salarii

Poate sunteti curiosi cat castiga jucatorii lui Bayern. Ei bine, acum dupa ce au castigat atatea trofee si au aratat tuturor ca Bayern este cea mai buna echipa din lume, conducatorii clubului au „umblat” si la salarii, marindu-le la majoritatea jucatorilor. Se pare ca au mers pe principiul „cea mai buna echipa are jucatorii cei mai bine platiti”. Astfel, cele mai mari salarii le au Götze si Ribery (cu o clauza), sumele fiind mai mari decat ale capitanilor Lahm si Schweini: 12 milioane euro! Dar iata cum stau jucatorii lui Bayern la salarii (in paranteza e trecuta varsta si anul când ii expira contractul fiecarui jucator iar salariul e exprimat in mil. euro):

Franck   Ribéry (30, 2017) – 12 (minim 25 meciuri)
Mario   Götze (21, 2016) – 12
Philipp   Lahm (29, 2016) – 10
Bastian   Schweinsteiger (29, 2016) – 10
Thomas   Müller (24, 2017) – 8
Thiago   Alcántara (22, 2017) – 8
Manuel   Neuer (27, 2017) – 7
Arjen   Robben (30, 2015) – 7
David   Alaba (21, 2018) – 7
Javi   Martínez (25, 2017) – 6
Jerôme   Boateng (25, 2018) – 6
Daniel van   Buyten (36, 2014) – 5
Mario   Mandzukic (27, 2016) – 5
Rafinha   (28, 2017) – 5
Toni Kroos   (24, 2015) – 4,5
Claudio   Pizarro (35, 2014) – 4,5
Dante (30,   2016) – 3,5
Holger   Badstuber (24, 2017) – 3,5
Xherdan   Shaqiri (22, 2016) – 2,5
Diego   Contento (23, 2016) – 2
Tom Starke   (32, 2015) – 1,5
Pierre-Emile   Hojbjerg (18, 2016) – 1
Mitchell   Weiser (19, 2015) – 0,5
Julian   Green (19, 2017) – 0,5
Lukas   Raeder (20, 2014) – 0,5
Alessandro   Schöpf (20, 2016) – 0,2
Patrick   Weihrauch (19, 2014) – 0,2

( sumele sunt brute)

Pentru a face comparatie, jucatorii lui Dortmund au maxim 4 milioane, atat cat castiga Reus si Hummels, cei mai bine platiti jucatori ai lor. Dar si in Italia, cei mai bine platiti jucatori au maxim 4 mil. euro. Doar Real Madrid, Barcelona si cele mai bune 3 echipe de fotbal din Anglia au salarii asemanatoare ca valoare cu cele de la Bayern. Dar iata cat castigau la vremurile lor cele mai mari personalitati ale lui Bayern (sumele sunt exprimate in mil. euro si sunt nete):

Oliver Kahn – 5 (2002)

Stefan Effenberg – 4,75 (2001)

Lothar Matthäus – 1,25 (1992)

Franz Beckenbauer – 0,6 (1975)

Gerd Müller – 0,3 (1975)

 

Poate v-ati intrebat si cat castiga Guardiola, mai ales ca inainte de a veni la Bayern le-a refuzat pe Man City sau Chelsea care, se spunea la acea vreme, ii ofereau lui Gurdiola munti de bani. Ei bine, Pep are de departe cel mai mare salariu al unui antrenor de fotbal: 17 mil. euro brut! Adica aproximativ 13,5 mil. euro net! Dar iata topul cu cei mai bine platiti antrenori din lume (sumele sunt in mil. euro si sunt brute):

  1. Guardiola (Bayern) – 17
  2. Mourinho (Chelsea) – 10,3
  3. Lippi (Guangzhou) – 10
  4. Wenger (Arsenal) – 8,2
  5. Capello (Rusia) – 7,8
  6. Ancelotti (Real Madrid)  – 7,5
  7. Moyes (Man Utd) – 5,9
  8. Martino ( Barcelona) – 5,4
  9. Klopp (Dortmund) – 4,3
  10. Pellegrini (Man City) – 4,2
  11. Jesus ( Benfica) – 4
  12. Rodgers ( Liverpool) – 3,9
  13. Allardyce ( West Ham Utd) – 3,5
  14. Hodgson ( Anglia) – 3,5
  15. Mancini ( Galatasaray) – 3,5
  16. Benitez ( Napoli) – 3,5
  17. Spalletti (Zenit) – 3,3
  18. Ranieri ( Monaco) – 3
  19. Blanc ( PSG) – 3
  20. Conte ( Juventus) – 3
  21. Prandelli ( Italia) – 3

Sursa: Sportbild:

http://sportbild.bild.de/bundesliga/vereine/bayern-muenchen/home-33283572.sport.html

 

0 0 vote
Article Rating
33 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
AlexFCBM
AlexFCBM
5 March 2014 1:04

https://www.youtube.com/watch?v=XataTisFI0s cum poti sa-l critici pe Thiago ? E genial,tehnica imaculata cum zic si comentatorii de la Eurosport

LoanShark
LoanShark
4 March 2014 23:18

Am gasit din greseala cautam altceva defapt..un montaj cu cele mai importante faze si goluri inscrise de Thiago,daca ar juca asa si la Bayern…la Bayern nu a facut nici macar o faza,un gol ca si in acest montaj…ciudat…chiar mi-am adus aminte de golul marcat impotriva lui Bayern la victoria Barcelonei cu 2-0 pe Allianz,atunci am spus ca va fii jucator de mare viitor..nu spun ca e pierdut timpul dar nu impresioneaza cu nimic.
https://www.youtube.com/watch?v=pZEtXuclS6s

florins
florins
17 February 2014 15:26

Nu cred ca sta Khedira pe 2 milioane de euro, chiar si la Real Madrid! Or fi avand ei un sistem adiacent de stimulente…

AlexFCBM
AlexFCBM
16 February 2014 13:13

am gasit salarile celor de la Real si sunt mult mai mici fata de ale noastre.. ciudat.

Salariile jucătorilor de la Real Madrid

1. Cristiano Ronaldo:17 milioane de euro
2. Gareth Bale: 7 milioane de euro
3. Iker Casillas: 6 milioane de euro
3. Xabi Alonso: 6 milioane de euro
5. Sergio Ramos: 5,5 milioane de euro
6. Karim Benzema: 4,5 milioane de euro
6. Luka Modric: 4,5 milioane de euro
6. Diego Lopez: 4,5 milioane de euro
6. Pepe: 4,5 milioane de euro
10. Angel Di Maria: 3,5 milioane de euro
11. Fabio Coentrao: 3 milioane de euro
12. Alvaro Arbeloa: 2 milioane de euro
12. Marcelo: 2 milioane de euro
12. Sami Khedira: 2 milioane de euro
12. Isco: 2 milioane de euro
16. Illarramendi: 1,2 milioane de euro
16. Raphael Varane: 1,2 milioane de euro
16. Casemiro: 1,2 milioane de euro
16. Jese Rodriguez: 1,2 milioane de euro
16. Carvajal: 1,2 milioane de euro
16. Nacho: 1,2 milioane de euro
22. Alvaro Morata: 0,8 milioane de euro

darkmac
Admin
15 February 2014 17:13

Daca intr-adevar astea sunt salariile atunci Toni Kroos CLAR MERITA cat cere. Adica DvB , Rafinha , Thiago au mai mult ca el ????

florins
florins
15 February 2014 13:48

Inclin sa cred ca World Soccer nu avea acces, la data publicarii articolului, la lista salariilor de la Bayern. Unele cluburi isi tin confidentiale salariile date, altele nu. Tocmai de aceea ziceam ca lista publicata de Sportbild va crea ceva valuri, in Bundesliga si chiar la Bayern. Daca este corecta, desigur. Sa asteptam o pozitie oficiala a clubului.

iliecristian
iliecristian
15 February 2014 12:10

Ribery 7: Si eu am fost dezamagit cand am citit acel articol publicat pe digisport, stiu ca se fac multe speculatii cu privire la salariile fotbalistilor, de un lucru nsunt sigur, ca Bayern plateste foarte bine.

Ribery7
15 February 2014 11:36

@ publicat in world soccer

Ribery7
15 February 2014 11:35

E inca o insulta la adresa lui Bayern, articolul asta.

Ribery7
15 February 2014 11:33

Si voi preferati sa credeti publicatia asta, al carei titlu spune ca n-au trb cu fotbalul, in loc de bild? Cum sa nu fie niciun jucator al lui Bayern in top 20?
Cum sa dea Liverpool salariu mai mare decat Bayern?
Pai daca va luati dupa astia, atunci salariile date la Dortmund, (Reus, Lewandowski 4,5) sunt de top!
Dupa tristii astia, Ribery, constant cel mai bun jucator al nostru de cand a venit la club, mai putin in 2010,joaca pe seminte.
Sunt corecte cu siguranta cifrele din SportBild, eu am dubii doar la Rafinha si Alcantara. Van Buyten si Pizarro cu siguranta au salariile mari pt ca au avut o cariera lunga la noi, iar Bayern isi respecta jucatorii, nu ca Chelsea care isi pune capitanul sa accepte un salariu mai mic, dar ei arunca 30 pe o greseala de management(inca una), cazul Matic.

synp
synp
15 February 2014 10:48

@DevilMayCry: In general e o sursa de incredere.
Si stiu foarte bine ca oricine poate sa modifice continutul, asa cum am spus si mai sus, dar asta nu e prea relevant, relevant e cat de corecte sunt informatiile de pe wikipedia in general.
Vezi urmatoarele informatii:
http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,2042333_2042334_2042491,00.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4530930.stm
http://www.livescience.com/32950-how-accurate-is-wikipedia.html

Bine, nu te astepta sa poti invata pentru examene de pe wikipedia sau sa te astepti sa fie 99% dintre informatii corecte. In general e un punct de plecare foarte bun. Eu am folosit-o pentru Bild, intra si tu pe pagina respectiva si ai sa vezi ca poti sa iti faci o imagine foarte clara despre ce tip de revista e Bild.

iliecristian
iliecristian
15 February 2014 10:21

Iata top-ul publicat de revista World Soccer:
TOP 20 salarii:

1. Zlatan Ibrahimovic – 14,67 milioane de euro
2. Cristiano Ronaldo – 14,4 milioane de euro
3. Radamel Falcao – 14,15 milioane de euro
4. Thiago Silva – 12,15 milioane de euro
5. Lionel Messi – 10,7 milioane de euro
6. Gareth Bale – 9,46 milioane de euro
7. Xavi Hernandez – 8,07 milioane de euro
8. Andres Iniesta – 8,07 milioane de euro
9. Wayne Rooney – 7,74 milioane de euro
10. Didier Drogba – 7,37 milioane de euro
11. Robin Van Persie – 7,37 milioane de euro
12. Yaya Toure – 7,37 milioane de euro
13. Neymar – 7,06 milioane de euro
14. Luis Suarez – 6,64 milioane de euro
15. Danielle De Rossi – 6,64 milioane de euro
16. Eden Hazard – 6,27 milioane de euro
17. Hulk – 5,90 milioane de euro
18. Fernando Torres – 5,90 milioane de euro
19. John Terry – 5,53 milioane de euro
20. Sergio Aguerro – 5,53 milioane de euro

iliecristian
iliecristian
15 February 2014 10:18

Nici acea publicatie nu cred ca este de incredere atata timp cat in top 20 nu apare niciun jucator de la Bayern.

iliecristian
iliecristian
15 February 2014 10:15

Eu nu prea cred in salariile acestea, Revista World Soccer a publicat in urma cu vre-o saptamana cu totul alt top al salariilor de fotbalisti care a fost publicat de digisport.

DevilMayCry
Admin
15 February 2014 9:47

@synp: Wikipedia chiar nu e o sursa de incredere. Toata lumea poate edita continutul si sa scrie ce vrea acolo.

synp
synp
14 February 2014 23:45

@fcdm3: Nu e vorba ca postezi degeaba. E ok daca preiei articole din diverse surse, sigur atata timp cat mentionezi sursa, ceea ce observ ca faci. Apoi sa ii lasi pe cititori sa decida daca informatia e valida sau nu. Am observat ca e vorba de sportbild si m-am intrebat daca e vreo diferenta in ce priveste seriozitatea intre bild si sportbild. Inseamna ca intre libertatea si bild e diferenta de tiraj. Eu nu mi-am exprimat dezaprobarea fata de tine sau fata de faptul ca ai publicat acest articol. Mie nu imi place Bild si/sau Sportbild, asta e problema mea. Daca tu ai incredere in el sau in Sportbild e ok, nu am nici o problema. De multe ori am intalnit pareri asemanatoare pe twitter sau in discutii din alte comunitati sportive. Majoritatea cand citesc o informatie care provine din Bild tot timpul cauta sa confirme informatia respectiva si din alte surse. Si nu inteleg de ce imi spui mie ca nu stiu cum functioneaza wikipedia, stiu foarte bine, dar pe de alta parte tu nu sti ca desi functioneaza… Citeste mai mult

florins
florins
14 February 2014 23:21

fcmd3: Nu apreciez tonul tau, dar iti dau dreptate in argumentatie. Indoiala isi are virtutile ei, nu ne mai soma, hai sa purtam un dialog civilizat.
Da, este precum zici, in Germania este cu totul altfel decat in Romania, cam in toate domeniile. De aceea ei sunt unde sunt. Pledoaria ta este corecta in argumentatie, nu cred ca cei de la Sportbild au dezinformat. Colegii nostri se mirau, doar …

florins
florins
14 February 2014 23:08

Fratilor, sa asteptam o reactie oficiala a celor de la Bayern, a conducerii, vreau sa zic! Daca nu apare …

LoanShark
LoanShark
14 February 2014 21:15

Salarii destul de mari dar salarul lui Guardiola intrece orice masura e foarte mult!!daca in realitate aceste salarii sunt adevarate atunci as contesta salarul lui Pizza(prea mare)Kroos(prea mic) si bineinteles fiul vitreg al lui Guardiola Thiago cred ca are un salar mult prea mare pentru vechimea lui la Munchen,cine cunoaste cate ceva despre Germania stie ca BILD nu e un ziar prea credibil e un ziar de barfe.

flo
flo
14 February 2014 20:15

Sper ca nu te-ai suparat fcdm… nu contest nimic dar e parerea mea si dreptul meu sa nu cred in acele cifre . Sper sa ma intelegi.

synp
synp
14 February 2014 20:04

Nici eu nu cred ca sunt prea corecte salariile.
In primul rand e vorba de Bild, care nu e un ziar de incredere, cu toate ca e german.
Uite ce scrie de exemplu pe wikipedia:
“Bild has been described as “notorious for its mix of gossip, inflammatory language, and sensationalism” “. Ziarul in sine e un fel de Libertatea de la noi.
Apoi sunt niste salarii care care mi par prea mari, de exemplu Alcantara, Muller sau Gotze si nu il ultimul rand cel al lui Guardiola.

Ribery7
14 February 2014 19:58

Am cazut de pe scaun cand am vazut ce salariu are Guardiola!… doamne, extremd e mult, poate prea mult.
Iar daca Alcantara are 8(ce fel au negociat oamenii nostri cu cei de la Barca? teoretic el trebuia sa aiba clauza de reziliere de 18 mil, activata, iar avand in vedere rolul sau la catalani, nu lua mai mult de 4 mil acolo…), si Rafinha 5, cu siguranta merita si Toni Kroos merita 8. Acum il inteleg… si are mare dreptate sa faca o telenovela din chestia asta. Adica un om care a participat la cel mai bun sezon din istorie ia mai putin decat 2 care nu au facut-o? Rafinha si Thiago? …

florins
florins
14 February 2014 18:40

Si ma tem ca chiar articolul din Bild va crea ceva discutii, in presa, in randul opiniei publice etc, ce vor afecta echipa. Cred ca la valoarea sa, Toni Kroos este indreptatit sa ceara mai mult. Daca nu i se dau banii solicitati (dublu fata de cat are, dar mai putin ca varfurile echipei), inseamna ca se doreste cedarea sa. In timp, vor fi si alti jucatori cu pretentii de acest fel. Cred ca in urmatorii doi ani vor fi plecari importante de la Bayern, din aceasta cauza (nu le poti dubla salariile tuturor celor din partea de jos a ierarhiei).

florins
florins
14 February 2014 18:32

Gotze a pretins atata, ca sa vina la Bayern, iar la Dortmund, cum am vazut in zilele trecute, avea acele clauze impuse tot de el (se stia de acum cativa ani ca Bayern il vrea pe Gotze). Asta inseamna ca are consilieri buni si, ca generalizare, asta trebuie sa faci pt a avea jucatori de top: sa-i platesti bine, sa nu mearga altundeva. De-acuma, atat el, cat si Thiago, trebuie sa “duca” echipa spre castigarea de trofee. Vor veni alte vremuri, insa, acelea in care legea fair-play-ului financiar, despre care vorbea mai zilele trecute Rummenigge, va intra in vigoare si pt cluburi ca Real Madrid, Barcelona, Chelsea s.a. (si acolo intra cluburile patronate de seici, care nu stiu cum vor putea fi obligate sa respecte aceasta regula!),cluburi care au declansat nebunia aceasta, cu salarii si sume de transfer mari, pt a momi jucatorii de care aveau nevoie. Prevad ca echipele mai sus pomenite vor inregistra un recul la achizitii si salarii. Despre Bayern nu putem vorbi in acesti termeni, echipa este reprezentanta unei tari performante economic, nu cum este Spania.… Citeste mai mult

flo
flo
14 February 2014 15:38

Eu nu prea cred in aceste salarii… nu cred ca van Buyten si Rafinha primesc cate 5 mil pe sezon.. dar cine stie.

alexandrul
alexandrul
14 February 2014 14:39

Da platesc dar dupa parerea mea este mai sanatoasa politica din Germania,nu arunca asa aiurea cu banii in vremuri ca acestea,iar cu salarii mai mici decat in Anglia Dortmund au reusit performante ani la rand

iliecristian
iliecristian
14 February 2014 14:27

Gotze si Ribery merita cele mai mari salarii, in opinia mea sunt cei mai buni de la Bayern. Mandzukic mi se pare putin 5 mil. euro la fel cu Van Buyten si Rafinha, Alcantara mi se pare cam mult dar totusi este un jucator f. valoros si de viitor. Asta este, la o echipa uriasa cum este Bayern nu poti sa tii jucatori cu salarii mici. Din pacate din acest motiv in Bundesliga nu vin f. multe vedete(exceptand desigur Bayern….Dortmund si Schalke), uitati-va in Anglia si echipele de la mijlocul clasamentului platesc mai bine ca Dortmund!

bavarezul13
bavarezul13
14 February 2014 12:38

Frapeaza foarte mult salariile lui Pizza si mai ales Van Buyten. Acestia au salarii nou prelungite, nu e ca si cum ar fi venit in floarea varstei si ar fi prins un contract bun pe cativa ani, greu de crezut ca I-ar fi oferit cineva lui Van Buyten 5mil la varsta si “valoarea” lui. Si salariile lui Rafinha si Thiago par cat de cat dubioase(si astea tot in sus). La fel in cazul lui Ribery despre care stiam ca are 10mil, nu 12, iar in conditiile in care Lahm si Schweinsteoger au 10 nu vad de ce I s-ar fi oferit mai mult lui Gotze. Cat despre Guardiola se zvonea de mult ca are un salariu de fix 17mil euro, chiar daca Hoeness a dezmintit si a zis de 8mil daca nu ma insel.

alexandrul
alexandrul
14 February 2014 11:57

Eu am dubii la salariul lui Pep,totusi mi se pare extrem de mare,inca ceva care nu are legatura directa cu articolul:in meciul de maine in compania celor de la Freiburg MARIO MANDZUKIC nu va juca fiind suspendat,asta pt cn nu stia.Multumesc pt articol FCDM3

DanBv
DanBv
14 February 2014 10:48

Mersi ptr articol fcdm3 , chiar eram curios.Ce pot sa zic , frumoase cifre.Ma mira totusi salariul lui Alcantara care ii depaseste pe multi precum Neuer , Robben , Alaba etc. 🙂 Cu asa salarii n-ar trebui sa se puna problema sa mai facem o tripla.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x