-articles_46244_59299

Sahtior Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a remizat, scor 0-0, pe teren propriu cu Bayern Munchen, in prima mansa a optimior de finala din Liga Campionilor.

Bayern Munchen a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 65, cand Xabi Alonso a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe. Mijlocaşul spaniol se afla la meciul cu numărul 100 în Liga Campionilor.

Sahtior Donetk: Piatov – Srna, Kucher, Rakitskiy, Sevciuk – Fred, Fernando, Costa (Marlos ’78), Teixeira, Taison (Wellington ’84) – Adriano (Gladki ’89). Antrenor: Mircea Lucescu

Bayern Munchen: Neuer – Rafinha, Boateng, Alaba, Bernat – Schweinsteiger, Alonso – Ribéry, Götze (Lewandowski ’75), Robben – Müller (Badstuber ’70). Antrenor: Josep Guardiola

Meciul a fost arbitrat de spaniolul Alberto Undiano Mallenco.

Partida retur este programată la 11 martie.

sursa: dolce-sport.ro

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
gery76
20 February 2015 2:20

-Mi-este foarte greu sa mai spun ceva dupa o asemenea prestatie jalnica,daca Bayern a ajuns sa aiba un singur sut pe poarta dupa o posesie de peste 60%,este extrem de ingrijorator.Dintre toate pretendentele la castigarea trofeului,trebuie sa recunoastem ca Bayern a jucat cel mai putin convingator,ca sa fiu elegant.

-Nu stiu de ce Pep mai insista sa-i joace pe Schweini si Alonso impreuna,cand si cel mai neavizat spectator isi da seama ca se calca pe”bombeuri”.Nu swunt de acord nici cu ideea ca Sahtior a jucat bine,mie chiar mi-a parut ca a abordat meciul ca o echipa mica,apeland la o aparare supraaglomerata si la duritati demne de diviziile inferioare,numai jocul extrem de previzibil al bavarezilor lasand impresia unui oarecare echilibru.

-Daca nu se schimba ceva in meciul retur si in conceptia lui Pep,lucrurile risca sa scape de sub control,se simte deja o anumita doza de iritare in cadrul lotului,nici relatia lui Pep cu Sammer nu-mi pare prea armonioasa,sper din tot sufletul ca Bayern sa-si revina si sa nu-si pericliteze sansele de a castiga Liga,lucru recomandat de valoarea excelenta a lotului.

darkmac
Admin
19 February 2015 11:49

Fratilor, repet… Calul Troian.

iliecristian
iliecristian
18 February 2015 23:52

S-a incheiat meciul Schalke-Real, scor 0-2. Nu stiu ce sa zic de Real, cert este ca diferenta a facut-o calitatea Jucatorilor, Ronaldo & co. au ridiculizat in dese randuri rudimentariii “mineri”
ai lui Schalke, echipa care a avut o atitudine de echipa mica.

Ribery7
18 February 2015 22:42

Aceste sume enorme pana la urma tot pe ei o sa-i afecteze. Cu atatia bani, cine o sa mai aiba rabdare sa astepte tinerii englezi sa creasca de la etapa la etapa, pe parcursul a doua sezoane? Iar lucrul asta se reflecta la nationala.

Unul dintre comentatorii tvr1 a spus ca Bayern a patrus pe piata din China, si se va face o emisiune saptamanala de 2 ore(lunea) pe canalul national chinez de sport (CCTV sau ceva de genul), emisiune dedicata exclusiv lui Bayern Munchen.
Asta da lovitura!

FCBM_81
18 February 2015 21:25

Eu nu consider ca acest egal este un rezultat prost dar când joci cu una din cele mai slabe echipe rămase in competitie si mai ai si pretentia sa castigi trofeul si ai doar 2-3 ocazii pe meci atunci chiar e o problema mai ales ca Guardiola joacă destul de ofensiv.
Sa nu uitam totusi si arbitrajul pro Sahtior precum si faptul ca acest antrenor fără caracter cum este Lucescu le-a cerut in mod expres sa le rupa picioarele jucătorilor nostri.

Ribery7
18 February 2015 20:50

*care se vrea geniu. Ca doar, nu-i asa, majoritatea oamenilor de fotbal au fost de acord ca el a avut unul din cele mai bune loturi din istorie sub comanda la Barcelona. Si totusi cand a dat de adversari organizati tehnic (Inter si Chelsea), nu prea a stiut sa reactioneze. Pe mine nu ma deranjeaza daca suntem eliminati inca din optimi. Ceea ce ma deranjeaza este ca jocul echipei este mai rau de la meci la meci, si ca timpul trece. Cand a venit el, Schweini, Lahm, Ribery, Robben erau in punctul culminant al carierelor lor, si cand va pleca la finalul contractului, acesti jucatori vor mai avea putin pana sa se retaga. 3 ani in care Bayern putea sa domine Europa, si in acelasi timp sa-si pregateasca noua generatie in jurul lui Gotze, Muller, Alba, Boateng, Lewandowski. In schimb il lasam pe Kroos sa plece si sunt adusi “tinereii” Alonso si Reina. Ca doar Bayern Munchen, vezi draga doamne, ducea lipsa de experienta. Sa vedem ce jucam in deplasare la Paderborn. Poate ne va prinde bine acest meci impotriva… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
18 February 2015 20:03

Eu am mai spus si repet, Pep este un antrenor ciudat, care poate face meciuri fantastice dar si meciuri de cacat, pe romaneste, datorită orgoliului excesiv si experimentelor exasperante. Prefer un antrenor cumpatat si consecvent unui sistem bine stabilit de joc, decat acest ” geniu ” care este Pep.

DDP99
DDP99
18 February 2015 17:43

Am zis ca nu mai spun de antrenogr, dar in situatii de astea doar la promisiuni nu te gandesti. Eu de la o vreme am impresia ca Pep vrea sa vada cat timp mai ramane la Bayern, acesta punandu-si in aplicare meci de meci experimentele, toate fiind esuate. Am mai spus-o la inceputul sezonului, singurul mod prin care putem scapa de acest antrenor este o alta umilinta pe plan european si inclusiv intr-o situatie de asta nu cred ca primul lucru la care se vor gandi cei din conducere ar fi demisia antrenorului, mare pacat. Aveam o echipa perfecta dupa ce castigasem UCL in 2013, iar acum avem o echipa chiar mai buna (Götze, Lewa, Benatia pe care nu ii aveam dupa ce am castigat UCL) dar din pacate antrenorul nu vede aceste imbunatatiri, ci doar pe cele spaniole. Eu efectiv nu pot sa inteleg logic si nici practic ce face Pep. Adica echipa ta joaca ca dracu (scuzati exprimarea) in 3 meciuri din 4, iar in toate acestea jucase Alonso, si vine al patrulea meci in care distrugi o… Citeste mai mult

FCBM_81
18 February 2015 15:58

@ Ribery7 De acord cu tine in privinta celor 2 dar mai ales in privinta lui Bernat care mie personal nu imi place deloc si totusi ma gandesc acum la un alt spaniol care spre deosebire de cei 2 mi-a placut foarte mult si anume Javi Martinez .
Referitor la meciul de ieri eu unul as da vina pe toti jucatorii dar si pe Guardiola care pur si simplu a zapacit toti jucatorii cu asezarea lor pe teren.Daca inaintea meciului eram foarte optimist ca marcam de 4-5 ori acum in retur ma astept sa avem un meci f. dificil mai ales daca va reusi Sahtior sa marcheze si chiar ma intreb ce se va intampla daca ratam calificarea in sferturi.

Ribery7
18 February 2015 15:12

Rectific ce-am spus. Dupa cum a punctat userul bayern8 intr-un comentariu, Alonso revine cand ne e lumea mai draga. Mai bine ne complica existenta acum cu Shaktior decat in semifinale… Daca poate cineva sa-mi explice mie care e rolul celor 2 spanioli pe teren, va rog frumos sa incercati. Eu nu vad decat o incercare disperata a unui antrenor spaniol de a-si promova conationalii (intr-un moment de varf al fotbalului german, cand spaniolii au plecat cu coada intre picioare de la cupa confederatiilor si de la Mondial). Alonso e tinut pe teren in dauna lui Schweinsteiger. Ceea ce vreau sa spun este ca Bastian nu mai stie nici el ce are de facut, el putand acoperi foarte bine, dupa cum am vazut cu Hamburg, atat responsabilitatile sale cat si pe ale lui alonso. Ori cu Xabi langa el, e ca un Bugatti care n-are destul spatiu sa se tureze la maxim. Bernat? Aceeasi poveste, tinut pe teren in dauna lui Alaba, sau cu pretul unui fundas central. Are inima unde trebuie, dar talent deloc(poate de fotbal de sala, avand in… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
18 February 2015 13:17

Jocul nostru de aseara a fost pur si simplu catastrofal. E adevarat ca am avut cateva sanse bune. Mai intai prin startul meciului la reluarea lui Schweinsteiger. A urmat apoi indecizia lui Robben care nu suteaza din 6m de poarta, preferand sa preia. Apoi urmeaza 2 ocazii ale lui Muller. In partea a doua n-am mai jucat nimic, 0 barat. Eu sincer n-am inteles nimic din tactica de aseara.
Spun cat se poate de sincer ca aseara nu a fost meci de fotbal ci intre 2 echipe de ciobani. Parca mai mult ne-au ciomagit ucrainienii, insa si jucatorii nostri au fost la inaltime. Deplorabil sa vezi atatea intrari la limita si atata nervozitate.
Si eu ma bucur de suspendarea(din pacate doar pentru un meci) lui Alonso.

Rhadhoo27
Moderator
18 February 2015 11:05

Eu cred ca Guardiola a stricat meciul, nu arbitrul, nu Xabi Alonso.

Cand bati cu 8-0 in week-end jucand intr-un sistem care s-a dovedit a fi perfect pentru Bayern in ultimii 2-3 ani, 4-2-3-1… si tu apoi schimbi tot sistemul + 3 jucatori intr-un meci foarte important in deplasare… eu nu mai inteleg nimic.

Guardiola e maestrul experimentelor, dar de data aceasta a facut un experiment total esuat, care ne putea costa si mai mult decat acest egal periculos zic eu…

Sahtior are capacitatea sa dea un gol pe Allianz Arena. Nu-mi doresc, bineinteles, dar spun ca va fi foarte greu daca ucraineano-brazilienii marcheaza in Germania. Mai ales daca marcheaza primii…

Sper sa nu fie asa, iar Bayern sa bata cu 3-0 in retur.

DevilMayCry
Admin
18 February 2015 10:50

Chiar daca Bayern a facut un meci slab, sa nu ii luam din merit si celor de la Sahtior, care au facut un presing destul de sufocant, de multe ori Neuer sau fundasii nu aveau unde sa paseze in fata. Un alt aspect important din acest meci a fost arbitrul spaniol, care a distrus meciul. El este vinovat pentru toata tensiunea creata intre jucatori, el a permis brazilienilor de la Sahtior sa aiba intrari dure si sa nu le sanctioneze cu galben sau rosu direct (la Douglas Costa si Luiz Adriano). Astea au fost inainte de eliminarea corecta a lui Xabi Alonso. A mai fost si penalty-ul clar neacordat lui Bayern, cand un fundas al lui Sahtior a pus mainile in față pentru a-si proteja fata la sutul lui Robben. Personal, ma bucur ca in retur va lipsi Xabi Alonso. Spaniolul imi devine antipatic. Incetineste mult jocul, cere de prea multe ori ori mingea (si culmea, o primeste), centrarile din faze fixe sunt de-a dreptul jenante, iar la varsta si experienta lui nu trebuia sa faca acel fault stupid in… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x