Conform goal.com dar si a altor surse, Bayern Munchen l-ar putea achiziţiona pe Marco Reus. În ultimul an, campioana Germaniei a lăsat-o pe Borussia fără doi dintre cei mai importanţi jucători, Mario Gotze şi Robert Lewandowski.

Conform goal.com, Reus este dorinţa lui Pep Guardiola, care urmăreşte să aducă şi mai multă forţă ofensivei lui Bayern Munchen. Mijlocaşul de 25 de ani se înscrie în profilul de jucător pe care Guardiola îl vede potrivit pentru filosofia ta: tehnic, bun pasator, simţ bun al porţii şi imaginaţie.

Matthias Sammer, directorul sportiv al lui Bayern, n-a confirmat oficial această variantă, dar susţine că Bayern nu şi-a încheiat campania de transferuri: “Fereastra de transferuri rămâne deschisă încă vreo câteva săptămâni. Trebuie să facem lucrurile cu înţelepciune. Poate nu vom mai face nimic, dar probabil vom mai face câteva achiziţii…Avem deja un lot bun de jucători în acest moment, dar să nu uităm câ n-am câştigat titlul în Bundesliga după CM 2006 şi CM 2010”, a declarat Sammer, conform goal.com. Până acum, Bayern Munchen a reuşit să-i transfere pe Robert Lewandowski, Sebastian Rode şi Juan Bernat.

Marco Reus mai are contract cu Dortmund până în vara lui 2017, dar se bănuieşte că are clauza de reziliere de 35 de milioane de euro.

0 0 vote
Article Rating
14 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Noclip
Noclip
24 July 2014 15:11

Ar fi frumos sa vina Reus la Bayern , dar cred ca va merge la Liverpool sau Barca.

florins
florins
23 July 2014 15:42

Ribery a facut mult pt Bayern si cred ca daca nu isi manifesta el dorinta de a pleca, se va pensiona de la noi. Dar Reus nu trebuie scapat!

iliecristian
iliecristian
23 July 2014 14:16

Si eu sunt de acord ca daca se poate, sa-l luam acum pe Reus, dar ce faci cu Ribery, il platesti cu 12 mil. euro sa-l tii rezerva? Sau poate-l joaca varf(9 fals), la pepelino te astepti la orice.

florins
florins
23 July 2014 13:46

Probabil se va semna un precontract cu Reus,sa vina la Bayern, altfel va fi luat de alte cluburi mari din Europa. Amintiti-va cat de mult l-a vrut Real pe Lewa, dar polonezul avea semnat un precontract cu Bayern si l-a respectat. Calea trebuie urmata si cu Reus, daca vrea jucatorul, pt anul viitor.
Pe de alta parte, nici nu ar fi corect sa le tot luam jucatorii celor de la Dortmund fara a-i plati clubului nimic. Nu ar fi o politica fair-play, mai ales ca avem nevoie de competitori puternici in Bundesliga. Si, de ce nu, si in Europa, fiindca un Dortmund puternic in UCL poate da de pamant cu echipe care ne-ar putea incurca pe noi (vezi Realul, acum un an si ceva).
Faptul ca Gotze a mers la premierea de dupa finala Cupei Mondiale in tricoul lui Reus cred ca inseamna ceva, deci eu sper ca acuma Reus vrea sa vina la Bayern. Daca este asa, sa-l luam acuma, platind Dortmund-ului clauza lui.

iliecristian
iliecristian
23 July 2014 11:12

Mie unul imi pare rau si de Dortmund, acum 2 sezoane cred ca a fost cea mai frumoasa echipa din Europa, daca-si mentinea jucatorii cred ca putea castiga UCL. Dar prin plecarea celor mai buni jucatori, cred ca nici antrenorul Kloop nu va mai sta foarte mult, fiindca performanta va lipsi cu desavarsire, iar Bundesliga va avea de pierdut, in special pe plan international.

iliecristian
iliecristian
23 July 2014 11:00

: Acum nu trebuie sa facem uz la maxim de subiectivism, intr-adevar Reus este un jucator extraordinar, dar nici chiar cel mai bun din lume, probabil in primii cinci. Daca ar fi chiar cel mai bun, ma gandesc ca cluburile care nu prea se uita la bani, mai curand ar da pe el 40-50 mil. euro, decat 80 mil. euro pe Suarez sau Rodriguez, nu crezi? In ceea ce priveste anuntul lui Guardiola, mi se pare de bun simt, n-are motive sa mai ramana daca nu castiga UCL. La cum arata Bayern in comparatie cu celelalte competitoare din Bundesliga, imi mentin parerea si anume ca Bayern poate castiga campionatul si cu Miriuta antrenor, iar campionatul mondial al cluburilor, sa fim seriosi, jumatate din echipele care au participat in UCL il puteau castiga.

kalle
kalle
23 July 2014 9:47

printre ultimele declaratii ale lui guardiola:

“Am venit sa fac o treaba cat mai buna posibil, asa cum am facut la Barcelona. Am venit intr-o tara diferita de cea in care m-am nascut si am crescut, unde simt ca fotbalul este vazut intr-un mod diferit. Am incercat sa ma adaptez si sa-mi prezint ideile, dar acesta e un proces, nu e ceva ce reusesti intr-un an. Nu exista insa niciun secret ca daca nu voi castiga, dupa acest sezon probabil va veni alt antrenor”

isi da seama ca fara champions league peste 10 luni, nu mai are de ce sa ramana.

kalle
kalle
23 July 2014 9:33

asta intr-adevar este o stire ! nu pot sa nu ma incalzesc peste limita cand citesc asa ceva. reus e un jucator exceptional. desigur, daca ma gandesc la champions league, transferul lui si, desigur si al lui hummels ar fi mai mult decat benefice avand in vedere ce “miscari” se fac pe la echipele din alte galaxii / universuri…
dar ce ne facem cu bundesliga ? ar fi chiar numai meciuri de antrenament si atunci ar interveni doar geniul antrenorului sa aduca juatorii in varf de forma exact la anumite meciuri, si sa-i motiveze corespunzaor. guardiola nu a stiut / putut sa faca asta sezonul trecut. va putea sa o faca de data asta ?
altfel, in afara de declaratii, raman banii. care pot sa faca pe oricine sa-si schimbe parerile. si mai e si prietenia dintre gotze si reus, eu zic ca poate sa conteze, mai ales ca gotze se poate sa fie un element foarte important in angrenajul echipei in viitor, avand in vedere plecarea lui kroos.

bavarezul13
bavarezul13
22 July 2014 21:59

@iliecristian: stii ca in general avem pareri apropiate. Insa de data asta consider ca intre Ribery si Reus e o diferenta de la cella pamant. Ribery de la 25 pana la 29 de ani ar fi fost apropae de nivelul lui Reus. Eu pe Reus il consider cel mai bun jucator din lume, fara nicio urma de indoiala. Cred ca pana acum suntem pe plus cam 40 milioane, cu iunca 30-40 pe care oricum ar trebui sa-i investim, chiar si 80 milioane mi se pare o suma de dat pentru Reus. Desi la cum se vehiculeaza ca Machester l-ar lua pe Hummels cu 20mil(cand el e evaluat la 35!), as prefera sa ajutam noi Borussia sa le mai dam si 30 pe Mats.

FCBM_81
22 July 2014 21:32

Din punctul meu de vedere Reus e cel mai bun jucator din lume dar daca il luam noi ce facem cu campionatul?Il castigam din decembrie?Eu zic ca cel mai bine ar fi sa ramana la Dortmund dar daca vrea sa plece mai bine vine la Bayern decat la Real sau mai stiu eu cine……..

iliecristian
iliecristian
22 July 2014 21:13

Ar fi un transfer extraordinar, dar stau sa ma gandesc ce rost mai are Ribery care-i platit cu 12 mil. euro/sezon? Parerea mea este ca Ribery mai merge macar 2 ani la un nivel inalt, deci unul din ei trebuie sa stea rezerva. La ce a dat Bayern 40 mil. euro pe Martinez, sa faca tusa, sau mai rau sa joace Lahm in locul lui? Sper sa vad la Bayern un schelet solid, un prim unsprezece de baza, caci dupa primul sezon pepelino i-a innebunit de tot pe jucatori si pe noi.

bayern1st
bayern1st
22 July 2014 19:22


Si Götze tot asa a zis… Si, dupa cum vezi, la Bayern! 🙂

Catalin
22 July 2014 18:49

Ar fi prea frumos sa-l avem pe Reus in echipa , dar nu cred ca este posibil cel putin anul asta . Chiar el a declarat ca nu vrea sa vina la rivala Bayern niciodata .

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x