In primul meci din grupa F a UCL, Bayern a castigat cu 3:0 la Pireu in fata lui Olympiakos.

05-Piraeus_IMA_160915.variant846x476

Golurile au fost marcate de Müller (52. si 92. din penalty) si Götze (89.). Primul gol a fost foarte frumos, de la circa 35 m, lateral dreapta, sub bara. Meciul nu a fost spectaculos, ci unul de lupta cu putine faze de poarta, insa bavarezii s-au aparat foarte bine.

Iata cateva date despre Müller, cel care se afla intr-o forma senzationala:

  • a marcat pentru Bayern si Germania de 11 ori in ultimele 7 meciuri
  • a marcat in UCL de 30 de ori. Este germanul cu cele mai multe goluri
  • a marcat cel putin un gol in fiecare sezon de UCL. Acum Müller se afla cu Bayern in al 8-lea sezon de UCL

Notele de la TZ: Neuer 3 – Lahm 4, Boateng 3, Alaba 3, Bernat 3 – Alonso 2 (76. Kimmich) – Thiago 2, Vidal 4 (79. Götze)- Müller 2, Lewandowski 4 (59. Coman 4), Costa 3.

Datele statistice de la UEFA:

posesia mingii: 35%-65%

suturi (la poarta): 9-22 (5-8)

cornere: 4-3

faulturi: 14-15

cartonase galbene: 3-2

Date statistice de pe fcbayern.de:

cele mai multe suturi: Müller – 7

cele mai multe atingeri de minge: Thiago – 112

cei mai faultati: Salino – 10!/ Alonso – 3

 

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
19 September 2015 12:33

asa e, a spus ca nu ai voie sa il lasi pe Muller sa traga la poarta din afara careului cu piciorul stang! Faza era ca ala a fost primul lui gol cu stangul din afara careului :)))

bavarezul13
bavarezul13
19 September 2015 12:22

A fost un meci slab in prima parte. Lewandowski iar ratangiul de serviciu, dar asa era si la Dortmund. Totusi e cel mai bun atacant pentru Bayern. Daca nu pica golul norocos al lui Muller, mai aveam mult de tras. S-a vazut clar ca nu a vrut sa traga la poarta.
Am fost dezamagit si de Costa,dupa un meci slabut cu Augsburg, cu Olimpiakos a fost chiar inexistent. Poate are nevoie de un meci pauza, a jucat aproape toate minutele pana acum.
Oricum important e ca asta e al 13-lea sezon de UCL inceput de Bayern cu victorie, un record al competitiei!

cristigotz
cristigotz
18 September 2015 10:23

@Ribery7: Nici nu te astepti la Muller sa isi asume lucruri pe care nu le face.. ii si plac ironiile. A mai zis o data dupa ce a dat cu stangu la coltu lung din afara careului ca adversarii ar fi trebuit sa stie ca e o regula nescrisa in fotbal sa nu il lasi pe MUller sa dea cu stangu din afara careului, sau ceva de genu :))

Ribery7
18 September 2015 0:31

Muller ar fi declarat dupa meci ca nu a vrut sa traga la poarta, ci sa-i centreze lui Lewandowski. Aia da centrare ratata, dar ce gol a iesit!

gery76
gery76
18 September 2015 0:28

Victorie foarte importanta,chiar daca jocul n-a fost stralucit,in prima repriza,grecii mi s-au parut chiar periculosi,dar a venit golul de maestru al lui Muller si incet ,incet,Bayern a pus stapanire pe joc.Din nou foarte slabe prestatiile lui Lahm si Vidal,daca la primul nici nu ma asteptam la altceva,la Vidal speram la o adaptare mult mai rapida,de care sunt totusi convins ca in scurt timp o sa devina o piesa importanta in angrenajul bavarezilor.Lewandowski de asemenea nu trece prin momente prea bune,rateaza exagerat si nu se zbate suficient ,are o sufienta in joc care nu-mi place deloc.

-Important este ca vom termina grupa pe primul loc in proportie de peste 90% si vom juca in optimi teoretic cu o echipa mai slab cotata.

palcenina
palcenina
18 September 2015 0:04

Cred ca suntem mai multi fani, chiar daca nu toti postam. Nu cred ca asta ne face mai putin fani. Acest lucru nu inseamna ca nu suntem recunoscatori celor care posteaza, din contra. Nu stiu daca ma face asta mai fan sau nu, dar eu mi-am “tras” dolce special pt Bayern, chiar daca nu am posibilitatea sa vad toate meciurile live.

florins
florins
17 September 2015 21:23

Foarte frumos si golul lui Gotze! Ma bucur ca isi revine incet, incet baiatul acesta, cel mai talentat din generatia sa (care deja nu mai este cea mai tanara).
A fost un meci greu, de lupta, dar Bayern a dominat si nu s-a aflat in pericol decat foarte rar. Absenta comentariilor indica faptul ca majoritatea userilor nu au dolce, cum nu am nici eu. Dar, (si) pentru aceasta exista internetul, sa fie piratate unele transmisii…
Cum la Bayern toamna se numara…victoriile (ceva mai putine primavara, in ultimii doi ani), ne putem incarca cu ele, cele de acum, pentru a spera, cat este iarna de lunga, ca vom castiga UCL.

fcbm81
17 September 2015 19:36

Început perfect pentru noi,bravo Bayern ,felicitari Pep!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x