16 October 2021

Borussia Dortmund – FC Bayern 0:1

In derby-ul Germaniei, in fata a exact 80.667 spectatori de pe Signal Iduna Park, Bayern a castigat cu 1:0, prin golul lui Lewandowski din min. 36.

Jocul a avut o alta turnura decat ne-am obisnuit pana acum, adica Bayern nu a mai atacat cu fundasii la centru, plimband mingea si avand o super posesie. Fara Robben, Badstuber, Ribery si Alaba si cu Lahm nerefacut, Guardiola a schimbat strategia: a lasat echipa gazda sa domine, numai ca dominarea lor a fost sterila, fara ocazii. De fapt, Dortmund a avut doar doua mari ocazii de gol, una fiind cea din min. 88, cand Reus a executat foarte bine o lovitura libera iar Neuer a prins mingea senzational pe linia portii.

Bavarezii s-au aparat excelent, iar Dante, Benatia dar mai ales Boateng, s-au descurcat foarte bine. In atac, Muller si Lewandowski au hartuit in permanenta apararea gazdelor, acesta din urma facand cel mai bun joc al lui de cand este la Bayern. Oaspetii au reusit sa obstructioneze majoritatea atacurilor gazda, cu un presing, cu un dublaj si o presiune deosebita.

Sa mentionam cateva situatii dubioase de arbitraj. Knut Kircher putea sa dea doua penalty-uri pentru Borussia (Boateng l-a calcat pe Reus in prima repriza si Alonso pe Aubameyang in a doua) dar trebuie sa avertizeze si cel putin 2 jucatori de la Borussia macar cu cartonase galbene (Blaszczykowski a intrat cu crampoanele pe glezna lui Schweini in min. 18 iar Lewa a fost lovit pe la spate de un adversar dupa ce trecuse de acesta in repriza a doua). Schweini a iesit in repriza a doua resimtindu-se in urma duritatilor celor de la Dortmund. Sa salutam si revenirea lui Thiago, dupa un an si o luna, care a intrat in min.69.

Este pentru prima data cand Bayern castiga in fata lui Dortmund in ambele meciuri intr-o editie de campionat, dupa multi ani, 2:1 in tur, 1:0 in retur. Iar dupa acel umilitor 2:5 din finala cupei Germaniei din 2012 (cu Heynckes pe banca), in Bundesliga Bayern a castigat 5 meciuri iar Dortmund doar unul. In clasament, dupa 27 de etape, Bayern isi pastreaza distanta de 10 puncte fata de Wolfsburg, care e pe locul 2.

Iata notele de la BILD:

Dortmund: Weidenfeller 3, Papastathopulos 4, Subotic 4, Hummles 4, Schmelzer 4, Gundogan 5, Bender 3, Blaszczykowski 4, Reus 5, Kampl 4, Aubameyang 5. Au mai jucat: Kagawa 4, Ramos 4, Mikhitaryan.

Bayern: Neuer 2, Boateng 2, Benatia 3, Dante 3, Alonso 3, Bernat 3, Schweini 3, Lahm 3, Rafinha 3, Muller 2, Lewa 1. Au mai jucat Thiago 3, Rode 3 si Gotze.