazii enorme in prima repriza. Macar un gol daca intra, partida era castigata.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
5 December 2015 20:36

S-a zbatut degeaba Coman daca nu e capabil sa dea o pasa sau o centrare calumea. 🙂 Degeaba se juca cu fundasul advers, Korb parca il cheama, daca nu a fost in stare sa trimita o minge buna in careu. Vad ca din cei trei mijlocasi, doar Vidal si Alonso sunt criticati, ca Javi a fost excelent, ce sa zic?! Oricum, bine ca a venit acum acest “dus rece”.

lesas
lesas
5 December 2015 20:20

@fcdm3: Nu am vazut meciul dar nu strica sa mai fie adusi cu picioarele pe pamant .

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x