733104446-kingsley-coman-MpDLOZDAKa6

Cu o zi inainte de exprirarea perioadei de transferari, Bayern München a adus un ultim jucator.

E vorba de Kigsley Coman (19 ani), care a fost imprumutat de la Juventus pe 2 ani pentru 7 mil. euro., 5 mil. acum + 2 mil. anul urmator. Dupa acest imprumut tot Bayern are prima optiune de cumparare a francezului, component al nationalei Frantei U21, pentru inca 21 mil. euro! „Sunt foarte bucuros ca am ajuns la München!” a fost prima declaratie a lui Coman, dupa semnarea contractului. El a fost adus sa joace pe postul lui Ribery sau in centru. „Kingsley Coman este unul din cele mai mari tinere talente ale fotbalului european. Suntem foarte fericiti ca a semnat cu Bayern” a spus Matthias Sammer. Massimiliano Allegri, antrenorul lui Juventus, declarase cu catva timp in urma ca francezul si-a dorit foarte mult sa mearga la Bayern, desi conducerea italiana nu fusese de acord cu plecarea lui.

2117885240-dante-aGsGjEmnja6

Dupa 3 ani petrecuti in Bavaria, Dante (31 ani) s-a transferat la Wolfsburg pentru o suma de aproximativ 4 mil. euro. „Dante a vrut sa joace in mod regulat, nu sa fie rezerva. Si atunci am ales sa-i respectam dorinta de a juca la un club care-i poate satisface pretentiile” a declarat Karl Heinz Rummenigge despre transferul brazilianului. Acesta venise in vara lui 2012 de la Borussia M’gladbach pentru suma de 4,5 mil. euro.

0 0 vote
Article Rating
39 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
3 September 2015 21:34

Robben s-a accidentat la nationala, pfff… Inca nu se stie daca e grav sau nu!

iliecristian
iliecristian
3 September 2015 16:45

Incredibil! Bayern nu castiga nici cat ultima clasata din premier league! Real si Barcelona castiga fantastic.

fcbm81
3 September 2015 12:50

Am gasit in presa străină un articol in legătura cu drepturile de televizare in primele 5 campionate si veniturile pentru fiecare echipa in parte in sezonul 2013-2014 in competițiile interne. Fiti atenti cat a câștigat ultima clasata in premiere League si cat a castigat Bayern. No comment!?
http://bitterandblue.sbnation.com/2015/2/20/8063543/television-revenue-and-distribution-in-the-top-european-leagues

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
3 September 2015 12:36

La multi ani Boateng!

lesas
lesas
3 September 2015 12:32

Azi e ziua de nastere a lui Jérôme Boateng, implineste 27 de ani. La multi ani !

fcbm81
3 September 2015 8:30

Sa nu uitam ca Martinez a renunțat la o parte din salariul sau,parca 2 milioane euro anual doar ca sa ajungă la Munchen lucru pentru care trebuie sa fim recunoscători. Stau si ma gandesc si mi se rupe sufletul când vad cum îl marginalizeaza chelul…. La multi ani Martinez!

iliecristian
iliecristian
3 September 2015 5:45

La multi ani, Martinez! Pacat de acest jucator, pana sa vina guardiola, era printre cei mai buni mijlocasi defensivi, iar acum se zbate in anonimat! A mai costat-o pe Bayern si 40 mil. euro! In schimb, joaca cu expiratul de Alonso titular. Mare antrenor acest guardiola!

lesas
lesas
2 September 2015 21:50

Acum 7 ani s-a retras Oliver Kahn .
https://www.youtube.com/watch?v=L-dQv7Ek9NA
Javi Martinez implineste 27 de ani . La multi ani !
Arturo Vidal nu va juca pentru Chile deoarece baiatul sau este bolnav si s-a intors in Munchen.

lesas
lesas
2 September 2015 20:48

@fcdm3:Ai dreptate. Nu am de ce sa ma supar , te respect prea mult. Benko daca continua asa va deveni un jucator important.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
2 September 2015 20:47

, Om vedea ce va fi si cu noul antrenor. Eu unul tind sa cred ca Guardiola isi va prelungi contractul!

lesas
lesas
2 September 2015 20:21

@fcdm3: Daca consideri ca merita, poti face un articol .

Fabian Benko (17) si Niklas Dorsch (17) de la echipa a 2-a au semnat un contract de amator (apprentice pro contract, nu stiu daca este bine) pe un an pana in 2016 urmat de un contract profesionist pe doi ani .

Matthias Sammer – “Fabian Benko este un jucator de atac foarte creativ, foarte tehnic si cu un picior stang puternic”.

– “Niklas Dorsch este un mijlocas defensiv care si-a demonstrat calitatile de lider in echipele de juniori de la Bayern si in echipele nationale de juniori ale Germaniei”.

iliecristian
iliecristian
2 September 2015 15:42

Adevărul este ca pe Thiago il prefera guardiola, Gotze este un jucator foarte talentat care si-a pierdut increderea in el. Parerea mea este ca trebuie tinut la echipa, pentru ca din sezonul viitor daca vine alt antrenor ii va relansa cariera.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
2 September 2015 8:15

Eu am vazut ca a fost folosit pe mai toate pozitiile, Gotze. Nu vedeti ce lenes e, cu ce indolenta trateaza fotbalul?Cat despre Thiago, e un fotbalist de calitate, sa fim seriosi. Cel putin asa il vedem majoritatea.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
1 September 2015 19:54

, el joaca bine la mijloc, dar Pep cand il pune in stanga, cand in dreapta… aaa si am uitat il pune in minutul 85 si il lasa pe Thiago care in afara de driblingurile alea la mijlocul terenului nu prea face nimic…

fcbm81
1 September 2015 15:36

@ Andrei A facut si Douglas 3 meciuri bune si gata e cel mai bun jucător…..Sa dea goluri in CL ,sa facă braziliana cu Barcelona sau Real,sa înscrie goluri decisive in meciuri importante si la sfârșitul sezonului vom trage linie cat de bun este.
Părerea mea e ca nici 10 D.Costa nu fac cat Gotze însă daca chelul nu-l folosește cum trebuie e alta poveste…până si Lahm a devenit un jucător modest.
Una peste alta sa dea dumnezeu sa castigam CL cu Guardiola indiferent cine joaca desi eu nu mai cred demult in mos crăciun

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
1 September 2015 14:05

Exact, Gotze pe principalul favorit la Balonul de Aur iar Guardiola ii pune bețe in roate. :)))) El alearga 1 metru in 10 secunde… :))) A fost folosit si nr. 9 fals si in ambele flancuri si nimic. El nici la nationala nu joaca nimic. Hai să nu gasim mereu vinovat antrenorul. Sa nu uitam ca el a insistat pentru Douglas, ca domnul Rummenigge il vroia pe Raheem Sterling. Ala e mai slab ca Gotze si a costat vreo 60 milioane.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
1 September 2015 10:26

Am impresia ca Pep vrea sa ii distruga pe Martinez si Gotze…

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
1 September 2015 7:58

, si Hoffe a facut un transfer bun, Edu Vargas. A fost magistral la Copa America! Si la Valencia acum doi ani juca bine. Va ajunge la o echipa mai buna din Bundesliga in scurt timp. Si ca tot e off topic, in sfarsit a cumparat si United atacant, Martial de la Monaco, pt. 50 milioane €… Are doar 19 ani! :)))

iliecristian
iliecristian
31 August 2015 22:35

Primul 11 al lui Bayern, din punctul meu de vedere, ar arata astfel: Neuer – Alaba, Benatia, Boateng, Lahm ( Rafinha ) – Vidal, Martinez ( Thiago ) – Costa, Muller, Robben – Lewandowski. Eu prefer un sistem 4 – 2 – 3 – 1, care se poate modica dupa caz. De la mijloc in sus stam bine, avem si variante, insa apararea este cam subtire.

fcbm81
31 August 2015 20:37

Off topic :Javier Hernandez la Leverkusen pentru 11 milioane de euro? Mi se pare o afacere buna pentru Leverkusen chiar daca nu a prea jucat in ultimul timp.
Alta stire, Draxler la Wolfsburg pentru 35 mil euro ca înlocuitor pentru de Bruyne . Ma bucura faptul ca a ales sa rămână in Germania un jucător destul de talentat din punctul meu de vedere.

iliecristian
iliecristian
31 August 2015 15:26

fcdm3: Corect, poate ca am fost cam dur la adresa lui Thiago, dar cu Gotze si Martinez la potentialul lor “nominal”, nu cred ca acesta ar avea loc in primul 11.

iliecristian
iliecristian
31 August 2015 12:28

fcdm3: De acord cu tine, dar spaniolii adusi de guardiola sunt de valoare? Portarul Reina adus degeaba, Bernat un jucator util, dar nici pe departe vreo valoare, Alonso un jucator care ar trebui sa joace din postura de rezerva, nu titular de drept, iar Alcantara pe mine nu m-a convins mai deloc. Singurul jucator spaniol care a confirmat, dar nu sub conducerea lui guardiola, a fost Martinez, unul dintre cel mai buni mijlocasi la inchidere si cel mai scump transfer al lui Bayern, pe care marele antrenor actual a reusit sa-l transforme intr-un jucator anonim. Ca de altfel si pe Gotze, pe Lahm!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
31 August 2015 10:00

dea o sansa* offf! :))) Apropo, ati vazut declaratia lui Robben, referitor la “braziliana” lui Costa? Nu mă asteptam sa isi “atace” colegul.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
31 August 2015 9:57

, L-am vazut in meciul cu Udinese, a jucat atacant undeva in flancul stang, Coman. Nu e cine stie ce fotbalist. Cred ca Benko ar putea arata mai multe. 🙂 Mie chiar nu imi place acest fotbalist. Si nu il vad sa se impuna la Bayern. Faza e ca a venit imprumut si sigur il va baga Pep titular. Sper sa se lamureasca repede cu el si sa de-a o sansa lui Benko, Gaudino, Kimmich… Nici Costa nu m-a incantat cand am auzit ca semneza cu Bayern, dar pe el nu il stiam ca fotbalist, il vazusem putin in Ligă. Pe Coman il stiu, sezonul trecut nici nu prea prindea lotul la Juve. In fine, o-m vedea ce va fi si cu el la Bayern!

gery76
gery76
31 August 2015 3:00

@iliecristian: -Foarte justa observatia si pe mine ma doare sa vad un Bayern in care nici jumatate din titulari nu sunt germani,este un lucru care inevitabil se va repercuta si la nivelul nationalei.Nu vreau sa dau decat 2 exemple despre ce a insemnat Bayern Munchen pentru spiritul si valoarea nationalei. -In 1974 din 11 jucatori prezenti in finala cu Olanda lui Kruijff,urmatorii erau jucatorii lui Bayern-Maier, Schwarzenbeck, Breitner, Beckenbauer, Ulli Hoennes si Gerd Muller, deci mai mult de jumatate din echipa, desi paradoxal Monchengladbach[cu Netzer si Heynkes in prim-plan] avea o echipa atunci in Bundesliga cam de aceeasi valoare cu Bayern,dar Helmuth Schon mereu a mers pe mentalitatea de echipa mare pe care Bayern o avea, dovada ca dupa ’74 desi Bayern a pierdut mai mereu titlul in Bundesliga in fata Borussiei, C.C.E a fost castigata si in ’75 si ’76 tot de Bayern, repet echipa jucand in acea perioada in C.C.E doar pentru ca era castigatoarea editiei precedente. – In 2014 in primii 11 din finala titulari de la Bayern erau Neuer, Lahm, Boateng, Schweini, Kroos si Thomas Muller,… Citeste mai mult

Ribery7
31 August 2015 1:48

Doua mutari bune, zic eu. Coman, din cate stiu, a jucat si atacant la Juventus, si am citit ca a fost omul meciului la debutul pentru italieni(o fi fost un meci mai usor, de cupa). Putina concurenta nu i-ar prinde rau lui Lewandowski, care este un jucator util echipei, dar la finalizare lasa de dorit. Uneori am impresia ca inchide ochii si trage la nimereala.

Off-topic, mi-e greu sa exprim in cuvinte cat de mult dispretuiesc echipele din Premier League, care arunca bani cu ochii inchisi!
Heung-Min Son, unul dintre jucatorii mei preferati, si de Bruyne, pur si simplu smulsi cu forta din fotbalul german. Cum sa refuze echipele din Bundesliga oferte de 30, respectiv 65mil de euro? Acum 3 ani cei de la Arsenal erau gata sa ofere 40mil pe pustiul Draxler, care nu aratase inca nimic concret.

fcbm81
30 August 2015 20:20

Pai ce sa-i faci lui Guardiola daca îl iroseste pe Gotze desi acesta e dupa părerea mea cel mai talentat jucător german in acest moment. Am mai spus,in primul 11 trebuie sa incepi neapărat cu Gotze titular meci de meci nu in min 85.

iliecristian
iliecristian
30 August 2015 18:14

Din ce in ce, se micsoreaza numarul de nemti la Bayern! Muller, Boateng, Neuer si Lahm mai formeaza nucleul german, ma refer la titulari. Pentru nationala nu este bine, tinand cont ca Bayern dadea 5, 6 titulari, iar Lahm s-a retras.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
30 August 2015 17:48

ca are Bayern* scuze!

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
30 August 2015 17:47

fcdm3, Tu unde il vezi pe Coman jucand? Sau ce asteptari crezi care Bayern de la el. Ma refer ca a dat ceva bani pt. imprumutul asta, nici ei nu sunt siguri ca va da randament. Chiar daca am avut niste contre cu tine, chiar pari a fi la punct cu tot ceea ce tine de Bayern Munchen!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x