5 December 2021

FC Bayern – AS Roma 2-0

Bayern Munchen s-a calificat în optimile de finală ale UEFA Champions League, după a patra rundă de meciuri din Grupa E. Bavarezii au bătut-o pe Roma și în a doua întâlnire

Campioana din Bundesliga a dominat meciul de la un capăt la celălalt, în timp ce romanii au venit pe Fussball Arena doar pentru a se apăra. Golurile nemților au fost marcate de Ribery (38) și Gotze (64). Fără Robben, care nu a fost nici pe banca de rezerve, Alaba a fost responsabilul cu ocaziile în tabăra gazdelor. Austriacul putea marca în minutele 33, 52 și 77, dar nu a nimerit în niciun rând cadrul porții lui Skorupski. Căpitanul Lahm a fost la un pas de gol în minutul 66, dar nici el nu a fost mai inspirat.

De partea cealaltă, vicecampioana Italiei a avut o singură șansă notabilă de a marca și aceea a venit la 2-0 pentru Bayern. Rezerva Gervinho și Nainggolan nu l-au putut învinge pe Neuer, care a demonstrat de ce este unul dintre cei mai buni portari din lume, în minutul 83.

sursa: digisport.ro