Bayern a anuntat pe site-ul clubului ca transferul lui Toni Kroos la Real Madrid este oficial.

Atat internationalul german cat și Bayern Munchen au ajuns la un acord cu madrilenii in privinta acestui transfer. Toni Kroos a semnat un contract pe șase ani cu Real Madrid. Ambele cluburi au fost de acord să nu divulge suma de transfer insa presa speculeaza ca ar fi vorba de 30 mil euro.

Mulțumim Toni Kroos pentru timpul petrecut în Munchen, a declarat KarlHeinz Rummenigge, CEO-ul de la FC Bayern, “Am realizat mari succese cu el in echipa. Ii uram atat lui cat și familia sale dorim toate cele bune la Real.

0 0 vote
Article Rating
24 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
LoanShark
LoanShark
22 July 2014 2:25

@florins: A facut si meciuri bune dar nu a fost niciodata constant,de exemplu:la Lever a dat niste goluri senzationale atunci am zis ca o sa fie fotbalist mare dar la Bayern nu are tupeu,curaj fara creativitate.
A jucat foarte bine la mannschaft dar in finala cand trebuia el ce face???ii da pasa de gol lui pipita si nu e vorba de aceea pasa dar a fost slab,oricum mai slab ca si Ozil nu a fost…asta e un compliment:).
Si eu cred ca va urma Marti,chiar il plac pe acest fotbalist spaniol,determinare,curaj si tupeu,cu tehnica sta putin mai prost dar sper ca acum cand a plecat Kroos si nu avem mijlocasi sa nu il vanda,cand te gandesti ca Bayern s-a batut cu granzii europei pe Marti si dupa aceea sa scapi asa usor de el…cam aiurea…

florins
florins
21 July 2014 23:55

LoanShark: Si totusi, chiar nu isi aminteste nimeni de meciurile in care Kroos a fost decisiv? Au fost cateva, chiar importante, in UCL, editia trecuta. Dar, ma rog, este si chestie de gust, fotbalul asta!
Daca Guardiola il dorea in echipa, de ce l-au tinut cu un salariu atat de mic fata de al altora? Nu, eu sunt convins ca nu a mai fost dorit de antrenor. Iar daca in locul lui va fi adus un alt spaniol, lucrurile vor fi si mai clare.
Cred ca urmeaza Martinez, pe care doar Jupp Hyndkes l-a fazut fotbalist bun (si noi odata cu el), nu si Guardiola.
(Nu vreau sa deschid o discutie in contradictoriu pe tema Kroos, admit ca facea si meciuri proaste, uneori era chiar antipatic privitorului. Dar, era bavarez si cand te confrunti cu cineva care iti alunga copiii de acasa, trebuie sa protestezi!).

LoanShark
LoanShark
21 July 2014 22:22

De injurat nu l-as injura pentru ca nu e frumos,trebuie sa avem putin respect pentru orice fotbalist care trece pe la Bayern Munchen,fotbalul e o afacere,nu se mai joaca fotbal din placere,eu cred ca e un castig pentru Bayern plecarea lui Kroos dar cu conditia sa fie adus un alt mijlocas.

LoanShark
LoanShark
21 July 2014 22:17

@florins: Guardiola il placea pe Kroos,de ce crezi ca juca meci de meci titular?a vrut sa il transforme intr-un Xavi…
De foarte multe ori Bayern a jucat in 10 oameni pentru ca Kroos nu exista,pe vremea lui Guardiola dadea multe pase dar cele mai multe inapoi sau in lateral,oricum el nu s-a integrat la niciodata cu adevarat,facea un meci bun si 4 proaste…Bayern nu are cu cine sa il inlocuiasca pe Kroos din cauza asta e o pierdere,nu pentru ca ar fi un geniu.
Sunt sigur ca la real fucking madrid va juca bine,va marca multe goluri de la distanta dar nu va fi asa iubit si protejat ca si la Bayern.
A fost decizia lui de a pleca nu a fost dat afara,au fost negocieri si nu sau inteles,poate el se crede vreun Zidane.

florins
florins
21 July 2014 13:13

Am fost un suporter al lui Toni Kroos si cred ca nu merita huiduit. Este foarte clar, el a plecat din cauza lui Guardiola. Si tot din cauza lui a jucat cum a jucat in acest an. In prima parte a sezonului a stat destule meciuri pe banca, pt a-l privi pe Alcantara jucand. Inca de la aducerea lui Tiago Alcantara, s-a discutat ca Kroos va pleca, lucru adeverit numai si numai pt ca nu i s-a marit salariul. De ce? Ca sa plece, desigur. Cred ca am pierdut cel mai bun suteur de la distanta si semidistanta din echipa si autorul celor mai bune centrari. Nici pasator nu era rau, dar nu uitati, ca toti inaintasii lui Bayern au pasat in spate in sezonul trecut, ca sa nu piarda mingea (obsesia lui Guardiola). Si au fost meciuri in care Kroos ne-a ajutat foarte mult! Guardiola nu se pliaza pe fotbalul german si sper ca nu va fi lasat sa transforme Bayern-ul in echipa spaniola. Adica sa-si mai aduca niscaiva nepoti din peninsula, in detrimentul germanilor, fotbalul german fiind, per… Citeste mai mult

Grigoras
Grigoras
19 July 2014 0:09

@bavarezul13: in momentul asta l-as injura de toti morti, bine ca a plecat. Si asa alerga in teren mai mult de sila. Bine ca si-a indeplinit visul sau de mic copil. Se vedea mereu ca nu pune osul la bataie pentru echipa ca altii. Mi-am schimbat total parerea despre el.
@Max: bine spus 😉

Max
Max
18 July 2014 16:45

da, din batrani se spune sa nu scuipi in fantana, din care ai baut

ma rog, treaba lui

bavarezul13
bavarezul13
18 July 2014 16:20

Se pare ca dupa declaratia ca si-a indeplinit visul sa joace la ireal, azi kroos a declarat si ca pentru el real e cel mai mare club din lume. In conditiile astea ma bucuram nespus si daca il dadeam pe gratis.

Max
Max
18 July 2014 11:40

Nu vad mare tragedie in asta.

In conditia, in care Guard Josepiola a inteles care e faza cu fotbalul german si va reveni la 4-2-3-1, cu Lahm acolo, unde trebuie sa fie, ii avem pe Gotze, Muller, Ribery, Robben, Shaqiri, Hojbjerg, Thiago…daca e nevoie, Pizza poate fi in spatele atacantului. In plus, din nou, daca e nevoie, Bernat pe stanga in aparare, Alaba pe stanga in linia de mijloc.

Da, inca un aparator central, sa fie 4, si totul e bine.

Marius09
18 July 2014 11:35

A facut un mondial de senzatie, e un jucator bun, dar mie nu imi placea, nu pot sa ma bucur ca a plecat, dar nici suparat nu sunt, singurul lucru negativ e ca a mers la Real, e o dezamagire mica. Sper ca alti jucatori sa nu mai fie vanduti, eveentual adus un fundas. Mia san mia

Catalin
18 July 2014 11:34

Am vazut o stire ca Lahm sa-r retrage din Nationala Germaniei ?!!!
Nu inteleg nimic , de ce ??

iliecristian
iliecristian
18 July 2014 8:32

Macar sa-l pastreze pe Shaqiri, in rest sa speram ca i-a venit mintea la cap lui pepelino, si anume ca Lahm trebuie sa joace fundas dreapta. Un fundas central de valoare ii mai trebuie si cred ca Bayern are tot ce-i trebuie, problema ramane antrenorul, sa mai avem rabdare sa vedem ce concluzii a tras dupa sezonul trecut si campionatul mondial.

olikahn
olikahn
18 July 2014 8:20

sa nu-l mai plangem atat pe kroos ,pana la urma nu poti sa tii 20 de jucatori toti cu salarii de 6-7 mil,personal pe mine nu ma deranjeaza ca a plecat,daca ramanea si la anul il pierdeau gratis asa l-au dat pe bani frumosi in plus o sa-l vedem pe gotze titular care se potriveste mai bine stilului guardiola,kroos era mult prea lent parerea mea,pana la urma a plecat la clubul unde si-a dorit de mic sa joace 🙂

gery76
gery76
18 July 2014 1:15

@DDP99:

-La comentariul tau era aluzia ,nici mie nu mi-a placut niciodata Kroos,insa merita ca si ceilalti multe felicitari pentru ca au jucat cu sufletul[asta trebuie sa recunoastem],Toni a facut un mondial bun.

gery76
gery76
18 July 2014 1:09

-”Eu il iubesc mai mult decat tine”

DDP99
DDP99
17 July 2014 21:57

Ăsta este după părerea mea un jucător care a ținut morțiș să scape de Bayern și s-a și văzut asta. Dacă v-ați uitat la cea mai mare parte a meciurilor de după cel cu Stuttgart din retur ați fi văzut că acesta nu și-a dat mai deloc interesul pentru această echipă. Robert Lewandowski de exemplu, de care s-a știut că va pleca la Bayern încă din ianuarie, a declarat pentru toți fanii BVB că atâta timp cât stă în Dortmund va da totul pentru BVB, dar diferența dintre Kroos și Lewa este că Lewa vorbea serios că va da totul pentru BVB și nu doar se ascundea de presă ca să nu se dea de gol că a semnat cu alta echipă. Nici măcar Gotze care încă este considerat ultimul trădător în Dortmund nu a făcut fițe de astea. Singurul motiv pentru care îmi pare rău este că a semnat cu Realul, dar sper din tot sufletul să joace la fel de mult cât a jucat și Daniel van Buyten în ultimul sezon.

Ribery7
17 July 2014 19:06

Eu nu mai pot de fericire si ma amuza faptul ca o echipa a putut sa plateasca pentru aceasta iluzie de jucator. Tipul n-are vlaga, n-are ambitie, n-are curaj, da pase in spate si mai nou se cheama suturi pasele pe care le da el portarului advers.

Cat il displaceam eu pe Thiago, acum sunt convins ca spaniolul ar fi o solutie mult mai buna. In niciun caz nu e o pierdere pt echipa, iar eu unul nu i-as fi dat in veci mai mult de 6,5mil

LoanShark
LoanShark
17 July 2014 15:54

Pe transfermarkt transferul lui Kroos la real e facut pentru 25 de mil,e o suma buna tinand cont ca mai avea un an de contract,ma deranjeaza ca a plecat la real,nu imi place cand Bayern vinde la spanioli,Barcelona,real dar asta este nu avem ce face,acum ne trebuie un mijlocas pentru ca Alcantara a fost mai mult accidentat.

@FCBM_81: Esti prea optimist,ce crezi ca va schimba Guardiola in noul sezon??poti sa imi zici?
Uite ce s-a intamplat cu Moyes la United daca era dat afara dupa primele doua infrangeri nu era in avantajul echipei??
In conducere avem cu totii incredere…sa il dea pe pepelino afara!

Grigoras
Grigoras
17 July 2014 15:41

@kalle: nici eu nu cred ca Toni ar fi putut sa fie determinant sezonul viitor, dar a jucat foarte bine la CM. Conducerea a facut o mare greseala nemarindu-i salariul, chiar merita. Oricum, orice jucator german de nationala care pleaca este o pierdere, indiferent cati bani se iau pe el. Legat de transferuri, nu inteleg de ce a fost adus Bernat, ii aveam fundasi stanga pe Alaba si Contento. Poate Pep isi va da seama ca Lahm trebuie sa joace fundas dreapta. Ar mai trebui adus un fundas central, in acest moment ii avem doar pe Boateng, Dante si Badstuber. van Buyten a plecat si probabil ca Martinez va fi folosit ca fundas central. De altfel, nu inteleg de ce Jan Kirchhoff a fost imprumutat la Schalke, cand am fi avut nevoie de el. Ne mai trebuie un portar bun de rezerva pentru ca Starke am vazut ca se accidenteaza doar atunci cand ai nevoie de el si Raeder a plecat. Se vorbea ca va veni Keylor Navas dar pana acum vad ca nu s-a realizat tranzactia. In rest, nu… Citeste mai mult

DDP99
DDP99
17 July 2014 15:37

@FCBM_81 Eu nu am zis că îl vreau pe Guardiola dat afară pentru Kroos, mă refeream că nu e bun pentru echipa asta așa în general. De ce spun asta? Păi, în primul rând, Lahm nu este mijlocaș la închidere de meserie și dacă e să ne referim la un jucător pentru postul ăsta acela este Martinez. Când Guardiola l-a transformat pe Lahm în mijlocaș la închidere pur și simplu a uitat că în 2012 dădusem 40 de milioane de euro pentru un jucător care chiar acolo trebuia să joace și totodată am rămas fără cineva potrivit pentru postul de fundaș dreapta. În al doilea rând, cu acest tiki-taka a renunțat la contraatacurile fulgerătoare ale nemților și totodată cu acest stil, jocul echipei este mult mai plictisitor (asta este doar părerea mea). Și ca să termin, cu acest stil de joc, parcă nici nu mai este o echipa germană, ci una spaniolă.

FCBM_81
17 July 2014 14:55

@DDP99 In Germania nu e ca in Romania sa dai afara un antrenor ca a pierdut 2 meciuri intr-un sezon intreg. Haideti sa o luam de la zero si sa avem si noi incredere macar in conducerea echipei daca nu in antrenor .Eu cred ca daca era chia asa de slab si nu avea conducerea incredere in el atunci il dadea afara demult. Si inca un lucru pe cine ma rog ai vrea antrenor?Klopp nu vine la Bayern si Heynckes s-a retras. On topic Kross nu e un jucator foarte important pentru echipa.El face un meci bun dupa care joaca cateva f. slab dovada fiind finala CM .Si cand un jucator spune ca visul lui e sa joace la Real asta inseamna ca nu da nici 2 bani pe echipa noastra si sa nu zica cineva ca din cauza lui Guardiola pleaca ca practic el a jucat aproape tot sezonul titular Inca un lucru ar fi sa va amintiti ca dupa ce s-a accidentat in 2013 practic jocul echipei s-a imbunatatit mai ales ca Heynckes il tinea rezerva pe Robben… Citeste mai mult

kalle
kalle
17 July 2014 12:36

domnilor, daca s-au luat 30 mil euro pe un jucator aflat in ultimul an de contract, parerea mea este ca e o afacere extraordinara. nu am acum in minte o afacere similara a altui club. personal, nu cred ca toni kroos ar fi ptut sa fie determinant pentru jocul lui bayern in sezonul urmator. eu zic sa mai asteptam putin si sa avem incredere in conducere ca vor umple golurile din echipa cu jucatorii care merita / ne trebuie. doar sper sa nu asistam la o latinizare a echipei si sa pastram mentalitatea germano-bavareza. eu asta vreau sa vad la bayern. in rest… felicitari naionalei si respect scheletului bavarez al acesteia (neuer / lahm / schweini / boa / muller / gotze / kroos), precum si celorlalti jucatori de la alte echipe (robben / shaquiri, etc.). poate in afara de dante (care a avut si ghinionl sa joace doar in meciul de pomina…) tot baieii nostri au facut o figura foarte frumoasa. sa speram ca guardiola va avea minte sa-i motiveze si sa-i aseze in teren asa cum trebuie in… Citeste mai mult

bavarezuta
bavarezuta
17 July 2014 11:52

Pacat.o pierdere imensa

DDP99
DDP99
17 July 2014 11:47

Și dacă știu că în următorul sezon câștigăm tot îl vreau pe Guardiola dat afară!
Știu că poate sună puțin cam prea dur, dar acest antrenor NU are ce căuta la Bayern și sunt sigur că nu numai eu cred asta. OK, trecând peste acest lucru aș vrea să știu dacă conducerea clubului este mai mult interesată de distrugerea clubului decât de ajutarea acestuia, pentru că dacă îi păsa de el transfera cel puțin un fundaș central sau nu îl lăsa pe Kroos să plece. Este inadmisibil cum s-a jucat conducerea clubului cu Kroos și cred că oricine ar fi procedat la fel ca el dacă se afla în situația acestuia. Abia aștept sezonul următor unde cred că îi voi vedea pe Ribery si Robben fundași dreapta și stânga, iar pe Lahm și Boateng în postură de mijlocași avansați pentru că la ce minte bolnavă are Pep nu m-ar mira absolut deloc dacă ar folosi acești jucători pe posturile enumerate. RESPECT Kroos pentru decizia făcută iar de acum înainte să facă conducerea clubului deciziile corecte!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x