Bayern Munchen a înregistrat cea de-a 12-a victorie în campionat, după ce a învins în deplasare pe Schalke, scor 3-1.

Bavarezii au condus încă din minutul 9 când după ce șutul lui David Alaba a fost deviat de un jucător advers în proprie poartă. Avantajul nu a ținut decât 8 minute, pentru că în minutul 17 Max Meyer a egalat cu largul concurs a lui Neuer.

“Trebuie să muncim pentru fiecare victorie în Bundesliga, și trebuie să fim la 100%. Nici adversarii nu ne fac meciurile ușoare, mai ales că acum e la modă apararea cu 5 fundași. Nu știu dacă suporterii sunt încântați de un astfel de meci, dar se pare că adversarii încearcă să facă orice pentru a ne încurca.” Thomas Muller

Bayern a preluat din nou conducerea în minutul 69 când Javi Martinez a înscris cu capul din 6 metri, iar Thomas Muller a închis meciul după ce a marcat golul de 3-1 în minutul 92.