Bayern - Frankfurt 5:0 - FC Bayern Romania

Bayern a castigat si meciul din etapa 19 facand iarasi „un meci foarte slab” (cum le place unora de aici sa spuna mereu!) castigand cu 5:0 in fata lui Eintracht Frankfurt. Golurile, unul mai frumos ca altul, au fost marcate de Gotze, Ribery, Dante, Robben si Mandzukic (al 11-lea). Bayern a ajuns la 53 puncte si a facut un golaveraj de 51:9 si a pastrat distanta de 13 puncte de locul 2 (Leverkusen) si 17 puncte fata de locul 3 (Dortmund). Astfel s-a ajuns la jocul nr. 44 fara infrangere, la a 11-a victorie consecutiva, la 17 victorii din 19 meciuri, cifre care nu-i impresioneaza deloc pe majoritatea celor de pe acest site. Ribery a ajuns la meciul cu nr. 32 in care marcheaza iar Bayern castiga, vechiul record apartinand lui Beckenbauer cu 33 de meciuri in care a marcat iar Bayern a casigat (dec. 1965 – aug. 1975). Echipa a jucat mai cursiv decat in celelalte meciuri, asta si datorita lipsei lui Kroos de la mijlocul terenului, cel care era „cap de linie” in multe dintre atacurile lui Bayern. La una din fazele meciului Trapp, portarul gazdelor, i-a spart arcada lui Mandzukic, lovindu-l violent cu pumnii dar si-a primit „rasplata”, fiind lovind (involuntar) de Robben in genunchi si a fost schimbat cu portarul de rezerva.

Notele celor de la BILD: Neuer 2, Rafinha 3, Boateng 4, Lahm 3, Dante 2, Alaba 3, Thiago 1, Shaqiri 3, Gotze 1, Ribery 2, Mandzukic 1. Au mai jucat Robben 2, Pizarro si Contento. Asadar, Thiago, Gotze si Mandzukic au aratat clasa mondiala!

Caseta tehnica a meciului de la BILD:

Suturi spre poarta (pe poarta): 25-9 (14-3)

Mingi salvate de portari: 3-9

Sprinturi: 217–185

Posesia mingii: 68%-32%

Pase reusite: 92%-74%

Dueluri castigate: 52%-48%

Cornere: 12-2

Faulturi: 16-12

Ofsaiduri: 0-6

Cartonase galbene: 0-0

Cele mai multe contacte cu mingea: Thiago – 185 (record pentru Bundesliga!)

Cele mai bune pase reusite: Dante – 97%!, Thiago – 93%

Cele mai multe dueluri castigate: Thiago – 72%

Cele mai multe suturi: Ribery – 7

A faultat cel mai mult: Dante – 4

Cei mai faultati: Joselu – 5, Thiago – 4

Cel mai rapid jucator: Shaqiri – 33,05 km/h

Cele mai multe sprinturi: Ribery – 35

A alergat cel mai mult: Ribery – 11,28 km

Mathias Sammer, directorul sportiv al lui Bayern:”Thiago este un jucator fantastic! A fost foarte mobil la mijlocul terenului si a aratat ca are clasa mondiala!”

Armin Veh (antrenorul celor de la Frankfurt care ieri a implinit 53 ani):”Bayern joaca intr-o alta liga. O echipa atat de puternica in Bundesliga eu nu am mai vazut! Scorul putea fi mult mai mare!”

Cotidianul munchenez TZ: „Thiago a fost suveran la mijlocul terenului, elegant si a jucat artistic”.”Gotze a deschis festivalul de goluri”.

BILD:”Bayern – entuzism de goluri!”

Bayern – Frankfurt 5:0

0 0 vote
Article Rating
38 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
darkmac
Admin
7 February 2014 10:25

@iliecristian:
Pt. mine nu exista Bayern fara Schweini, Lahm si da… Muller. Dar vremurile se schimba… nici fara Klose nu se putea(dpmdv)dar iata ca Klose inca joaca dar nu la Bayern

alexandrul
alexandrul
5 February 2014 11:23

Am citit mai devreme cum ca la noi pe stadion sunt mai multe locuri goale sezonul acesta din pricina rezultatelor foarte bune,iar la meciurile caer nu-s asa importante unii suporteri nu mai vin.Conducerea deja ar fi inceput sa ia atitudine asupra acestui caz obligand platitorii de abonament sa vina la cel putin 8 meciuri pe etren propriu,pt ca locurile care raman goale nu pot fi date altor suporteri pt ca sunt ocupate de cei cu abonamente.Eu unul nu am mai auzit asa ceva,ca suporterii sa nu mai vina din cauza ca s-au plictisit de atatea victorii.Stie cineva ceva legat de asta?

iliecristian
iliecristian
4 February 2014 13:45

In opinia mea, Bayern antrenata de Guardiola are in plus fata de Barcelona antrenata de Guardiola, fantezia imbinatata cu forta si spiritul de lupta german. Fantezia normal data de jucatori precum Ribery, Alcantara sau Gotze si spiritul de lupta german dat de Muller, Lahm, Schweini sau Neuer. Daca elimini spiritul de lupta german, Bayern risca sa devina o echipa plictisitoare cum este Barcelona pe alocuri.

iliecristian
iliecristian
4 February 2014 10:35

gery76: Este foarte corect ce spui, dar in viziunea lui Guardiola sunt alti jucatori preferati precum Alcantara, Gotze, Ribery, genul de jucatori foarte tehnici de care a beficiat si la Barcelona.

gery76
gery76
4 February 2014 1:09

-Schweini,Lahm si Muller[chiar si Badstuber] n-au cum sa lipseasca din componenta lotului lui Bayern,ei nu sunt doar jucatorii lui Bayern,ei sunt simboluri ale acestui club LEGENDAR,pentru mine Bayern este una dintre cele mai mari embleme al natiunii germane!

-MIA SAN MIA!!!!!

Ribery7
3 February 2014 17:54

Ati vazut ca cei de la Atletico ne-au furat modul de a celebra golurile? Wtf? Chiar nu-i uram pana acum.

Ribery7
3 February 2014 17:46

Este o veste buna, ca vin investitori in capitala Germaniei. Pentru cei care nu stiau, Capitala Germaniei e singura dintre natiunile importante ale europei care nu da vreo echipa de sport de top. Investitorii sunt speriati de politica germana “50+1”, daca nu am insel. Fcdm3 sau gery76 ne pot spune mai multe, dar ideea e ca niciun investitor nu poate detine mai mult de 50% din actiunile unui club. Nu cred ca in Franta sunt mai multe vedete decat in Germania. Pe langa tot lotul lui Bayern( 🙂 ), mai sunt in Bundesliga jucatori precum Reus, Lewandowski, Gundogan, Hummels, Subotic(si inca vreo 5 de la Dortmund, Lars Bender, Kiesling, De Bruyne, Gustavo, Boateng, Draxler, Huntelaar, Ter Stegen. Sta decent Bundesliga la capitolul asta. Eu am incredere in Schweinsteiger. Singura problema ar fi sa nu se mai simta dorit in echipa, dar el poate aduce foarte multe plusuri in jocul nostru. Trebuie doar sa joace. Ca este o diferenta clara intre Bayern si restul e o problema, dar ca acestea intra gata batute pe teren, menajandu-si jucatorii pt urmatoarele meciuri unde… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
3 February 2014 17:21

Eu unul chiar as vrea sa-l pastreze Bayern, pentru ca are nevoie de el, echipa lupta pe toate fronturile si oricand pot interveni oboseala sau chiar accidentarile la unii jucatori si este nevoie de o banca solida.

florins
florins
3 February 2014 16:27

La Dortmund este “de vina” politica salariala a clubului, care nu vrea sa creasca unuia sau altuia salariul, pt a nu trebui sa creasca media salariala a echipei. Cand dai unuia, iti cer si ceilalti! Insa, cu politica asta, Borussia va ramane un club mediu, cu zvacniri sporadice; ca sa faci regulat performanta, iti trebuie jucatori bine platiti. Interesant la Dortmund este cazul Reus, care prefera sa ramana acolo (sa vedem cat!). Pentru ca este jucator de nationala. Eu zic ca nu este cazul sa-l criticam atata pe Kroos. Am avut o toamna buna, iar Toni Kroos a fost om de baza in echipa, in planul de joc al antrenorului. Iar in turul acestui campionat, Kroos a fost mult peste cel din urma cu un an, cand era indolent si am scris despre acest lucru aici. Acuma a muncit din greu si s-a dovedit un bun constructor in joc. Nu pierde atatea baloane pe cate pierde Alcantara, iar pasele sale sunt precise (nu intotdeauna atat de …geniale ca ale spaniolului, este adevarat). Continui sa cred ca Guardiola se va baza… Citeste mai mult

Marius09
3 February 2014 15:39

@fcdm3: Am inteles, dar sper doar sa fie provizorie… Eu cred ca Schweini va reveni la forma sa, e un luptator. Mia san mia

iliecristian
iliecristian
3 February 2014 15:23

fcdm3: In legatura cu Kross ai perfecta dreptate, sezonul trecut dupa accidentarea lui echipa a jucat perfect, pentru ca el cat timp a jucat l-a tinut pe tusa pe Robben. Parerea mea este ca Alcantara cu Gotze fac un cuplu veritabil in spatele varfului, exact cum au jucat cu Frankfurt.

iliecristian
iliecristian
3 February 2014 15:16

fcdm3: ai perfecta dreptate in ceea ce ai spus despre Dortmund si in general, dar am vrut sa spun ca nu-i fac bine lui Bayern, aceste diferente uriase intre ei si celelalte echipe, pentru ca de multe ori o sa le lipseasca motivatia cand au in fata adversari modesti si le va influenta probabil jocul si in champions league.

Marius09
3 February 2014 14:30

Un meci extraordinar facut de echipa, goluri fantastice si spectacol, pe multi v-au speriat ultimele meciuri, dar eu zic ca la meciul cu Arsenal echipa va arata si mai bine decat ieri, pentru ca meciul cu Arsenal e cel mai important, Bundesliga fiind castigata, acolo doar sa mai batem cateva recorduri. Eu tot il vreau pe Lahm pe banda, Rafinha nu e atat de bun incat sa fie titular la cea mai buna echipa din lume. Mia san mia

DanBv
DanBv
3 February 2014 14:22

@Ribery7:
“Director sportiv Wolfsburg Klaus Allofs a dezvăluit că Diego se va alatura lui Atletico Madrid sub forma de împrumut pentru restul sezonului.
A trebuit să cântăreasc argumentele pro și contra.Am găsit un acord de împrumut Va fi degradant pentru noi dacă il vom vinde pe Diego.
Contractul lui Diego cu Wolfsburg expira la sfârșitul sezonului.”

sursa : http://www.sportsmole.co.uk

iliecristian
iliecristian
3 February 2014 14:06

In Bundesliga a aparut o mare ruptura intre Bayern si restul echipelor, care din pacate nu-i face bine lui Bayern. In afara Borussiei care se mai chinuie sa-si revina, intre Bayern si restul echipelor este diferenta uriasa atat din punct de vedere financier cat si valoric, care insa nu face bine competitiei si implicit lui Bayern. Si tare mi-e ca se va mentine aceasta situatie ani buni, pentru ca nu vad echipe capabile sa investeasca bani foarte multi in Bundesliga.

iliecristian
iliecristian
3 February 2014 13:49

Bundesliga din pacate este mai slaba ca sezonul trecut, in afara de Bayern, Borussia se zbate sa-si mai revina cat de cat, iar Leverkusen si Schalke aproape ca nici nu sunt de champions league. In ceea ce priveste numarul de vedete cred ca ne-au intrecut francezii pentru ca investesc enorm.

LoanShark
LoanShark
3 February 2014 13:45

Da e ciudat cum procedeaza unele echipe din Germania,eu stiu ca Wolfsburg doar l-a imprumutat pe Diego pana in vara,e o pierdere mare penru Wolfsburg care oricum nu era o echipa puternica dar putea sa fie,Atletico e pe primul loc la 3 puncte distanta de Barca si real, deci…se poate.

Ribery7
3 February 2014 13:36

@alexandrul: Pt ca este o vedeta care paraseste Bundesliga.
Iar asta nu e bine pentru nimeni. Nu-i inteleg pe cei de la Wolsburg, au dat 20 pe De Bruyne dar l-au vandut pe Diego? Ma rog…treaba lor. Dar aveau lot bun,la bataie cu al lui Leverkusen.
Sa castige Atletico anul asta La Liga inseamna sa se intareasca si mai tare barca si real. Competitia te intareste, ori noi nu mai avem parte de asa ceva.

Ribery7
3 February 2014 13:28

Astia de la Atletico ne-au furat modul in care celebram golurile acasa!
http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Competitii/La+Liga/LIVE+SCORE+Atletico+Madrid+-+Real+Sociedad+
Asta e furt la drumul mare, aceeasi melodie, aceeasi reactie din partea crainicului!

alexandrul
alexandrul
3 February 2014 13:22

Ribery7:dar dc te intereseaza asta?fara suparare

Ribery7
3 February 2014 13:02

L-a cumparat Atletico pe Diego? Daca da, cu cat?

iliecristian
iliecristian
3 February 2014 10:46

fcdm3: Degebea esti ironic, unii dintre noi ne-am exprimat parerea sincer dupa 2 meciuri mai slabe, chiar foarte slabe ale lui Bayern. Dupa meciul de aseara normal sa avem numai cuvinte de lauda, Bayern a jucat excelent, dar si Guardiola “ne-a ascultat sfaturile” si a a asezat jucatorii cum trebuie. Gotze am mai spus, pentru mine este un jucator genial dar sa-l pui unde trebuie, in spatele un atacant, cum bine spunea Florin, pur-sange. La ce lot de jucatori are Bayern, faci echipa ce nu are adversar nu doar in Europa sau in lume, ci in “GALAXIE” Hai Bayern!

florins
florins
3 February 2014 10:04

Frumoasa victorie, scor reconfortant! Goetze face treaba mai buna cand in fata sa este pus un atacant pur-sange, se demarca mai usor, are spatiu mai mare de exprimare. Atunci cand va conta la fel de mult si cate pase de gol dai, nu numai cate goluri (si ce gesturi de goleador faci dupa), Goetze va fi apreciat la adevarata sa valoare! Si da, va lua Balonul de aur intr-o zi!
Sper ca Guardiola va reusi la Bayern, nu are nici o relevanta ca este spaniol!Echipa asta a mai avut antrenori straini, nu s-a pus niciodata problema xenofobiei aici. Deocamdata are de parcurs un drum greu, in Ch.L. si trebuie sa vedem ca oficialii i-au pus la dispozitie toata munitia posibila pt a reusi. Nu vad rostul rautatilor si ironiilor la adresa celor care nu il vad inca providential. La un club de valoarea si anvergura lui Bayern, nimeni nu este providential.
Hai Bayern!

darkmac
Admin
3 February 2014 9:45

@Ribery7:
1. Pentru ca exista si “hateri”!
2. Nu va lua Gotze balonul de aur in urmatorii 3 ani. E prea tanar pentru Blater(Blaturi)
3. Sper din tot sufletul sa nu vina David Luiz. Eu nu il consider un jucator bun pt. Bayern. Pt. ce joaca echipa lui acum e bun, pt. Bayern nu. Inca il astept pe Badstuber. (PS: asta pt. ca poate nici nu imi place idea sa vina la Bayern brazilo, argentiniano, italiano, spanioluci)

Ribery7
3 February 2014 8:55

Dar de ce doua voturi de 1 pt acest articol minunat?? In alta ordine de idei, mie Gotze imi place foarte mult. El e cheia noastra spre atentia suporterilor. Barcelona are multi fani, la fel si Real. Stim asta, chiar daca nu sunt ei adevarati, decat foarte putini. Ori acest numar mare de fani se reflecta si pe facebook, unde au 54 de mil, respectiv 50…Si dc e important? Pt ca la asemenea lucruri se uita sponsorii inainte sa investeasca, iar asta le permite capsunarilor sa isi vanda numele stadionului pt o perdioada(in acte numai, suporterul stie ca merge tot pe Santiago Bernabeu si nu pe Coca Cola arena) si sa il renoveze de la a la z. Bayern are numai 12mil de fani pe facebook, in comparatie, iar Dortmundul tocmai a atins 7. Dar daca mai jucam la fel de bine in urmatorii 2 ani si jumatate(si inevitabil o vom face, Guardiola nu pleaca inainte de finalul contractulu, iar prezenta lui aici e o garantie pentru trofee), peste 50% din noile generatii care devin atrase de fotbal vor tine… Citeste mai mult

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
3 February 2014 8:52

Despre Thiago :
La partida cu Eintracht, castigata cu scorul de 5-0, Thiago i-a batut recordul lui Bastian Schweinsteiger in ceea ce priveste numarul de baloane jucate intr-un meci din prima liga germana! Thiago a atins mingea de 185 de ori, trimitand nu mai putin de 159 de pase, acesta fiind, de asemenea, un record! Dintre aceste pase, 93% au ajuns la un coechipier, adica 148!

Sa joace cine crede Guardiola de cuviinta. E foarte important ca avem posturile dublate. Asa poti sa duci un sezon pe toate planurile. La fundas central e mai complicat, rezervele ar fi : DanielvB, HolgerB si poate Javi Martinez.

Mia san Mia

alexandrul
alexandrul
3 February 2014 8:12

comentariul lui BlackEye era unul ironic pt cine nu s-a prins,daca ati citit in articolele trecute el tocmai asta zicea ca Thiago este un super fotbalist in timp ce altii ziceau ca am cumparat rezerva Barcelonei pe care am batut-o cu 7-0.Si se refera si la faptul ca anul tercut cand am trecut de Barca Kroos nu a jucat atunci fiind accidentat

flo
flo
3 February 2014 1:53

@BlackEye: banuiesc ca ai baut prea multa bere in timpul meciului, e singura ta scuza 😀

despy
despy
3 February 2014 0:52

Doamne ce specimene de oameni sunt pe pamantul asta. Fara nici o logica

darkmac
Admin
3 February 2014 0:02

@BlackEye:
Ce treaba are una cu alta. Ce treaba are ca a fost rezerva la Barcelona si acum e titular la Bayern. Fiecare antrenor stie sa scoata in evidenta calitatiile unui jucator. In cazul lui Thiago, sincer, desi mi se pare cam indolent, eu zic ca e un jucator bun, spre foarte bun. Daca nu ar avea lipsa de implicare ar fi chiar peste Kroos. Si mai ho cu jos x si y. Spuneti parerea cu argumente. Cum drac sa fie mai important faptul ca a fost rezerva la Barcelona decat faptul ca joaca fantastic”???
Sper ca era doar o gluma.

BlackEye
BlackEye
2 February 2014 22:40

Prea mult spaniolism frate la Bayern. Îmi spune cineva și mie ce caută Thiago în echipă? Nu cotează că Thiago joacă fantastic și are o tehnică pe care am văzut-o doar la Ronaldinho, important e că el a fost doar rezervă la echipa pe care Bayern a bătut-o cu 7-0 anul trecut. Kroos pe bancă? Jos Guardiola!

alexandrul
alexandrul
2 February 2014 22:18

Multumesc pt articol FCDM3,am dominat la toate capitolele.De remarcat determinarea cu care a jucat Mandzukic,in afara acelei lovituri incasate de la portarul advers,a mai avut un contact destul de tare cu un fundas advers,lovindu-se din nou la cap.A dat pasa de gol si a marcat si s-a zbatut.Exceptional caracter si fotbalist adevarat,bv baieti sunteti singurii care care reusiti sa ne mai aduceti zambetul pwe buze pt ca viata de zi cu zi nu prea ne ofera motive de bucurie.Forta Bayern

Max
Max