Bayern Munchen se apropie de câștigarea titlului în Bundesliga, cu nouă etape înainte de finalul sezonului din Germania, după 2-1 pe teren propriu cu Bayer Leverkusen.

FC Bayern - Bayer Leverkusen 2-1 - FC Bayern Romania

Oamenii lui Josep Guardiola au un avans impresionant în clasament, distanța față de rivala Borussia Dortmund, ocupanta locului al doilea, fiind acum de 23 de puncte.

Mario Manduzkic a deschis scorul în minutul 44, iar apoi Schweinsteiger a majorat avantajul campioanei Germaniei, după pauză.

Kiessling a stabilit scorul final în primul minut al prelungirilor, iar Leverkusen pierde astfel onorabil în fața lui Bayern, după ce în tur a izbutit un rezultat de egalitate, 1-1.

Cu 71 de puncte, Bayern speră să devină campioană peste două etape sau chiar sâmbăta viitoare, dacă echipa lui Guardiola o bate pe Mainz și este ajutată de pașii greșiți ale rivalelor Dortmund și Schalke.

Trei oameni importanți au rămas pe bancă

Josep Guardiola a început deja să-și menajeze titularii pentru meciurile dificile care se anunță în UEFA Champions League.

Titulari cu Arsenal, Alaba, Lahm și Javi Martinez au rămas tot meciul pe banca de rezerve, iar Guardiola a ales să-l titularizeze pe belgianul van Buyten, ajuns la 36 de ani.

Franck Ribery a fost introdus abia în minutul 66 și a prins ultima parte a partidei, după ce l-a înlocuit pe olandezul Robben.

ECHIPELE:

Bayern: Neuer – Rafinha, van Buyten, Boateng, Contento – Schweinsteiger, Kroos (’85 Alcantara) – Robben (’66 Ribery), Muller, Gotze – Manduzkic (’75 Shaqiri)

Antrenor: Josep Guardiola

Leverkusen: Leno – Hilbert, Wollscheid, Spahic, Boenisch – Rolfes – Castro, L. Bender, Can (’80 Derdiyok), Son (’66 Sam) – Kiessling

Antrenor: Sami Hyppia

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
LoanShark
LoanShark
17 March 2014 22:40

:Ai perfecta dreptate dar suntem suporterii acestei minunate echipe si traim pentru trofee,in ritmul asta spiritul bavarez se pierde,nu ne mai identificam prin Schweini sau Lahm ci prin Thiago si Guardiola e o schimbare evoluam…cred..pentru ca batem toate recordurile posibile dar nu stiu cat o sa mearga cu stilul acesta adica sunt sigur ca nu o sa mearga mult timp…3-4 ani dar trebuie sa castigam aproape tot,am fost zdruncinati de atatea finale pierdute in care am suferit nespus de mult dar am reusit in fiecare an sa ne revenim si sa o luam de la capat,e ciudat ca Bayern sa fie asa mare favorita la CL poate doar in anii 70 cand a castigat 3 la rand a mai fost asa favorita.

alexandrul
alexandrul
17 March 2014 17:27

Eu nu am prins acea perioada de glorie,dar iata ca am prins-o pe asta,mie imi place stilul lui Pep,nu am asa multe emotii in timpul unui meci si asta ma bucura,forta Bayern

fcdm3
Moderator
17 March 2014 16:28

Eu am prins echipa jucand cu legende ale lui Bayern: Rummenigge, Breitner, Matthaus, Kahn, Effenberg si pot sa spun ca aveau cel putin un meci pe campionat cand pierdeau la cate 4 goluri diferenta. Evident ca erau si meciuri in care castigau cu 5:0 sau 6:0 dar si pierdeau cu 0:4 sau 1:5. Pe langa numeroasele victorii, erau si meciuri pe care le pierdeau in ultimele minute si nu erau in stare sa tina de rezultat. Existau multe meciuri slabe, platonice (nici nu exista comparatie cu jocul de sambata cu Leverkusen) iar echipa era foarte inconstanta in evolutii. Echipa din anii 90 sau 00 nu avea siguranta castigarii unui meci (se castiga si cu 5:4, cu emotii pana in ultimul minut), ceea ce nu se intampla acum. De ce se intamplau toate acestea? Echipa avea super-jucatori dar nu prea avea antrenor iar conducera de atunci nu avea stabilitatea economico-financiara de acum. Ei bine, acum Bayern are cam tot ce si-ar dori o echipa de fotbal: super-jucatori, super-antrenor, super-conducatori, super-conditii, totul „super, super, super” vorba lui Guardiola. Din acest motiv, eu… Citeste mai mult

synp
synp
17 March 2014 15:26

iliecristian: ce vreau sa spun e ca atat numeric cat si valoric sunt nesemnificative diferentele anul asta fata de anul trecut.

iliecristian
iliecristian
17 March 2014 14:08

Si inca ceva, eu chiar m-am bucurat sincer cand a venit Guardiola la Bayern, pentru ca m-am asteptat sa imbine forta si spiritul de lupta specifice fotbalului german, cu tehnica si fantezia specifice fotbalului latin, in urma careia sa rezulte o superechipa care sa fie mai buna si ca Barcelona si ca Bayern din sezoanele anterioare. Dar daca merge clar pe acelasi stil de joc ca la Barcelona, eu unul prefer Bayernul lui Heyckens care surclasa Juventus si Barcelona in sezonul trecut.

iliecristian
iliecristian
17 March 2014 13:58

: Sunt de acord cu tine, si eu prefer trofeele care raman in palmaresul echipei in schimbul unor jocuri spectaculoase dar pierdute, dar sa fim si realisti. Multi suporteri de-ai lui Bayern care comenteaza pe acest site, critica jocul Barcelonei din ultimi ani, ca este plictisitor, ca dau multe pase care te adorm, etc., dar in schimb lauda jocul lui Bayern in mod exagerat si cand nu este cazul(ex. cu Arsenal sau Leverkusen). Daca ne uitam mai bine la jocul lui Bayern, si asta nu este doar parerea mea, seamana destul de mult cu al …, ati ghicit. Si atunci, cand sunt sinceri? Sau cred ca multi sunt fani Bayern ocazional, si isi aleg echipa in functie perioada de glorie. Au tinut cu Milan la inceputul anilor “90, au continuat probabil cu Juventus, Real, Barcelona si normal acum tin cu cea mai tare echipa din lume, Bayern Munchen.

alexandrul
alexandrul
17 March 2014 12:40

Deja mi se pare ca incepeti sa exagerati cu criticile la adresa echipei,ce nu va place la Bayern,faptul ca castiga mereu?Nu va inteleg,voi ce ati prefera un joc in care sa atacam non-stop,ce ati prefera sa jucam cum am jucat cu Chelsea si sa pierdem sau sa ridicam mereu trofee?In finala din 99 am atacat 90 de min si tot am pierdut,eu unul aleg jocul fra riscuri prea mari al lui Pep

iliecristian
iliecristian
17 March 2014 10:38

: In ceea ce priveste lotul lui Bayern din sezonul trecut in comparatie cu cel din sezonul asta, vreau sa-ti spun ca numeric este tot pe acolo, desi are mai putina importanta, dar din punct de vedere valoric, ai perfecta dreptate, stateam mai bine sezonul trecut. Intr-adevar sezonul trecut ii aveam pe Gomez, Gustavo si Tymoshchuk, iar sezonul acesta ii avem pe Thiago, Gotze si Kross care sezonul trecut a fost accidentat. Sa-ti mai aduc aminte ca Gotze si Thiago au costat 62 mil. euro impreuna, iar Kross face cel putin 30 mil. euro? Calculeaza tu cat fac Gomez, Gustavo si Tymoshchuk si fa-i comparatie.

fcdm3
Moderator
17 March 2014 9:56

Ce mai zice TRANSFERMARKT in legatura cu transferurile din vara?
– Shaqiri (22 ani, cota de 20 mil. euro) e posibil sa se transfere la M’gladbach, acolo unde i-ar intalnii pe co-nationalii sai, elvetienii Lucien Favre sau Granit Xhaka (fost coechipier la Basel cu Shaqiri). Sanse de transfer: 20%;
– Mandzukic (27 ani, cota de 27 mil. euro) a fost ales de revista croata VECERNJI LIST pentru a doua oara consecutiv „fotbalistul croat al anului” si e dorit de Mourinho la Chelsea. Sanse de transfer: 23%. Croatul mai figureaza cu urmatoarele procente ca posibilitate de transfer la alte echipe: 15% la Inter, 13% la Real Madrid, 12% la Wolfsburg, 10% la Juventus, 10% la Roma, 8% la Man Utd…;
– Kroos (24 ani, cota de 40 mil. euro) are sanse de 26% sa se transfere la Man Utd in vara;
– Draxler (20 ani, cota de 30 mil. euro) are sanse de 23% sa se transfere la Bayern din vara.
Alti jucatori figureaza cu cote mici, de circa 10% sau mai putin si nu i-am mai luat in considerare…

fcdm3
Moderator
17 March 2014 9:13

Sa nu uitam ce s-a intamplat cu 2 zile inainte de meci in legatura cu Uli Hoeness, cel care a fost efectiv creatorul aceste minunate echipe. Cred ca si asta a fost un motiv pentru care jucatorii au jucat asa platonic, nespectaculos. Importanta a fost victoria si cred ca s-a jucat la rezultat. Sa nu uitam si schimbarile in echipa: cu Van Buyten, Contento in teren si cu Dante, Alaba, Lahm pe banca, Thiago a jucat 5 minute iar Ribery a jucat 25 minute. Dar nici adversarul nu a jucat mare lucru, mai mult aparandu-se: in prima prepriza doua ocazii (Son singur cu Neuer si un sut de la 20 m respins spectaculos de Neuer cu o mana) iar in repriza a doua Leverkusen nu a jucat nimic. Insa eu sunt convins ca, in timp, jocul va deveni mai spectaculos, insa primordial este rezultatul. Nici eu nu sunt multumit de randamentul pe care il dau unii jucatori. De exemplu Gotze. Are meciuri in care, pur si simplu, e inexistent, cum a fost si cel cu Leverkusen.. Si, in legatura cu… Citeste mai mult

olikahn
olikahn
16 March 2014 20:30

mai lasa-ne frate cu psg si real cum au ei jucatori,noi n-avem sau ce ii asteptam sa le umplem poarta crezi ca e usor sa bati meci de meci in campionat si fara emotii,gandeste-te ca adversarele sunt foarte motivate cand joaca cu bayern fiecare echipa vrea sa fie prima care o bate pe bayern doar ca nu se poate suntem buni asta vreau sa spun nu mai privi pe digi, nu mai citi sport.ro incearca sa ai o parere proprie incearca sa mai vezi si cate-un meci

synp
synp
16 March 2014 20:28

Ati zis: “dar cu un lot mai bogat numeric”, “mai eficient cu un lot mult mai subtire”.
Care mai bogat numeric? Au plecat Gomez, Gustavo, Tymoshchuk si au venit Thiago si Gotze. Imi scapa ceva? Mai bogat numeric nu mi se pare a fost, dimpotriva. Iar ca valoare nu pot sa zic ca e mult mai valoros lotul de anul asta.

synp
synp
16 March 2014 20:23

Cate dume dau aia de la eurosport, vai de capul lor.
Ieri nu a fost chiar asa placut jocul, dar in campionat majoritatea meciurilor au chiar frumoase anul asta. Si mi se pare normal sa mai fie si meciuri mai slabe. Daca nu a fost bun meciul, incercati sa va imaginati o infragere, ca in 49 din 50 de campionate era normal sa si piarda cel putin odata Bayern pana acum, daca nu de mai multe ori.
In viitor o sa se mai imbunatateasca stilul, asa cum si la Barcelona s-a imbunatatit pe masura ce a trecut timpul, si probabil nu o sa mai pasese asa mult inapoi.

iliecristian
iliecristian
16 March 2014 19:17

Asta am precizat si eu in comentariile anterioare, nu ma incanta ca doboram toate recordurile in Bundesliga, ca zdrobim pe Wolsburg sau Schalke, care in Europa s-au facut de ras, ca este cea mai mare diferenta de puncte fata de locul 2 dupa 24 de etape, ca dau cele mai multe pase intr-un meci, cand 75% din ele sunt lateral sau inapoi, etc. O sa intalnim cat de curand in champions league o echipa ca Real sau PSG si nu numai, care are superjucatori si lucrurile vor sta cu totul altfel. Sper ca Guardiola sa-si arate geniul si sa vina cu ceva nou, daca vrea ca Bayern sa castige champions league. Si foarte bine ai mentionat mai devreme, Heynckes a jucat mai direct, mai eficient cu un lot mult mai subtire. Pana la urma eu unul, accept chiar si victoriile cinice, atata timp cat avem rezultate. Hai Bayern!

florins
florins
16 March 2014 18:34

@liecristian Corect: nu schimb canalul, nu-l “demolez” pe antrenor (pt ca performanta sa de pana acum este buna), dar stim bine ca fotbalul ne atrage daca este vorba spectacol! Nu sunt cu totul adeptul dictonului “scopul scuza mijloacele”, pt ca timpul nu retine victoriile cinice. Cum a fost cea a lui Chelsea, de acum doi ani. Adica victoriile obtinute fara spectacol, despre asta este vorba! Sa pui un dribleur pursange, cum este Robben, (sau Gotze) sa paseze inapoi tot meciul, numai pt a nu risca sa piarda mingea sau pt ca nu are in fata o continuare sigura, inseamna sa ucizi spectacolul. Or, publicul retine fotbalul-spectacol, de aceea il iubesc pustii pe Messi (el a salvat Barcelona lui Guardiola, cum a recunoscut chiar acesta, cand a zis ca “a fost era Messi”). Cu jocul de acuma noi nu ne facem fani si asta il doare si pe Beckenbauer, pe care nu l-am vazut niciodata adoptand stilul lui Herrera in apararea lui Bayern, in anii saptezeci. Cifrele, am mai spus-o, sunt pentru comentarii, nu garanteaza performanta (ieri, Leverkusen ne putea sanctiona… Citeste mai mult

LoanShark
LoanShark
16 March 2014 18:26

Un meci frumos cel putin in prima repriza golul a venit perfect chiar inainte de pauza,era mai interesant daca Son inscria in prima repriza,Schweini e superb dar mai are de muncit,in prima repriza Leverkusen a jucat frumos pe contraatac dar in repriza a doua a fost mai greu pentru ca a trebuit sa iasa la joc,am zis sa vizionez meciul pe eurosport pentru ca m-am uitat tot pe sopcast canale rusesti HD calitate foarte buna,deci cum sa ii zici lui Kroos Reus??:)comentatorii au facut tot meciul glumite si ironii la adresa lui Bayern…gol cu capul vai doamne…asta este,ca lui Klopp ii place rock-ul nu simfonia,imi placeau intr-o vreme…inteleg ca simpatizezi cu Dortmund dar incearca sa fii neutru,regret ca am vizionat meciul pe eurosport si nu cred ca o sa mai vizionez meciuri pe eurosport.

iliecristian
iliecristian
16 March 2014 17:54

: Sunt cu totul de acord cu tine, si mie la fel de plictisitor mi se pare uneori jocul lui Bayern, dar ma consolez singur atata timp cat rezultatele sunt de partea noastra. In ceea ce priveste schimbatul canalului daca nu-mi place meciul, nu fac asta, dar imi expun parerea sincer si chiar obiectiv, cu riscul de a deranja pe altii. Am mai spus si repet, pe mine ma intereseaza mai putin depasirea tuturor recordurilor in Bundesliga atata timp cat Bayern nu are concurenta, Leverkusen, Schalke si chiar Dortmund sunt jalnice. Adevarata valoare se vede in champions league unde daca Bayern repeta performanta din sezonul trecut “JOS PALARIA” in fata lui Guardiola. Bafta Bayern!

florins
florins
16 March 2014 13:27

Buna victoria asta, dupa un joc tipizat, nespectaculos. Personal, ma bucur de revenirea lui Schweinsteiger, care se reintegreaza incet, incet. Pasa de gol, cu o centrare de pe loc si golul din lovitura libera, cu mingea muscand bara la vinclu, arata ca omul este o mare valoare. Dar, ma ingrijoreaza putin jocul lui Gotze, astept ca Guardiola sa intervina si sa-l sustina, sa-l repuna “pe linie”. Apanaj al marilor antrenori.
Cat despre joc, per ansamblu avem aceeasi matrice, meci de meci, cu nenumarate pase laterale si inapoi, care ne fac jocul nespectaculos. Admit ca avem cifre mai bune decat anul trecut (dar cu un lot mai bogat numeric, ceea ce conteaza), dar uneori imi lipseste ritmul si jocul penetrant din era Heynckes. Am inteles, daca nu-mi place jocul, sa nu ma mai uit la meciuri, dar cineva sa-i spuna asta si lui Beckenbauer, ca omul nu stie remediul la stilul lui Guardiola.
Sper sa stiti de gluma…

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x