La Wolfsburg, in Cupa Germaniei, sortii au vrut in turul 2 o posibila finala, insa Bayern n-a avut mila de „lupi” pe care i-au invins cu 3:1, mergand astfel in turul urmator.

wobfcb_05_ima_271015.variant640x360

La o luna de la acel 5:1, cu deja celebrele 5 goluri in 9 minute ale lui Lewandowski, Bayern a intalnit-o din nou pe Wolfsburg si a invins-o clar. Insa scorul nu e relevant cu ce a fost pe teren, pentru ca maniera de joc in prima repriza a bavarezilor a fost totala! In timp ce Bayern a inscris cele 3 goluri in 34 de minute, gazdele nu au trecut mijlocul terenului decat de vreo 4 ori in prima repriza! Bayern a aratat o forta fantastica si cred ca aseara nicio echipa nu ar fi putut sa-i faca fata, mai ales in prima repriza. In afara de cele 3 goluri, bavarezii au avut si alte numeroase ocazii, pe cand oaspetii nu au avut decat cateva faze de poarta, toate in repriza a 2-a: golul marcat, doua suturi pe langa poarta plus o parada a lui Neuer. Si a fost un meci eliminatoriu in care Wolfsburg a jucat cu cea mai buna formula.

Golurile oaspetilor au fost superbe.  Costa (15.) a sutat de la 20 m aproape de vinclul portii lui Benaglio iar Müller (20. si 34.) a dat doua goluri aproape identice, sutand din vole din partea dreapta a careului. Pentru gazde a marcat Schürrle (90.), cand meciul era jucat.

Jucatorul meciului a fost Müller care, pe langa cele doua goluri, a mai avut si alte faze spectaculoase. Si Alaba a jucat foarte bine pe partea sa, facandu-le viata grea adversarilor.