In etapa nr. 26, Bayern a trecut si de Mainz pe care a invins-o cu 2:0.

2,w=583,c=0.bild

Meciul a fost greu prin prisma adversarului care a jucat foarte agresiv (pe alocuri chiar dur) si a facut un presing, de multe ori pana aproape de careul lui Neuer. Tuchel, antrenorul gazdelor, si-a dorit foarte mult un rezultat pozitiv in fata lui Bayern si echipa lui a inceput tare: fault dur la Mandzukic chiar in secunda 10. Insa, ca si alte echipe care au inceput agresiv (Wolfsburg si Nurnberg, de exemplu) cei de la Mainz nu au putut rezista decat o repriza cu un astfel de joc si, daca in repriza intai au pus probleme bavarezilor, in a doua meciul a fost dominat clar  de Bayern care a castigat spre finalul meciului prin golurile lui Schweini (82.) si Gotze (86.). „Mana” lui Guardiola s-a vazut si azi, echipa schimbandu-si in bine jocul in a doua repriza iar golurile au fost marcate cu ajutorul lui Shaqiri (asist la Schweini) si Gotze, ambii intrati dupa pauza. Jucatorul meciului a fost Schweinsteiger, care a dat un gol dar a si coordonat foarte bine jocul la mijlocul terenului. Avand in vedere ca Dortmund si Schalke au castigat si ele, s-a amanat cu cel putin o etapa castigarea din punct de vedere matematic a campionatului de catre Bayern, datorita numarului de puncte diferenta intre bavarezi si cei de pe locul 2. Asadar, marti la Berlin, daca va castiga, Bayern va deveni campioana a Germaniei cu 7 etape inainte de terminarea oficiala a campionatului!

Iata ce recorduri a mai batut Bayern in Bundesliga la Mainz: al 51-lea meci fara infrangere, a 18-a victorie consecutiva, al 32-lea meci in deplasare fara infrangere, al 63-lea meci consecutiv in care Bayern inscrie cel putin 1 gol…

Iata si caseta tehnica de la BILD, care arata diferenta mare dintre cele doua echipe:

Suturi spre poarta (la poarta): 4-23 (2-15)!

Mingi salvate de portari: 6-1

Posesia mingii: 29%-71%

Dueluri castigate: 48%-52%

Cornere: 2-9

Faulturi: 13-11

Cartonase galbene: 1-0

Cele mai multe atingeri de minge: Schweini – 130

Cele mai exacte pase: Schweini – 93%!

Cele mai multe suturi: Robben – 5

Cel mai faultat: Schweini – 4

A alergat cel mai mult: Ribery – 11,4 km

A alergat cel mai repede: Boateng – 33,4 km/h

0 0 vote
Article Rating
23 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
24 March 2014 21:03

@fcdm3: Aparuse o declaratie, teoretic din partea lui Reus, in care spunea ca nu va veni la Bayern, caci banii nu sunt totul. A negat apoi, cateva zile mai tarziu, spunand ca e o creatie a internetului si nu ii apartine declaratia aceea.

Ribery7
24 March 2014 19:49

@iliecristian: Mai ieftini, mai buni, mai motivati pe teren… Oricare din cei 2 ar fi o alegere mai buna plus ca ar veni pe un post util. Draxler e prealent ca sa fie mijlocas de banda.

alexandrul
alexandrul
24 March 2014 15:51

este oficial:DANTE SI-A PRELUNGIT CONTRACTUL PANA IN 2017 MISTOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

alexandrul
alexandrul
24 March 2014 15:49

eu am citit acum o ora ca sigur nu-l vom cumpara pe Draxler

iliecristian
iliecristian
24 March 2014 14:35

Este un jucator valoros Draxler, dar nu face 45 mil. euro, eu unul l-as prefera pe Reus sau Schurle, care daca nu ma insel sunt si ceva mai ieftini.

iliecristian
iliecristian
24 March 2014 14:18

alexandrul: Am fost ce-i drept cam superficiali in unele momente in aparare, dar cred totusi ca nici jucatorii nu mai sunt chiar atat de concentrati, tinand cont ca in Bundesliga sunt campioni de mult, chiar daca matematic mai trebuie sa astepte o etapa.

alexandrul
alexandrul
24 March 2014 13:46

am jucat bn cu Mainz,in unele momente parca am fost superficiali,in rest un meci la discretia noastra,MIA SAN MIA

iliecristian
iliecristian
24 March 2014 12:32

Suntem extraordinari in Bundesliga, doboram record dupa record, dar asa cum am mai spus, si adversarii nostri sezonul acesta au fost mai slabi, in special Dortmund care a avut si foarte multi accidentati. Oricum asteptam meciurile adevarate din liga campionilor, unde sunt adversari mult mai puternici. Bafta Bayern!

bavarezul13
bavarezul13
23 March 2014 20:05

@Ribery7: conform Transfermarkt sumele de transfer ar fi urmatoarele:
Neuer – 27.5
Starke – 0
Raeder – 0
Dante – 4.7
DVB – 8
Badstuber – 0
Contento – –
Alaba – 0.15
Rafinha – 5.5
Lahm – 0
Martinez – 40
Thiago – 25
Schweinsteiger – 0
Hojbjerg – 0
Gotze – 37
Schopf – 0
Kroos – 2.3
Ribery – 25
Robben – 24
Shaqiri – 11.8
Weiser – 0.8
Muller – 0
Green – 0
Weichrauch -0
Mandzukic – 13
Pizzaro – 0

Asta da un total de 224.75 Mil. Euro. Ce putem spune e ca absolut toti si-au facut banii cu desavarsire (poate Van Buyten sa nu se incadreze aici).

Ribery7
23 March 2014 19:53

@Catalin: Asa este, doar 22 de mil pe cel mai bun portar din lume! Senzatia este ca a dat mai mult Bayern pt ca meci de meci spuneau comentatorii pe atunci ca Bayern a dat o caruta de bani cand putea sa-l aiba gratis la inceputul sezonului viitor.

Catalin
23 March 2014 18:12

Scuze am gresit , Transferul lui a fost de €22million .

Catalin
23 March 2014 18:09

Neuer 22 ?
Parca imi aduc aminte ca 40 mil a dat Bayern pentru el. Posibil gresesc

Ribery7
23 March 2014 17:40

Ceva interesant la care nu se gandesc multi cand se refera la Bayern:
Neuer- 22(mil euro)
Lahm- 0
Baoteng- 8(parca)
Dante- 9
Alaba- 0
Schweini- 0
Muller- 0
Gotze- 37
Ribery- 25
Robben- 25
Mandzukic- 12
Total prim 11 al lui Bayern: DOAR 138 mil de euro. Doar 128 de euro a costat intreg prim 11-le lui Bayern!
Asta in cazul in care realul(185-ronaldo+ Bale, 60Kaka, 30 Coentrao, 40 Illaramendi) nu era jenat de politica pe care o practica la club.

Voi stiati treaba asta? Recunosc ca si eu aveam impresia ca Bayern a dat bani grei pe jucatori, pana cand a zis colegul de mai sus @iliecristian: si m-am gandit sa fac calculul asta

iar rezervele:
Starke- 1,5
Badstuber(asta pentru la anul)- 0
Rafinha…nu stiu, gen 4-5 cred
Martinez- 40
Alcantara- 25
Kroos- 0
Pizarro- 0
Schaqiri- 12
Contento- 0
Van Buyten- n-am idee
Tot lotul lui Bayern a costat deci 221,5+ pretul lui Van Buyten. Media/ jucator e de 10,5 mil!

iliecristian
iliecristian
23 March 2014 12:04

: Dortmund anul trecut a fost cea mai frumoasa echipa din champions league, in primele 25 de minute cu ei in finala, am avut noroc, alta era soarta finalei daca ne marcau ei primii cel putin un gol, dupa care Bayern a pus stapanire pe meci si s-a impus.

iliecristian
iliecristian
23 March 2014 11:59

Un meci bun, doar in repriza a 2-a, unde s-au cunoscut schimbarile facute, dar totusi apararea este destul de vulnerabila, Martinez mi se pare ca nu este potrivit sa joace acolo. In rest, ma bucur ca a marcat Gotze care este un jucator de exceptie, si sper sa-si revina cat mai repede, caci Bayern are nevoie de el.

Ribery7
23 March 2014 11:50

Cum spune gery76 daca nu ma insel, e o senzatie minunata cand inscriu capitanii sau unul dintre copii lui Bayern. Ma bucur mult pentru Schweini. Gotze a jucat si el destul de bine, a dat cateva centrari iar la cateva minute dupa ce a intrat i-a lipsit putin ca sa dribleze si al 3-lea jucator si sa aiba culoar liber spre poarta. Ribery a jucat si el mai bine, desi se resimte inca dupa operatie.
Un meci foarte frumos, chiar daca scorul e putin mai mic fata de ce suntem obisnuiti.

PS: Cred ca tremura Psg-ul acum, iar Dortmundul mai are, atentie, doar 4 din titularii turului de anul trecut, cu realul.

Ribery7
23 March 2014 11:44

@bavarezul13: asta spuneam si eu. Nu l-as da pe niciun al fundas central din lume. El cu viteza, forta, joc aerian, si iesiri cu mingea la picior din defensiva+ pase interesante+ Badstuber care este lent, puternic si ceva mai bun la interceptii si marking+ ca are agresivitate pozitiva din plin, vor face un cuplu de fundasi centrali genial. Dante este cam de acelasi profil cu Boateng, si el imi place mult dar isi asuma unele riscuri inutile.

Catalin
22 March 2014 22:51

Super meci
Bravo echipei
Totusi cu Lahm pe dreapta echipa a jucat mai bine parca , a semenat mult cu cea de anul trecut, chiar si lotul de la inceput era la fel ca anul trecut .
Boateng a fost super bun azi , ne-a salvat in citeva momente decisive.
Am avut plăcerea sa urmăresc meciul de azi .

DevilMayCry
Admin
22 March 2014 22:46

Eu doar repriza a doua am vazut-o insa a fost de-a dreptul fabuloasa pentru Bayern. Chiar daca s-au inscris numai doua goluri, Bayern putea sa mai inscrie de cateva ori insa portarul lui Mainz a fost in zi mare si a scos cateva mingi incredibile. S-a vazut pofta de joc, dorinta mare de a castiga campionatul (inca de azi daca s-ar fi putut) dar si presiunea imensa la care a fost supusa Mainz, Bayern parca nu vroia sa iasa din careul gazdelor

bavarezul13
bavarezul13
22 March 2014 22:43

Sa mai spuna cineva de Boateng ca e lent! Si nu e prima etapa cand este prins de radar cu cea mai mare viteza :))

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x